hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bt.-k, kkt.-k: ki úszhatja meg a társasági szerződés módosítását

  • adozona.hu

A betéti és a közkereseti társaságoknak már alig több mint két hét áll rendelkezésükre, hogy létesítő okiratukat a 2015. március 15-ei határidőig összhangba hozzák az új Polgári törvénykönyvvel – hívja fel a figyelmet a Deloitte Legal Szarvas, Erdős és Társai Ügyvédi Iroda friss hírlevele.

Bár a betéti és a közkereseti társaságok esetében az új Ptk. a régi társasági törvényhez képest nem hozott jelentős számú változást, diszpozitív, vagyis eltérést engedő szabályai a „kistársaságoknál” is felvetnek kérdéseket – hangsúlyozza a hírlevél.

Betéti társaságok esetében a legtöbb kérdés a kültag vezető tisztségviselői minőségével kapcsolatban merül fel: az új Ptk. ugyanis kifejezetten úgy rendelkezik, hogy a kültag nem lehet a bt. vezető tisztségviselője, azonban meghatározott feltételek megléte esetén eltérést enged a jogszabályszövegtől. Ezeket a feltételeket mérlegelve kezd kikristályosodni egy általánosan elfogadott jogászi vélemény, illetve gyakorlat a cégbíróságok oldaláról, hogy a fenti, kültagokat korlátozó szabálytól el lehet térni. A bt. tagjai tehát akár a kültagot is megválaszthatják vezető tisztségviselőnek, azonban erről a társasági szerződésben rendelkezniük kell.

Dr. Szarvas Júlia, a Deloitte Legal hálózathoz tartozó ügyvédi iroda ügyvédje elmondta: „Formai változást is hozott az új Ptk. a vezető tisztségviselők tekintetében. A társasági törvényben a betéti társaság és a közkereseti társaság képviselőjének elnevezése „üzletvezetésre jogosult tag” volt, az új szabály ezt a kft.-nél is alkalmazott „ügyvezetőre” módosította. Az új Ptk. továbbá jelentős változást hozott kkt.-k esetében az újonnan belépő tag felelősségére vonatkozóan. Míg a társasági törvény megengedte, hogy a már működő kkt.-be belépő tag a belépése előtt keletkezett társasági tartozásokért korlátozza a felelősségét, addig az új Ptk. ezt a felelősségkorlátozást harmadik személyekkel szemben hatálytalanná nyilvánítja. Ennek megfelelően egyidejűleg az ilyen korlátozást tartalmazó társasági szerződések módosítása is szükségessé válhat.”

Nem szabad tehát elfelejteni, hogy a főszabály szerint valamennyi bt.-nek és kkt.-nek módosítania kell a társasági szerződését 2015. március 15-éig. Két esetben szabadulhatnak a társaságok a módosítási kötelezettség alól: egyrészt abban az esetben, ha csupán a képviselő megnevezését kellene a fent leírtaknak megfelelően üzletvezetésre jogosult személyről ügyvezetőre változtatni, de a módosítás akkor sem szükséges, ha a társasági szerződés mögöttes jogszabályként általánosan a társasági törvényre („Gt.”) hivatkozik. A Deloitte Legal azonban felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a társasági szerződés a társasági törvény konkrét paragrafusszámára hivatkozik, az új Ptk. alá helyezés, és ezzel együtt a társasági szerződés módosítása már elkerülhetetlen lesz.

Érdemes még odafigyelni arra is, hogy szövetkezetek esetén 2015. június 15-étől kötelező az áttérés az új Ptk.-ra, korlátolt felelősségű társaságok, részvénytársaságok, egyesületek és alapítványok esetében pedig 2016. március 15-e a határidő. A cégbíróságok pénzbírsággal sújtják azokat a cégeket, amelyek késve tesznek eleget a módosítási kötelezettségüknek, így különösen javasolt, hogy ne halasszák az utolsó pillanatra a társasági szerződések átnézését és új az Ptk. alá helyezését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink