hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elvált szülők – hogyan járnak az ellátások?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Mi történik akkor, ha a szülők elválnak és az apa vette igénybe eddig a gyedet? Kinek jár a gyes, ki tud gyermekápolási táppénzre elmenni a gyermekkel? Kinek folyósítható a családi pótlék? Ezeknek járunk utána az pénzbeli egészségbiztosítási, valamint a családtámogatási ellátások terén.

Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások közé soroljuk a csecsemőgondozási, a gyermekgondozási díjat és a táppénzt is. A csecsemőgondozási díj alapvetően az anyának jár, ritka esetekben igényelheti csak az apa (például az anya halála esetén, vagy ha anya lemond a gyermekről). Válás esetén a csed is ezekkel a különleges esetekkel hasonlóan kerülhet az apához (amennyiben jogosult az ellátására).

Napjainkban egyre gyakrabban fordul elő, hogy bár az anya marad otthon fizetés nélküli szabadságon gyermekgondozás céljából, de az apa igényli a gyedet. Ennek jellemzően az oka vagy az apa magasabb keresete, így ellátásának magasabb összege (például, mert anya részmunkaidős, minimálbéres), vagy hogy az anya egyáltalán nem jogosult gyedre, csak gyesre. A gyedet tehát bármelyik szülő igényelheti, ha megfelel a jogosultsági feltételeknek. Nézzük tehát meg, melyek az alapfeltételei a gyednek!

Az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/A § (1) bekezdése szerint gyermekgondozási díjra jogosult:

a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli. 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy válás esetén mit kell tenni a gyedjogosultság érvényesítése érdekében, ki kaphat gyermekápolási táppénzt, gyest, továbbá családi pótlékot!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink