Fókuszban a kriptoügyletek – hamarosan élesedik a DAC8 Irányelv

  • Laczkó Kitti, a TruTax Kft. adótanácsadója

Több mint két évvel ezelőtt ugyanezen oldal keretein belül hívtuk fel az olvasók figyelmét arra, hogy az EU kiemelten kezdett el foglalkozni a kriptopiacok rohamos ütemben történő térnyerésével, és minden eszközt próbál bevetni azért, hogy megakadályozza egy esetleges új adókikerülési struktúra létrejöttét. Ennek érdekében kihirdetésre is került a Tanács 2023/2226 Irányelve (2023. október 17.) az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 2011/16/EU irányelv (Irányelv) módosításáról.

Az Adózóna hivatkozott, "Finisben a DAC8 Irányelv elfogadása" című írását ITT olvashatja el.

A módosítás bevezette a DAC8 irányelvet, melynek keretében az Irányelv hatályát kiterjesztik az adatszolgáltatásra kötelezett kriptoeszköz-szolgáltatók által szolgáltatott információkra vonatkozó automatikus információcserére. A tagállamoknak legkésőbb 2025. december 31-éig kell elfogadniuk és kihirdetniük azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megfeleljenek ezeknek a módosításoknak; az új szabályokat pedig 2026. január 1-jétől kell alkalmazni.

Magyarország, reagálva a felhívásra kihirdette

• 2025. október 31-én a 2025. évi LXXII. törvénnyel a kriptoeszközökre vonatkozó adatszolgáltatási keret alapján történő automatikus információcseréről szóló illetékes hatóságok közötti többoldalú megállapodást, majd

• 2025. november 28-án az annak végrehajtásáról szóló szabályokat, melyek az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló 2013. évi XXXVII. törvénybe kerültek implementálásra.

Írásunkban az utóbbi szabályokat ismertetjük röviden, figyelemfelkeltő célzattal.

kriptovaluta, kriptoeszköz, 2025. évi LXXXVI. törvény, jogszabály, törvény, 2026-os jogszabályváltozás, 2026-os változás
Az EU kiemelten foglalkozik a kriptopiacok térnyerésével, és minden eszközt próbál bevetni, hogy megakadályozza egy esetleges új adókikerülési struktúra létrejöttét.
Forrás: Shutterstock

A Magyar Közlöny 2025. évi 142. számában hirdették ki az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló 2013. évi XXXVII. törvényt és egyes adótörvényeket módosító 2025. évi LXXXVI. törvényt (Törvény), mely többek között a kriptoeszközöket érintő adatszolgáltatás, átvilágítás és automatikus információcsere egyes szabályait ismerteti.

A Törvény saját fogalomrendszert vezet be a kötelezettségek alkalmazásában, így például meghatározza a jelentendő kriptoeszköz, az adatszolgáltatásra kötelezett kriptoeszköz-szolgáltató, a jelentendő ügylet, a jelentendő felhasználó és a nem jelentendő személyek körét.

Az adatszolgáltatásra kötelezett kriptoeszköz-szolgáltatóknak főszabály szerint bejelentési kötelezettségük lesz a NAV felé, amelyet e minőségük keletkezését követő 15 napon belül kell teljesíteniük.

OLVASSA TOVÁBB! Erről szól még a cikk:

• adatszolgáltatási kötelezettség,

• bírságolás,

• automatikus információcsere.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alkotmánybírósági döntés – csed, gyed ellátás alapja

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kedvezményezett átalakulás?

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Járulékok vszja és 3 gyerekes anya esetén

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 december
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink