adozona.hu
Így veheti meg a céges autót a többségi tulajdonos
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Ceges_szemelyauto_eladasa_6UG44V
Így veheti meg a céges autót a többségi tulajdonos
Hogyan veheti meg a céges autót a kft.-től az autót ténylegesen használó egyik tulajdonos tag? – kérdezte az Adózóna olvasója. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Van egy céges autónk a kft.-ben, amit az autót ténylegesen használó egyik tulajdonos tag, aki egyben a cég ügyvezetője is, meg szeretne vásárolni a cégtől. Az ügyvezetőnek 52 százalékos többségi szavazata van a cégben, és egyszerű többséggel a taggyűlés határozatképes. Az autó eladási ára az eurotax rendszer szerint lenne meghatározva. Kérdésem a következő: 1. Szükséges-e a másik tulajdonos tag (két tulajdonos tag van a kft.-ben) beleegyezése az autó értékesítéséhez, vagy ezt eldöntheti az ügyvezető egyszemélyben, és 2. szükséges-e taggyűlésen határozni az eladásról abban az esetben, ha az autót a cég egyik tulajdonosa szeretné maga megvásárolni?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A kérdés első része a döntésről szól. A taggyűlés, a társasági szerződés, az ügyvezetői jogosítványok kérdése nem számviteli és nem adózási, hanem jogi kérdés. Ha a feltett kérdésben megismert információkat elfogadom, akkor a vázolt adatok alapján az ügyvezető döntési pozícióban van.
Minden gazdasági társaságnak évente legalább egy alkalommal össze kell hívnia a legfőbb szervét (a kft.-k esetében a taggyűlését), hogy döntsön a beszámoló elfogadásáról. Éppen ezért minden tulajdonosnak és ügyvezetőnek ismernie kell a taggyűlés összehívására vonatkozó szabályokat.
Az új Ptk.-ban
• a minden jogi személyre vonatkozó szabályok a 3:16–3:20 szakaszokban,
• a gazdasági társaságokra vonatkozó szabályok a 3:109–3:111 szakaszokban,
• míg a csak a korlátolt felelősségű társaságok taggyűlésére vonatkozó szabályok a 3:188–3:195 szakaszokban találhatóak.
A fentieken kívül a társasági szerződés is tartalmazhat rendelkezéseket a taggyűlés összehívására vonatkozóan. Ezek lehetnek az új Ptk.-t kiegészítő szabályok vagy a tagok az új Ptk. rendelkezésétől eltérően is szabályozhatnak kérdéseket, ha ezt az Alkotmány kifejezetten nem tiltja.
Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – néhány alapvető szabályt ismertetek a taggyűlés összehívására vonatkozóan:
• A taggyűlést főszabályként az ügyvezető hívja össze, de bizonyos esetekben a tulajdonosok, a könyvvizsgáló, a felügyelőbizottság is jogosult vagy köteles a taggyűlést összehívni.
• Az összehívás meghívó küldésével vagy közzétételével történik.
• A meghívónak tartalmaznia kell
o a jogi személy nevét és székhelyét;
o az ülés idejének és helyszínének megjelölését;
o az ülés napirendjét.
• A napirendet a meghívóban olyan részletességgel kell feltüntetni, hogy a szavazásra jogosultak a tárgyalni kívánt témakörökben álláspontjukat kialakíthassák.
• Csak a szabályszerűen közölt napirenden szereplő kérdésben hozható határozat, kivéve, ha valamennyi részvételre jogosult jelen van és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához egyhangúlag hozzájárul.
• A meghívók elküldése és a taggyűlés napja között legalább tizenöt napnak kell lennie.
• Ha a döntéshozó szerv ülését nem szabályszerűen hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen valamennyi részvételre jogosult jelen van, és egyhangúlag hozzájárul az ülés megtartásához.
• Főszabály, hogy a taggyűlés akkor határozatképes, ha azon a törzstőke legalább fele vagy a leadható szavazatok többsége képviselve van. A társasági szerződés ennél nagyobb részvételi arányt is előírhat.
• Ha a taggyűlés nem határozatképes, akkor megismételt taggyűlést lehet tartani, amelyen az eredeti napirenden szereplő ügyekben a jelenlevők által képviselt törzstőke, illetve szavazati jog mértékétől függetlenül határozatképes.
• A szavazati joggal rendelkező jelenlévők egyszerű többségével hozza meg döntéseiket, de bizonyos kérdésekben egyhangú szavazati arány szükséges.
• A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
o akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
o akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
o aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
o akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;
o aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
o aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
• Az ügyvezető köteles gondoskodni arról, hogy a taggyűlésről jegyzőkönyv készüljön.
• Az ügyvezető köteles a tagok által hozott határozatokat a határozatok könyvébe késedelem nélkül bevezetni.
A nem szabályosan összehívott vagy lefolytatott taggyűlés a későbbiekben jogi gondokat vethet fel.
A fenti szabályok ismerete mellett ajánlott jogász, ügyvéd közreműködését igénybe venni a a taggyűlési igény meghatározásához vagy a taggyűlés lebonyolításához, és abban is, hogy nem adójogilag mi legyen a jármű eladási ára, annak érdekében, hogy a másik tulajdonos később ne emeljen kifogást.
Ezzel rátérhetünk a kérdés második részére, azaz, ha a tagi viszonyokat már a fentiekben elrendeztük, akkor eljutunk az adójogi viszonyhoz, az úgynevezett kapcsolt viszony és a piaci ár kérdéséhez.
A többségi tulajdon miatt az ügyvezető kapcsolt viszonyban van a társasággal és a társasági jogi szabályokon kívül alkalmazni kell az adóalapok szempontjából az eladási ár és a piaci ár különbségét. Ha ez azonos, akkor nincs korrekció.
A megállapításra, amennyiben a kapcsolt vállalkozások magasabb vagy alacsonyabb ellenértéket alkalmaznak, mint amit független felek egymás között alkalmaznának, az alkalmazott ellenérték és a szokásos piaci ár különbségével az adózás előtti eredményt a felek kölcsönös nyilatkozat alapján a bevallásban módosíthatják, de a Tao. törvény 18. § (1) bekezdés b) pontja alapján az adóalap növelése kötelező. Az adóhatóság az ellenőrzés során is módosíthatja az adóalapokat.
Mivel a piaci ár meghatározása nem könnyű feladat, ezért a Tao. törvény módszereket tartalmaz annak megállapítására, egyik elfogadott módszer a kérdésben ismertetett összehasonlító árak módszere is.
Hozzászólások (3)
A Kft persze, hogy nem fizet Tao-t, de leadózza a piaci érték alatt eladott, vagy az ügyvezető tulajdonába került autót, mint "juttatást".
Szja tv, 69. § (1) Béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások [70. §], valamint a béren kívüli juttatások [71. §] után az adó a kifizetőt terheli.
(2) Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó juttatás esetében jövedelemnek minősül a juttatás értéke, ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott termék, szolgáltatás esetén annak szokásos piaci értéke vagy abból az a rész, amelyet a magánszemély nem köteles megfizetni. A kifizetőt terhelő adó alapja az előzőek szerinti jövedelem 1,18-szorosa.
A Tao tv 18. § (1) bek.b) pontja alapján nem kell a korrekciót alkalmazni, tehát az ügyvezető, mint magánszemély piaci ár alatt is megvásárolhatja a járművet.
Kúria Pfv. 20.978/2015/5. - Polgári ügyben hozott határozatában egyetértett azzal, hogy a taggyűlési döntés hiányában a taggal kötött szerződés nem jött létre.