hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hiányos a tb-kiskönyv, hogyan lehet igazolni az előző munkaviszonyokat?

  • adozona.hu
2

Mit tehet a munkavállaló, ha a korábbi munkáltatói ugyan bejelentették a foglalkoztatását, de tb-igazolványt ("kiskönyvet") nem kapott? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

"Amikor elkezdtem dolgozni, nem tudtam, hogy van tb-kiskönyv. Később, az első két munkahelyemen ilyet nem is kaptam. Most ott tartok, hogy a tb-kiskönyvben csak a legutóbbi két munkáltató van bejegyezve. Nem gondoltam, hogy ez probléma lehet, hiszen a XXI. században vagyunk, az ügyfélkapu nyilvántartása alapján minden munkahelyem bejelentette a foglalkoztatásomat. Mégis azt olvastam, hogy lehet belőle probléma. Mit kell vagy érdemes tenni? Kérjem meg a volt munkáltatóimat, hogy utólag (persze mostani dátummal) adjanak ki kiskönyvet, igazolva a munkaviszonyt? Vagy egyszerű, papíralapú igazolást kérjek?" – kérdezte olvasónk.

Ez egy igen furcsa helyzet, hiszen a 217/1997. kormányrendelet előírja a foglalkoztatóknak, hogy a biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (vagyis a tb-kiskönyvet) a foglalkoztatónak átadja. A foglalkoztató az átvett igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét, és az igazolványt megőrzi a jogviszony megszűnéséig. A foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszűnését bejegyzi az igazolványba.

Ha az igazolvány betelt, újat kell kiállítani, és csatolni kell hozzá a visszamenőlegesen két éven belüli biztosítási időket tartalmazó igazolványokat.

Ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor nem adja át az igazolványt, a foglalkoztató köteles felhívni a biztosított figyelmét, hogy szerezze be az igazolványt az előző foglalkoztatójától. Ha a biztosított nem szerzi be az igazolványt, arról írásban kell nyilatkoznia. Az írásbeli felhívást és a nyilatkozatot a foglalkoztató köteles öt évig megőrizni. Ha az igazolványt a biztosított a felhívást követő 30 napon belül nem szerzi be az előző foglalkoztatójától, a foglalkoztató új igazolványt állít ki.

A kérdésben említett esetben szakértőnk azt javasolja, hogy fel kellene keresni a korábbi munkáltatókat, hogy a tb-kiskönyvben igazolják le a jogviszonyokat. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, akkor a munkáltató(k) székhelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási szervének ellenőrzési osztályához kellene fordulni ezen jogszabályi köztelezettség nem teljesítése kapcsán.

Olvasónk visszakérdezett, hogy ezek szerint a meglévő tb-kiskönyvben kellene-e rögzíteni az előző munkaviszonyokat, vagy állítsanak ki új igazolványt a munkáltatók?

Szakértőnk szerint  ugyan kissé furcsa, ha a korábbi jogviszonyokat a jelenlegi jogviszonyt követően rögzítik a kiskönyvben, de ebben a helyzetben mégis azt javasolja, hogy a munkavállaló a jelenlegi igazolványába kérje a bejegyzést. Az előzőekben ismertetett jogszabályi rendelkezések szerint ugyanis akkor lehet új igazolványt kiállítani, ha az előző igazolvány betelt, vagy a biztosított nem adja át a munkáltatónak az igazolványát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Erika1976

Munkaerő-kölcsönző cég révén, esetünkben heti min. 50-80 fő fizikai dolgozó fordul meg, akik nagyrészének nemhogy kiskönyve nincs, nem tudja az előző munkáltatója nevét sem. Nyilatkoznak,hogy nem adták le tb-igazoványukat. Elegendő mindez? Sajnos az, hogy bármilyen céget, vagy hivatalos szervet ezügyben felkeressünk, teljesen életszerűtlen, illetve lehetetlen.

Bernáthné Kati

Véleményem szerint a lakóhely szerinti Kormányhivatal Nyugdíj biztosítási ügyintézőnél kérni lehet a korábbi biztosítási idő igazolását. Ezen hivatalos igazolás mellett, már nem biztos, hogy szükséges a tb. igazolvány kiállítása, hiszen sok esetben már nem létező munkáltatókról beszélünk. Amennyiben a biztosított tényleg be volt jelentve, az igazolás elegendő kell, hogy legyen. Gondot az okoz, hogy sokan úgy gondolják a munkáltató bejelentette őket, de sajnos ez nem mindig van így. Ilyenkor kell a Nemzeti Adó és Vámhivatalt felkeresni, a biztosítási jogviszony megállapítása végett. Üdv. Bernáthné

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink