Transzferárazás csak óvatosan! – Már egyetlen nem megfelelő összehasonlító elem jelentős társaságiadóalap-korrekciót eredményezhet

  • adozona.hu

Hamarosan itt van május 31., ami a transzferár nyilvántartások elkészítésének határideje is. Ennek fontosságára hívta fel a figyelmet a LeitnerLeitner.

„Mivel a kapcsolt felek közötti ügyletek árazását, a kapcsolt vállalkozások jövedelmezőségét az adóhatóság szigorúan, a digitalizáció technológiai vívmányaira – mesterséges intelligencia szoftverek, automatikus adatbázis-elemzések – építve ellenőrzi, a vállalkozásoknak is nagy gonddal, az adóhatóságot megelőzve kell foglalkozniuk a transzferárazás adózási kockázatainak feltárásával és kezelésével” – emelte ki Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner partnere, vezető tanácsadója.

A NAV 2025-ös ellenőrzési irányelvei ismét célkeresztbe helyezik a transzferár vizsgálatokat. Kiemelt figyelemre számíthatnak többek között az azonos vállalatcsoport magyarországi leányvállalatai, őket a hazai transzferár-adatszolgáltatás és a nemzetközi országonkénti jelentések (CbCR) adatai alapján választják ki, és kiemelik a kockázatosnak minősülő tranzakciókat. Különösen figyelnek a kapcsolt vállalkozások immateriális javakat érintő ügyleteire, elemzik a hitel- vagy más pénzügyi tranzakciókat. Extra fókuszt kapnak a cégcsoporton belül gyártási tevékenységet végző, veszteséges vagy igen alacsony nyereséget elérő adózók – különösen, ha ügynöki, bizományos vagy disztribúciós tevékenységet végeznek –, valamint a kapcsolt élelmiszeripari vállalkozások. Végül, de nem utolsó sorban ellenőrzik a szokásos piaci árat megállapító (APA) határozatokban foglalt feltételek teljesítését is.

A NAV egyre könnyebben választja ki a kockázatos adózókat, és egyre eredményesebb transzferár ellenőrzéseket folytat, mert rengeteg forrásból szereznek összevethető információkat: a bevallásokból, az iparági és a hatósági adatbázisokból, az ellenőrzések során kitöltetett kérdőívekből, a nemzetközi és hazai a transzferár-adatszolgáltatásokból.

A társaságiadó-bevallás részeként beadott transzferár-adatszolgáltatás a nyilvántartások következtetéseit összegzi egy jól strukturált, egymással is összehasonlítható, elemezhető formában, mely felszínre hozza az ellentmondásokat, a kapcsolt felek között alkalmazott torzított árakat.

Az adóhatóság nagyon figyel a veszteséges működésre is, különösen, ha az anyavállalati, cégcsoporti jövedelmezőségi adatok ezt nem támasztják alá. Ezért – ha a veszteségesség valóban indokolt, részletesen be kell mutatni okait: az objektív piaci és ágazati sajátosságokat.

Az adatgyűjtésre és egyes adókötelezettségek teljesítésére irányuló jogkövetési vizsgálatot is lehet alkalmazni a transzferárazás területén. Ezek nem eredményeznek adóellenőrzési szempontból lezárt időszakot, így ugyanarra az időszakra többször is el lehet végezni őket, ráadásul a folyamatban lévő adóév árazását is vizsgálhatják. Ugyan a jogkövetési vizsgálat során az adóhatóság nem róhat ki adókülönbözetet és adóbírságot, vagyis hétköznapi nyelven: nem „büntethet”, de ezt klasszikus adóellenőrzés követheti, amelyben már szigorúak lehetnek a szankciók.

A transzferárnyilvántartás-készítési, -megőrzési kötelezettséggel összefüggő mulasztási bírság 5 millió forint, ismételt jogsértés esetén 10 millió forint. A bírságokat évente és ügyletenként kell számolni, így ezek az összegek könnyen megsokszorozódhatnak.

„A fentiek fényében nem szabad halogatni transzferár-feladatok elvégzését!” – hangsúlyozta Fotiadi Ágnes, a LeitnerLeitner transzferág üzletág igazgatója. – „Ezek közül pedig kulcskérdés a valóban releváns benchmarkok, összehasonlító adatok megtalálása, melyek a független felek közötti hasonló szerződésekben alkalmazott árakat mutatják be.”

A kapcsolt felek közti ügyletek azonosítása után, az alkalmazott transzferárak igazolásához meg kell keresni az ezekre vonatkoztatható benchmarkokat, melyeket évente frissíteni kell, és 3 évente újat kell készíteni. A magyar vállalkozásoknak kockázatos a cégcsoport által alkalmazott benchmarkok használata, hiszen a magyar szabályok eltérőek. Már egyetlen nem megfelelő összehasonlító elem megváltoztathatja a szokásos piaci tartomány értékeit, amely jelentős mértékű társaságiadóalap-korrekciót eredményezhet. Amennyiben vállalkozásuk nem rendelkezik indokolt hazai benchmarkkal, vizsgálja felül, lokalizálja a cégcsoport által használt összehasonlító elemzéseket.

Ha ezek fényében felmerül a transzferár-kiigazítás szükségessége, mert egy kapcsolt ügyletben alkalmazott ellenérték a szokásos piaci tartományon kívülre esik, első körben meg kell próbálni igazolni, hogy miért jogszerű ez az ár. Ha ez nem működik, és nem a szokásos piaci ár tartományban a mediánértékre szeretnék kiigazítani az árat, akkor azt kell alátámasztani, hogy a tartományon belül egy a mediántól eltérő érték felel meg a legjobban. Ha pedig mégis kiigazításra lesz szükség, gondosan kell eljárni a kiigazítás nyújtójának és a jogcímének meghatározásakor, a számlázáskor, könyveléskor, hogy tényleg figyelembe vehető legyen a kiigazítás a jövedelmezőség számításánál. Ha a kiigazításra nem megfelelően kerül sor, akkor az adóhatóság a szokásos piaci tartomány jóval magasabb medián értékét alkalmazhatja akár kettős adóztatást eredményezve.

A transzferár-nyilvántartások elkészítésének határideje a társaságiadó-bevallás benyújtásának időpontja, hiszen így a társasági adóalapot módosító tételeket figyelembe lehet venni a beszámolóban és a társasági adóbevallásban, de meg kell vizsgálni azt is, hogy a helyi iparűzési és a kiskereskedelmi adó alapját is módosítani kell-e. Ez utóbbi adónemek ráadásul a társasági adóban csoportos adóalanyiságot alkalmazók esetében is okozhatnak transzferárazási bonyodalmakat!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanrész értékesítése

Lepsényi Mária

adószakértő

Szja ingatlan-bérbeadás után

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink