adozona.hu
Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Az_oregsegi_nyugdij_elengedhetetlen_feltete_TXW6MC
Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele
Az öregségi nyugdíj megállapításának elengedhetetlen feltétele a biztosítási jogviszony megszűnése. Mi a helyzet a tagi jogviszonnyal, a válaszott tisztségviselői és a megbízási jogviszonnyal? Az Adózón olvasójának kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Olvasónk a következőkben részletezte kérdését: „Több kft. ügyvezetője öregségi nyugdíj megállapítását és folyósítását kéri. Az egyik kft.-ben az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban, a másik kft.-ben társas vállalkozóként (heti 36 órás jogviszony mellett) végzi. Ezen kívül más gazdasági társaságoknál választott tisztségviselő, illetve megbízási jogviszonyban biztosított. Öregségi nyugdíj igénylése esetén munkaviszonyát legalább egy napra fel kell mondani, társas vállalkozói jogviszonyának a megszüntetésére nincs szükség, mert a nyugdíj megállapításának napjától kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak minősül. Szeretnénk megerősítést kérni, jól gondoljuk-e a fentieket? Továbbá szeretnénk megkérdezni, hogy a megbízási, illetve a választott tisztségviselői biztosítotti jogviszonyait is meg kell-e szüntetni a nyugdíj megállapításához?”
Az öregségi nyugdíj megállapításának feltétele, hogy az igénylő a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltse, a minimálisan szükséges szolgálati idővel – 15 év – rendelkezzen és azon a napon, amelytől a nyugdíjat megállapítják, ne álljon a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban, kezdte válaszát Winkler Róbert.
A vonatkozó jogszabály meghatározza továbbá, hogy az öregségi nyugdíj megállapítása során a Tbj. 5. § (1) bekezdés e)-f) pontja szerinti jogviszonyban álló személy – ide tartoznak a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni és társas vállalkozók – esetén a biztosítási jogviszony megszűnése napjának azt a napot megelőző naptári napot kell tekinteni, amelytől kezdődően a nyugellátást megállapítják.
A fentiek alapján kérdése első részére szakértőnk arról tájékoztatta a kérdezőt, hogy amennyiben a munkaviszony jellegű jogviszonya megszűnik, az ezen jogviszonya mellett társas vállalkozóként fennálló jogviszonyát nem kell megszüntetnie a nyugellátás megállapítása érdekében, hiszen a nyugdíj megállapítása napjától a társas vállalkozói jogviszonya, mint ahogy a kérdező is leírta, kiegészítő tevékenységűvé válik.
Második kérdésével kapcsolatban felhívta az olvasó figyelmét, hogy a választott tisztségviselői jogviszony a Tbj. 5. § (2) bekezdése szerinti jogviszony, ezen típusú jogviszony fennállása tehát nem akadálya a nyugdíj megállapításának.
Más a helyzet a megbízási jogviszony esetében, hiszen ez a jogviszony a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja alá tartozik. Ezen típusú jogviszony esetén, a nyugellátás megállapítása során minden esetben vizsgálni kell, hogy a jogviszony alapján biztosítása fennáll-e. A megbízási jogviszony alapján munkát végző személy biztosítása akkor áll fenn, amennyiben az e tevékenységéből származó járulékalapot képező jövedelem havi szinten eléri a minimálbér 30 százalékát vagy naptári napokra ennek harmincad részét.
Ha tehát a megbízási jogviszony alapján a nyugdíj megállapításának kezdő napján az adott személy biztosítása fennáll, úgy abban az esetben a saját jogú nyugdíjat nem lehet megállapítani a személy részére.
Hozzászólások (0)