hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozó járulékfizetése – nem mindegy a kivét elszámolásának ütemezése

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Az egyéni vállalkozót – feltéve, hogy nem áll heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, nem folytat nappali tagozaton tanulmányokat, illetve társas vállalkozóként nem tesz eleget minimum kötelezettségnek – havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli. Az egyéni vállalkozói járulék alapja főszabály szerint a kivét, ha viszont azt „rossz időpontban” számolja el a vállalkozó, jelentősen nőhet az éves járulékfizetési kötelezettsége.

A minimális járulékfizetés azt jelenti, hogy noha az egyéni vállalkozói járulék alapja főszabály szerint a kivét, illetve átalányadózó esetében az átalányban megállapított jövedelem, ezen túlmenően havi szinten legalább a minimálbér (vagy a garantált bérminimum) alapul vételével meg kell fizetnie a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot, illetve a minimálbér (vagy garantált bérminimum) 112,5 százalékának alapul vételével a szociális hozzájárulási adót (szocho).

Például, ha egy egyéni ügyvéd július havi kivétje csak 200 ezer forint, akkor az adott hónapra 219 ezer forint után kell megfizetnie a társadalombiztosítási járulékot, és 219 000 forint 112,5%-a, azaz 246 375 forint után lerónia a szochót.

Ezen a tényen az sem változtat, ha az említett adózó az ezt megelőző időszakban minden hónapban 1 millió forint után fizetett járulékot, tekintettel arra, hogy a minimum kötelezettségnek havi szinten (és nem havi átlagban) kell megfelelni.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a kivétet „rossz időpontban” számolja el a vállalkozó, az éves járulékfizetési kötelezettsége jelentősen nőhet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákkal szemléltetjük, mire érdemes odafigyelni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink