adozona.hu
Gyed, gyes, gyet mellett vállalkozik? Így kell járulékot fizetnie
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Gyed_gyes_gyet_melletti_vallalkozo_jaruleka_YLWRK3
Gyed, gyes, gyet mellett vállalkozik? Így kell járulékot fizetnie
Számos kérdés érkezik portálunkra arra vonatkozóan, hogyan alakul a gyermekvállalással kapcsolatos ellátások mellett tevékenységüket folytató egyéni és társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettsége. Összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A kiindulási pontunk a többes jogviszonyban nem álló, biztosított (tehát nem kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő) vállalkozó, akiről tudjuk jól, hogy havonta a tényleges kivétje vagy tagi jövedelme, de legalább a minimálbér 112,5 százaléka után meg kell fizetni 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a minimálbér 150 százaléka után a 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot és a minimálbér után a 10 százalékos nyugdíjjárulékot.
Amennyiben az említett vállalkozó emellett legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll, akkor mentesül a minimális adó- és járulékfizetés alól és a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, valamint a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot (az 1,5 százalék ebben az esetben nem terheli!) csak a tényleges kivét/tagi jövedelem után kell megfizetnie.
De mi történik akkor, ha a vállalkozó munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe? Ebben az esetben nyilvánvalóan nem állíthatjuk, hogy heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik, így vállalkozói terheit illetően visszaáll az „eredeti rend” azaz a havi minimális fizetési kötelezettség. Legalábbis alapesetben, hiszen ebből a szempontból az sem közömbös, hogy a fizetés nélküli szabadságot milyen célból veszi igénybe, illetve tartamára jár-e valamilyen ellátás?
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: hogyan alakul a vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége gyes, gyed, gyet és ápolási díj mellett!
Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Ha szülés előtt módosítják a társasági szerződést, hogy a feladatokat munkaviszonyban látja el pl.: napi 2 órában akkor a gyed mellett dolgozhat?
A GYES mellett a vállalkozásban való közreműködés mibenléte azonos-e a Tbj szerinti törvényi vélelemmel, miszerint ha valaki tag + ügyvezető, akkor már közreműködik? Ez a törvényi vélelem mennyiben alkotmányos?
>>Smatree Kedves Felhasználónk! A cikkeink egy részét csak előfizetőink olvashatják. Amennyiben Ön egyelőre csak regisztrált felhasználónk, a belépéssel még nem válnak elérhetővé ezek a tartalmak és funkciók. Amennyiben Önnek van élő megrendelése, vagy próbaolvasása, és ennek ellenére sem tudja olvasni belépés után a cikkeinket, kérem, jelezze ezt a problémát a felhasználói adatainak megadásával az ügyfélszolgálatunkon: ugyfelszolgalat@hvg.hu. Üdvözlettel: Adozona.hu
A GYED mellett a vállalkozót az 1997. évi LXXX. törvény 29. § (4) a) pontja, illetve a társas vállalkozót a 28. § (1) a) pontja mentesíti a minimális járulékfizetés alól. A GYES és az ápolási díj esetében viszont valóban csak azzal a feltétellel, ha nem működik közre személyesen a vállalkozásában
Hiába lépek be,nem tudom elolvasni,miért??
Legjobb tudomásom szerint ha GYED mellett dolgozik (személyesen közreműködik) a vállalkozó, nem a tényleges vállalkozói kivétje után kell megfizetnie a járulékot, hanem fennáll a minimális járulékfizetési kötelezettség.