hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céges adományozás adózása, költségelszámolása – vészhelyzet-e a háború?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő

A különféle szakmai portálokon gyakran megjelenő, a térítés nélküli átadásokhoz, adományokhoz kapcsolódó adózási kérdéseknek most szomorú aktualitást ad az ukrajnai helyzet. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy a jelenleg hatályos rendelkezések szerint az adományozó vállalkozások által a menekülteknek nyújtott adományokra milyen adózási szabályok vonatkoznak.

Társasági adó, kisvállalati adó

Ha az adományozó gazdasági társaság, amely a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (taotörvény) hatálya alá tartozik, akkor az adótörvény szempontjából a menekültek megsegítésére pénzben vagy természetben adott juttatás akkor minősül adománynak, ha azt egy magyar közhasznú szervezet közreműködésével nyújtják, azaz ha a támogatás megfelel a taotörvény 4. paragrafus 1/a pontjában foglaltaknak.

Ez esetben a támogatás összegével nem kell növelni az adóalapot, továbbá a támogatás 20 százaléka adóalapot csökkentő tételként is figyelembe vehető (taotörvény 7. § (1) bekezdés z) pont).

Az adomány felajánlásáról, átadásáról az adományozónak az adományt kapó civilszervezet által kiadott igazolással kell rendelkeznie, melyet az adományozó számára az adóalap-megállapítás céljából állítanak ki. Az igazolásnak tartalmaznia kell a kiállító adózó megnevezését, székhelyét, adószámát, az adomány összegét, a támogatott célt és az egyszeri vagy tartós adomány tényét. Az igazolás birtokában az adomány elismert költségnek számít, és adóalap-csökkentő tételként is elszámolható.

Ha például egy számítástechnikai eszközöket értékesítő kereskedelmi kft. meghirdeti a vásárlói körében, hogy minden 1000 forint bevételből 100 forintot a kárpátaljai rászorultak kapnak adományként. Ez a kft. által nyújtott támogatásnak minősül. A számviteli törvény előírásai szerint egyéb ráfordításként kell elszámolni a támogatás összegét, amely a fentebb már részletezettek szerint tekinthető adománynak az adótörvény rendszerében.

Miután a jelenlegi szükséghelyzet gyors és hatékony megoldásokat kíván, a menekülteknek most van szükségük élelemre, ruhákra, gyógyszerekre, szállásra, egyebekre, sok esetben nincs ideje a segíteni szándékozónak egy hazai civilszervezetet felkutatni.

A taotörvény rendszerében adománynak nem minősülő kifizetések, termékátadások, szolgáltatásnyújtások (például szállás, személyszállítás ingyenes biztosítása) esetében adóalap-növelő tétellel is számolni kell. Ha pénzt, természetben adott eszközt külföldi jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezetnek jutatnak, úgy a taotörvény fogalmai szerint nem lehet adományról beszélni, és az elszámolt ráfordítás növeli az adóalapot, kivéve, ha a  juttatásban részesülő szervezet nyilatkozatával – a nyilatkozó fél adóalapja a kapott juttatás nélkül sem lenne negatív – kapcsolatos, a taotörvény 3. számú mellékletének 13. pontja szerinti feltételek teljesülnek.

Ha a juttatásban részesülő vállalkozási tevékenységet nem végez – például, ha a társaság a helyi önkormányzatnak adja át az adományt, amely majd eljuttatja azt a rászorulókhoz –, a nyilatkozatra vonatkozó feltételt teljesítettnek kell tekinteni, amennyiben a juttatásban részesülő arról nyilatkozik, hogy a juttatás adóévében vállalkozási tevékenységet nem végzett, vagy, hogy a támogatást nem a vállalkozási tevékenységéhez kapta, vagy a vállalkozási tevékenysége után adófizetési kötelezettsége nem keletkezik.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv. ) az kisvállalati adóalapot növelő tételei között nevesíti – egyebek mellett – a taotörvény 3. számú mellékletének A) részében meghatározott, a nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségeket, ráfordításokat (Katv. 20. § (3) bekezdés d) pontja).

Noha a kisvállalati adózó vállalkozók adóalapjának megállapítása nem a társasági adózásban megszokott költségelszámolás figyelembevételével történik, az adóalapot a nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségekkel, ráfordításokkal mégis meg kell emelni.

Esetükben – a Katv. és a taotörvény említett rendelkezéseinek együttes értelmezéséből az következik, hogy ha az ingyenes juttatás a társaságiadó-törvény szerinti adománynak minősül, akkor annak összege nem növeli a kivaalapot. Ezzel szemben, ha az adomány fogalmának nem felel meg az átadott vagyoni érték, akkor a kisvállalati adó alanyának is a taotörvény előzőekben már hivatkozott 3. számú melléklet A) részének 13. pontjában foglaltakat kell megvizsgálnia. E szerint, ha az ingyenes eszközátruházás jogosultja külföldi személy vagy az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségű személy, további feltételeket már nem kell vizsgálnia, hanem meg kell növelnie a juttató társaságnak az adózás előtti eredményét a térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értékével.

Ezzel összefüggésben is fontos, hogy a taotörvény értelmezésében (4. § 27. pont) külföldi személy a külföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cég, személyi egyesülés, egyéb szervezet. Ha a kedvezményezett (belföldi vagy külföldi) magánszemély – aki nem áll munkaviszonyban, egyéb jogviszonyban az adományozó társasággal –, akkor az adomány nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költségnek számít, azaz nem vonható le az adóalapból.

Alkalmazhatók-e a koronavírus-járvánnyal összefüggő veszélyhelyzeti adószabályok a háborús menekültek megsegítésekor?

A fentiek kapcsán a vállalkozókban felmerülhet a kérdés, hogy a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (stabilitási törvény)

a koronavírus-járvánnyal összefüggő adományozás során alkalmazott szabálya ez esetben is irányadó lehet-e. E törvény 28/A paragrafusa ugyanis azt mondja ki, hogy katasztrófahelyzetben vagy veszélyhelyzetben nem keletkezik adófizetési kötelezettség az ellenszolgáltatás nélküli, a helyzet következményeinek elhárítása, mérséklése céljából végzett tevékenység vagy a veszélyhelyzet által érintettek számára nyújtott szolgáltatás, termékátadás után. Ha az adományozó igazolni tudja, hogy az adomány, segítség köthető katasztrófa- vagy vészhelyzethez, úgy az adományozó vállalkozónak nem kell adókötelezettséggel számolnia az adomány kapcsán.

Az Ukrajnából Magyarországra menekülteknek adott adományok esetében – a stabilitási törvény szabályainak alkalmazását érintően – az a probléma, hogy bár helyzetük minden kétséget kizáróan tragikus, sőt pontosan vészhelyzetből érkeznek, ezzel összefüggésben Magyarországon a kormány nem hirdetett sem katasztrófa-, sem vészhelyzetet, így – egyelőre legalábbis – nem lehet a stabilitási törvény 28/A paragrafusa szerint eljárni.

Mindezek figyelembevételével, a társasággal munkaviszonyban, tagi jogviszonyban nem álló magánszemélynek adományt adni anélkül, hogy az így elszámolt összeg növelné a társasági adó alapját, a következő módon lehetséges

  • közvetlenül közérdekű kötelezettségvállalás formájában, mivel ez megfelelhet a taotörvény adomány fogalmának;
  • közvetve közhasznú szervezetnek nyújtott támogatás formájában, ha ez adománynak minősül, amikor a szervezettől kapott igazolás alapján még csökkenthető is a társaságiadó-alap a támogatás 20 százalékával.

Kisadózók tételes adója

A katatörvény 2. paragrafusának 12. pontja rögzíti, mely jogcímeken keletkezhet az adótörvény értelmezésében a katásnak bevétele. E körben kisadózó által adott adományok – akár térítés nélkül átadott eszközök, szolgáltatások, akár pénz formájában – nem szerepelnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem "fogyasztják" azt az éves szinten 12 millió forintnak megfelelő bevételi értékhatárt sem, amely felett a 40 százalékos mértékű különadóval az adózónak számolnia kell.

Egyéni vállalkozók

Az adományként adott pénzt, eszközt, nyújtott szolgáltatást az egyéni vállalkozó nem számolhatja el költségként és nem érvényesíthet utána semmilyen adóalap- vagy adókedvezményt (szja-törvény 11. számú melléklete IV/6. pont).

Általános forgalmi adó

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) bizonyos feltételek teljesülése esetén adókötelezettséget keletkeztető tényállásnak minősíti az ingyenesen teljesített termékátadást és szolgáltatásnyújtást. E szabály aktualitását most az adja, hogy az Ukrajnából hazánkba menekülteket számos vállalkozó (áfaalany) is igyekszik segíteni különböző termékadományokkal, illetve ingyenesen nyújtott szolgáltatással.

Az ehhez kapcsolódóan esetlegesen felmerülő általános forgalmi adó kapcsán is fontos szerepe van annak, hogy az előzőekben már hivatkozott stabilitási törvény rendelkezései csak akkor válnak alkalmazhatóvá, ha a menekültek megsegítését illetően is katasztrófa-, illetve vészhelyzetről beszélhetünk, de ennek kimondására – mint tette azt a koronavírus-járvány idején kihirdetett vészhelyzet idején – a kormány jogosult.

Ez azért nagyon fontos kérdés, mivel a stabilitási törvény a katasztrófahelyzetben lévők számára ellentételezés nélkül nyújtott szolgáltatást vagy termékátadást az átadó gazdasági tevékenysége körébe sorolja, valamint rögzíti, hogy ezen térítés nélküli tevékenységével összefüggésben az átadót adókötelezettség nem terheli.

Ha a stabilitási törvény rendelkezései nem alkalmazhatók, akkor a hatályos áfatörvény rendelkezéseiből kell az adományokat érintően is kiindulni.

Az adótörvény szerint nem minősül ellenérték fejében teljesített termékértékesítésnek, illetve ellenérték fejében teljesített szolgáltatásnyújtásnak a közcélú adomány. Az áfatörvény 259. paragrafusának 9/A pontja rögzíti e fogalom meghatározását és a minősítés további feltételeit:

  • az adományt (támogatást) közhasznú szervezetnek adják, törvényben meghatározott közhasznú tevékenységhez, valamint
  • ne legyen megállapítható, hogy az ügylet egyáltalán nem, vagy csak látszólag szolgálja a közhasznú tevékenységet;
  • ne jelentsen vagyoni előnyt az adományozónak.

Ha termékátadásról, szolgáltatásról van szó, az adományhoz abban az értelemben nem kapcsolódik áfa, hogy értelemszerűen nem kerül sor számlázásra, nyugta kiállítására, mivel adományozás és nem termékértékesítés történik, áfa felszámítása az adományozó és az adományozott között fel sem merülhet.

Ezzel szemben az adományozó oldalán felmerülhet áfafizetési kötelezettség, feltéve, hogy az átadott termékekre vonatkoztatva korábban az adományozót, mint adózót levonási jog illette meg. Ettől eltérő az a gyakorlat az áfát illetően, ha az adomány a fenti meghatározásnak eleget téve közcélúnak minősül, mivel ez esetben a korábban levonásba helyezett áfát illetően nincs fizetési kötelezettség (áfatörvény 11. § (3) bekezdésének a) pontja, 14. § (3) bekezdése, 259. § 9/A pontja).

Számvitel

A kettős könyvvitelt vezető adományozónak az adományt a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 81. paragrafus (2) bekezdésének c) és n) pontjai szerint az egyéb ráfordítások között (86. számlacsoport) kell elszámolnia.

Ha nem pénzben juttatott adományról van szó, akkor az adományt az adományozó nyilvántartásában beállított könyv szerinti értéken kell nyilvántartásba venni. Ha nincs könyv szerinti érték, akkor a szokásos piaci áron.

Az egyéni vállalkozó naplófőkönyvében, pénztárkönyvében az adóalapot nem érintő kiadások között jelenik meg az adomány összege, illetve ide kell átvezetni az adományként átadott termék beszerzési árát az "anyag és árubeszerzés" rovatból.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!

start
max
prémium kredit
Adózóna
365 napos előfizetés
Különszámok A különszámok
digitálisan is elérhetők!
A különszámok
digitálisan is elérhetők!
HVG Adó 2025
HVG TB 2025
HVG Munkajog 2025
Éves garantált kreditpontok
(minimum 16+16+2)

Éves garantált kreditpontok (minimum 16+16+2)

    Az Adózóna Prémium Kredit vagy Extra csomagok megrendelésével egy tetszőleges személy garantált minimum 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult a System Media Kft-nél. 2025-ös elszámolási évre szóló kreditpontok.

X
Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok

Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok

    Az Adózóna Max, Prémium-Kredit és Extra csomagok tartalmazzák az Adózóna által szervezett valamennyi webináriumot, amely az előfizetés időszakában kerül meghirdetésre.

    Ízelítőként 2024 rendezvényei:

    • IFRS-változások: új standardok és módosítások
    • Adóellenőrzésről érthetően
    • Mesterségesintelligencia-szabályozás az EU-ban (AI Act)
    • eÁfa 2024: a digitális adózás új korszaka
    • Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások

    2023 rendezvényei:

    • Nemzetközi adózás és munkajog – fókuszban a külföldi kiküldetések
    • EPR-kötelezettség: új előírások gyártókra, forgalmazókra és logisztikai szolgáltatókra
    • Visszaélés-bejelentési szabályok és gyakorlati teendők
    • EPR-kötelezettség: közeledik az első bevallás
    • Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők
X
Ár (nettó + 27% Áfa)
* Az előfizetés éves díja egyösszegben fizetendő!
3 500 Ft + áfa / hó*
éves díj 41 990 Ft + áfa* (bruttó: 53 327 Ft)
4 333 Ft + áfa / hó*
éves díj 51 990 Ft + áfa* (bruttó: 66 027 Ft)
5 583 Ft + áfa / hó*
éves díj 66 990 Ft + áfa* (bruttó: 85 077 Ft)
Megrendelem Részletek

A START előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
Megrendelem Részletek

A MAX előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 2025-ös HVG Adó-különszám
  • » 2025-ös HVG Tb-különszám
  • » Valamennyi az előfizetési időszakban meghirdetett Adózóna webinárium
  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
Megrendelem Részletek

A PRÉMIUM KREDIT előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk

  • » 2025-ös HVG Adó-különszám
  • » 2025-ös HVG Tb-különszám
  • » 2025-ös HVG Munkajog-különszám
  • » Garantált 16+16+2 kreditpont a 2025-ös kreditpontszerzési évre
  • » Valamennyi az előfizetési időszakban meghirdetett Adózóna webinárium
  • » 365 napos adozona.hu hozzáférés:
  • » Napi és heti hírlevelek valamint VálaszAdó havi adózási magazin a legizgalmasabb szakmai hírekről, törvényváltozásokról
  • » Hasznos, gyakorlatias cikkek adózási és azzal összefüggő területekről
  • » Kérdés-Válasz szolgáltatás és az archívum használata
  • » Jogszabályok szakértői kommentárjai
  • » Törvényjavaslatok és azok indokolása
  • » Praktikus kalkulátorok az adózás, számvitel és TB területeiről
  • » Eseménynaptár
  • » Időgép funkcióval ellátott online jogtár (adózás, számvitel, társadalombiztosítás, társasági jog, munkajog, vámjog és devizajog területeken)
  • » Jogesetek, bírósági határozatok
X
14 napig ingyen Kipróbálom Kipróbálom
Kipróbálom
Ha most rendel, garantáltan öné az Ingatlanügyletek a gyakorlatban kiadvány és a HVG Munkajog 2025 konferenciára szóló 40%-os kedvezménykupon!
Az ajánlat a 2025. április 1-je és 29-e között megrendelt és 2025. május 8-áig befizetett előfizetésekre vonatkozik.Részletek »

Kreditpont: Ha ön az Adózóna Prémium Kredit csomagra fizet elő, akkor egy tetszőleges személy további 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult. Részletek »

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés érvényesítése kft. megszűnése után

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Munkahelyi gerinctorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. – Öröklés, ingatlanvagyon, illeték

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább