hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogyan igazolhatjuk, ha keresőképtelenek vagyunk?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Arról már korábban ejtettünk szót, hogy a keresőképtelenség visszamenőleg legfeljebb öt napra igazolható. De mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló külföldön lesz beteg és nem biztos, hogy az említett határidőn belül fel tudja keresni háziorvosát.

Korábbi írásainkban már foglalkoztunk a keresőképtelenség fogalmával, illetve az ezzel összefüggő munkaadói, munkavállalói teendőkkel. Ezúttal e téma egyetlen elemét, a keresőképtelenség igazolásának szabályait tekintjük át.

A keresőképtelenség elbírálása

A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII.25.) kormányrendelet értelmében a keresőképesség elbírálására és igazolására jogosult:
•    A háziorvos (feltéve, hogy a háziorvosi tevékenységre az OEP-pel szerződést kötött)
•    a járóbeteg-szakellátás orvosa,
•    az ideggondozó, bőr- és nemibeteg-gondozó, tüdőgondozó, valamint az onkológiai gondozó szakorvosa, ha e feladat ellátására az OEP-pel finanszírozási szerződést kötött intézmény vezetője kijelölte
•    az OEP ellenőrző főorvosa, illetve felülvéleményező főorvosa.

A kórházi kezelés időtartamára, valamint a pszichiátriai beteg alkalmazkodó (adaptációs) szabadsága esetén a kórház igazolja a keresőképtelenséget.

A járóbeteg-szakellátás orvosa csak akkor bírálhatja el a keresőképtelenséget, ha a járóképes beteg ellátására területileg vagy a háziorvos beutalása alapján illetékes.

Amennyiben a keresőképtelenséget nem a biztosított vagy gyermekének háziorvosa állapítja meg, úgy erről az eljáró orvosnak -- a megállapítással egyidejűleg -- a biztosított vagy gyermekének háziorvosát írásban haladéktalanul értesítenie kell.

Az egynapos sebészeti, a kúraszerű ellátás, a járóbeteg-szakellátás keretében végzett nappali ellátás és a járóbetegként igénybe vett komplex fürdőgyógyászati ellátás idejére a háziorvos igazolja a keresőképtelenséget.
A keresőképtelenségről az orvos az „Orvosi Igazolás a keresőképtelen (terhességi) állományba vételről” elnevezésű nyomtatványt állítja ki.
Tartós keresőképtelenség esetén a keresőképtelenségi állomány 8. napjától a keresőképtelenség igazolására az „Orvosi igazolás folyamatos keresőképtelenségről” megnevezésű, nyomtatványt kell -- legalább kéthetenként -- kiállítani.

A kórházi kezelés idejét az „Igazolás fekvőbeteg-gyógyintézetben történő gyógykezelésről” elnevezésű nyomtatványon kell igazolni.

Az igazolások tartalmazzák a táppénz jellegének a kódját. Ezek a következők:

Üzemi baleset: 1
Foglalkozási megbetegedés: 2
Közúti baleset: 3
Egyéb baleset: 4
Beteg gyermek ápolása: 5
Terhesség-szülés miatti keresőképtelenség: 6
Közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás vagy hatósági elkülönítés: 7
Egyéb keresőképtelenség: 8
Veszélyeztetett terhesség: 9

Arról már korábban ejtettünk szót, hogy a keresőképtelenség legfeljebb öt napra igazolható visszamenőleg. De mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló külföldön lesz beteg és nem biztos, hogy az említett határidőn belül fel tudja keresni háziorvosát?

Amennyiben egyezményes országról van szó (tehát amely állammal hazánknak hatályos szociálpolitikai megállapodása van, e körbe tartozik például Szerbia), akkor az adott államban kapott orvosi igazolás alapján – azok magyar nyelvre történő fordítását követően – lehet táppénzt igényelni. A hazautazást követően, viszont mielőbb orvoshoz kell fordulni, aki a keresőképtelenség fennállását a továbbiakban igazolja.

EGT tagállamban bekövetkező betegség esetén a keresőképtelenség igazolása bonyolultabb, hiszen a külföldi orvosi igazolással három napon belül a külföldi biztosítóhoz kell fordulni, amely E115-ös nyomtatványt állít ki, ami alapján jár Magyarországon a táppénz. Ha a külföldi biztosító nem állít ki E115-ös nyomtatványt, akkor a magyar táppénz folyósításának alapja a külföldi orvos által kiállított keresőképtelenségi igazolás, amit a kifizetőhely, illetve a szakigazgatási szerv köteles elfogadni.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink