hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozó gyermekvállalás előtt – mutatjuk, mi a csed, gyed alapja

  • adozona.hu
2

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy szülés előtt álló, hallgatói jogviszonnyal rendelkező, nem főállású egyéni vállalkozó kismama hogyan veheti igénybe az egészségbiztosítási ellátásokat (csedet, gyedet), mit tekintenek nála az ellátás alapjának. A kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Szülés előtt álló kismama hallgatói jogviszonnyal rendelkezik. A szülés várható ideje 2024.11.11. Mellette van nem főállású átalányadózó egyéni vállalkozása. Hogyan veheti igénybe a gyermekszületéssel járó ellátásokat? Mit tekintenek nála az ellátás megállapításának alapjául? Az egyéni vállalkozásból származó bevételek hogyan számítanak be az ellátás alapjába? A 2024-ben kibocsátott számlák alapján befolyt bevételek beleszámítanak-e az ellátási alapba? Ha igen, milyen intervallumban? Az ellátás igénybevétele korlátozza-e az egyéni vállalkozói tevékenységét, vagy a hallgatói jogviszonyra van-e valamilyen hatással?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Kiindulás: Feltételezem, hogy a kérdező nem a hallgatói (diplomás) gyermekgondozási díjra kérdezett rá, hanem az egyéni vállalkozói tevékenység kapcsán megállapítandó ellátásokról szeretne tájékoztatást kapni. Feltételezem továbbá, hogy a hallgatói jogviszonyban nappali képzés keretében kerül sor a tanulmányok folytatására, hiszen a kérdésben az szerepel, hogy a kismama „nem főállású”. Nem ismert, hogy a kismama a vállalkozásában rendelkezik-e olyan havi jövedelemmel, amely kapcsán társadalombiztosítási járulék fizetésére köteles. Mindezeket figyelembe véve, az alábbi válaszokat adom:

Abban az esetben, ha a kérdésben foglalt kismama a gyermek születését megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosítási idővel, akkor jogosult lesz csecsemőgondozási díjra (csed) és gyermekgondozási díjra (gyed) az egyéni vállalkozói tevékenysége – biztosítási jogviszonya – kapcsán.

Az egyéni vállalkozásban azokat a jövedelmeket lehet figyelembe venni a csecsemőgondozási díjnál és a gyermekgondozási díjnál, amelyek kapcsán társadalombiztosítási járulék került megfizetésre.

A csecsemőgondozási díj alapját az alábbiak szerint kell megállapítani:

1. lépés:

Ha a biztosítási idő a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos (azaz nem került sor az egyéni vállalkozói tevékenységben 30 napot meghaladóan történő szüneteltetésre vagy ha jogviszonyt váltott az érintett személy, akkor a két jogviszony között 30 napnál több idő nem telt el), akkor a csecsemőgondozási díj alapját a csecsemőgondozási díjra jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem (*) alapján kell megállapítani.

Azaz, ha a csecsemőgondozási díjra jogosultság 2024. november 11-étől áll fenn, akkor folyamatos biztosítás esetén az irányadó időszak a 2023. január 1-je és 2024. augusztus 31-e közötti idő azzal, hogy a 180 naptári napra jutó keresetet 2024. augusztus 31-étől kell visszamenőleg keresni.

2. lépés:

Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, azonban az 1. lépésnél leírt időszak utolsó napjához időben legközelebb eső időszakban rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, és van legalább a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napjától 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját a 120 napi tényleges jövedelem alapján kell megállapítani.

3. lépés:

Ha a naptári napi alap nem állapítható meg a fentiek alapján, akkor a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (azaz 2024-ben 533 600 forintnak) a harmincad része. Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.

(*) Megjegyzés: Jövedelem az adott időszakra vonatkozóan az adóelőleg megállapításához az állami adóhatóságnál bevallott, 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelem. A jogosultság kezdőnapjának hónapjára járó szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, ha a tényleges jövedelem 30 naptári napnál kevesebb.

Gyermekgondozási díj megállapítása:

1. lépés:

Ha a biztosítási idő a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a gyermekgondozási díj alapját a gyermekgondozási díjra jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a gyermekgondozási díj alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Azaz, ha a gyermekgondozási díjra jogosultság 2025. április végétől áll fenn, akkor folyamatos biztosítás esetén az irányadó időszak a 2024. január 1-je és 2025. január 31-e közötti idő azzal, hogy a 180 naptári napra jutó keresetet 2025. január 31-étől kell visszamenőleg keresni.

Az Adózóna írásait tb / járulékok / nyugdíj témakörben itt olvashatja el.

2. lépés:

Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, azonban a fenti bekezdésben leírt időszak utolsó napjához időben legközelebb eső időszakban rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, és van legalább a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napjától 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonya, akkor a gyermekgondozási díj naptári napi alapját a 120 napi tényleges jövedelem alapján kell megállapítani.

3. lépés:

Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 120 naptári napi jövedelemmel, de a gyermekgondozási díjra való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napnyi folyamatos biztosítási jogviszonya, a gyermekgondozási díj naptári napi alapját a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.

4. lépés:

Ha a naptári napi alap nem állapítható meg a fentiek szerint, akkor a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része azzal, hogy ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a gyermekgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni. (Szerződés szerinti jövedelem nem más, mint a megállapításkor hatályos szabályok szerinti bruttó minimálbér.)

Végezetül az utolsó kérdés: „Az ellátás igénybevétele korlátozza-e az egyéni vállalkozói tevékenységét, vagy a hallgatói jogviszonyra van-e valamilyen hatással?”

Csecsemőgondozási díj folyósítása alatt – amely 168 nap – nem lehet az egyéni vállalkozói tevékenységet folytatni. Ugyanakkor sem a csecsemőgondozási díj, sem a gyermekgondozási díj a hallgatói jogviszonyra nincs kihatással. Sőt, ha a hallgatói jogviszonyban nappali képzésen vesz részt az édesanya, akkor a gyermekgondozási díj folyósítását nem befolyásolja, ha a gyermekét bölcsődében, mini bölcsődében, munkahelyi bölcsődében, családi bölcsődében vagy napközbeni gyermekfelügyeletben helyezi el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

Köszönöm szépen Edina. A törvény táppénzre vonatkozó adott szabályait kell alkalmazni, és itt nem írtam át gyed-re. Köszönöm a jelzést, javítjuk.

Hornyák Edina Rózsa

A GYED igénylés 1. lépésében maradt egy hiba: "Ha a biztosítási idő a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a gyermekgondozási díj alapját a táppénzre jogosultság" - helyett gyermekgondozási díjra jogosultság.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink