hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Spórolhat az adón - amit a szabad vállalkozási zónáról tudni kell

  • adozona.hu

Jó időben, jó helyen – ez az egyik titka az adótakarékos beruházásnak, fejlesztésnek, létszám-bővítésnek. A 2014-es adócsomag kiszivárgott részletei szerint jövőre bővülnének a szabad vállalkozási zónában működők adókedvezményei.

A szabad vállalkozási zóna fogalma az idén robbant be a köztudatba, miután az ilyen térségben működő cégek számos adókedvezménnyel kalkulálhatnak.

A szabad vállalkozási zóna a társasági adóról szóló törvény 4. §-ának 31. pontja szerint „a térség fejlődése érdekében, a kormány által kijelölt, térségi gazdaságfejlesztő szervezet által koordinált, közigazgatási határokkal, illetve helyrajzi számokkal lehatárolt, a fejlesztés szempontjából együtt kezelt térség”.

A kormány a 27/2013. (II. 12.) számú rendeletében az úgynevezett leghátrányosabb helyzetű 47 térséget – felsorolásuk a 311/2007. (XI. 17.) kormányrendeletben található – eleve szabad vállalkozási zónának nyilvánította. Emellett terület- és gazdaság- és foglalkoztatás-fejlesztési szempontok alapján további térségeket jelölt ki szabad vállalkozási zónává. Így jelenleg összesen 177 ilyen térség van, Adorjánházától Felsőregmecen és Nagyatádon át Zsurkig, a szabad vállalkozási zónába tartozó települések száma pedig meghaladja a 900-at.

A társasági adóról szóló törvény hatályos szabályai szerint a szabad vállalkozási zónában üzembe helyezett és üzemeltetett legalább 100 millió forint értékű beruházás, valamint a legalább 100 millió forint értékű energiahatékonyságot szolgáló beruházás után fejlesztési adókedvezmény vehető igénybe.

A fejlesztési adókedvezmény előírásait a 206/2006. számú kormányrendelet szabályozza, érvényesíthető mértéke nem haladhatja meg a társasági adó 80 százalékát. A kedvezmény a 2011. december 31-e után kezdődő üzleti évtől alkalmazható.

Az említett kedvezményekre jogosult vállalkozások a beruházás üzembe helyezését követő öt éven belül létszámbővítés esetén a szociális hozzájárulási adóból további kedvezményt érvényesíthetnek. E kedvezmény mértéke az új munkavállaló munkabérének (de legfeljebb havi 100 ezer forintnak) a 27 százaléka a foglalkoztatás első két évében (ekkor szakképzési hozzájárulást sem kell fizetni), 14,5 százaléka a foglalkoztatás harmadik évében.

Jelenleg a szocho-kedvezményre jogosultság további feltétele, hogy a kedvezménnyel érintett munkavállaló bejelentett lakóhelye legalább hat hónapja, valamint tényleges munkavégzési helye abban a szabad vállalkozási zónában legyen, amelyben a kifizető működik. A tervezett módosítás a jövőben megengedné, hogy e munkavállaló lakóhelye távolabb, de legfeljebb 20 kilométerre lévő szabad vállalkozási zónában legyen.
A szabad vállalkozási zónákról ITT és ITT olvashat még.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink