adozona.hu
Adózási megfontolások startupok létrehozásánál
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Startupok__adozasi_megfontolasok_NF7OIK
Adózási megfontolások startupok létrehozásánál
Manapság egy cég megalapítása rövid idő alatt és relatíve könnyen megtehető. Az erre szakosodott szolgáltatóknál ehhez rendelkezésre állnak dokumentumminták, és maga a folyamat is standardizált, technikailag jól szabályozott és a legtöbb esetben gördülékeny.
Az adózási kérdéskör minden újonnan alapított cégnél jelentőséggel bír, ugyanakkor az úgynevezett startupok esetében különösen hangsúlyos ez a terület, amivel érdemes proaktívan foglalkozni, tervezni és körültekintően dönteni.
Az alábbiakban összeszedtünk pár olyan szempontot, melyeket a startupoknál (és akár más típusú induló vállalkozásoknál is) célszerű lehet megvizsgálni adózási oldalról. Ezek alapos átgondolása és implementálása akár versenyelőnyt is jelenthet, vagy a későbbiekben, egy esetleges cégeladás kapcsán adómegtakarítást eredményezhet.
Tulajdonosi és cégstruktúra
A legtöbb esetben kézenfekvő, hogy a startup tevékenysége és az ahhoz kapcsolódó eszközök (legyen az tárgyi eszköz vagy valamilyen szellemi tulajdon) egy társaságba kerüljenek, és ez a társaság közvetlenül az alapító magánszemély(ek) tulajdonában legyen. A működésből fakadó kockázatok kezelése, a startupban létrejött szellemi termék(ek), kialakított üzletág(ak) vagy akár az egész cég későbbi adóhatékony értékesítése szempontjából azonban már az alapításkor érdemes lehet egyéb tulajdonosi és céges struktúrákat is megvizsgálni (például holding vagy működés/eszközök szerinti felépítés).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen szempontokat érdemes még figyelembe venni adózási oldalról!
Hozzászólások (0)