hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Százezrek nyugdíja függ ettől: ki, mit nyer a járulékkedvezményekkel? – Táblázattal!

  • adozona.hu

Mennyit nyernek, illetve veszítenek a kedvezményes nyugdíjjárulék-fizetési konstrukciókkal a munkavállalók? Hogyan alakul a rövid távú nyereség és a várható nyugdíjveszteség? Melyik lesz a nagyobb? Az Adózóna összehasonlító kalkulációval nyújt fogódzót e kérdés megválaszolásához.

Magyarországon a nyugdíjcélú közterheket (nyugdíjjárulék, szociális hozzájárulási adó) általában a megszerzett – a foglalkoztatói bevallásban rögzített – jövedelem után kell megfizetni. Így az alkalmazottak nagy többségének a bruttó jövedelmét 2014-ben továbbra is 10 százalékos egyéni nyugdíjjárulék terheli. A foglalkoztatónak további 27 százalékos szociális hozzájárulási adót kell fizetni, melyből 26 százalék folyik be idén a nyugdíjkasszába. A járulékfizetés természetesen megfelelő ellenszolgáltatással jár: az alapját képező jövedelem beszámít a nyugdíjba.

Egyes jogviszonyokban a járulék-szabályai kedvezőbbek. Így:

  • Az eltérő adózási feltételekre épülő vállalkozói jogviszonyokban állóknak (ideértve az evás vállalkozásokat és az őstermelőket is) jellemzően alacsony a kimutatott jövedelmük. A nyugdíj-közterheket ebben az esetben is csak az idén havi 101 500 forintos minimálbér, vagy a 118 ezer forintos garantált bérminimum után kell kötelezően befizetniük. (A garantált bérminimum a középfokú végzettséghez kötött vállalkozói tevékenységhez kapcsolódik.) A szolgálati időre megállapodást kötő személyek ugyancsak választhatják a minimálbért a rájuk érvényes 34 százalékos nyugdíjjárulék alapjának.
  • Eltérő a kedvezménye a kisvállalkozók tételes adóját (kata) választó főállású kisadózóknak. A havi 50 ezer forintos (valamennyi közterhet tartalmazó) adófizetést választóknál havi 81 300 forintot, a havi 75 ezer forintot fizetőknél pedig havi 136 250 forintot tekintenek nyugdíjjárulék-alapnak.
  • Az ekhót fizető művészeti-, sport-, vagy egyéb tevékenységet ellátóknak a teljes jövedelmük járulékköteles ugyan, de csökkentett mértékben. Az ekho mértéke a magánszemélyeknek 15, a foglalkoztatóknak további 20 százalék, mely a nyugdíjjárulék mellett az egészségbiztosítási járulékot és az szja-t is tartalmazza. Ebből 3,9, illetve 19,26 százalék a Nyugdíjbiztosítási Alap bevétele.

Kevesen gondolnak rá, hogy e konstrukciók választása nemcsak az elkövetkező időszak járulék-megtakarítását, hanem a jövőbeni nyugdíj csökkentését is jelenti. A nyugdíjba ugyanis csak az a jövedelem számít be, amely után az általános mértékű nyugdíjjárulék-kötelezettséget előírták.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből kiderül, mit nyernek és mit veszítenek a munkavállalók a kedvezményes nyugdíjárulék-fizetési konstrukciókkal!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink