hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magánszemélyként ingatlant ad bérbe? Ezekre figyeljen! – 2. rész

  • Lepsényi Mária adószakértő

Kétrészes cikkünk első részében ismertettük az ingatlan bérbeadásával kapcsolatos alapvető szabályokat, a bérbeadás bevételét csökkentő tételeket, érintettük a kauciót, a bérleti díj „lelakását”, a rezsiköltségek megtérítését. A második rész bemutatja a költségelszámolási módszereket, a jövedelem utáni adózást, a magánszemély, illetve a kifizető adóelőleg-fizetési, -levonási kötelezettségét, ismerteti milyen nyilvántartásokat kell vezetnie a bérbeadónak.

Elszámolható költségek

Önálló tevékenység esetén a magánszemély kétféle költségelszámolási módszer közül választhat:
  • a 10 százalékos költséghányad vagy
  • tételes költségelszámolás.

Egy adóéven belül csak az egyik módszer választható, amit minden önálló tevékenysége esetén alkalmaznia kell.

Kétrészes cikkünk első részét itt éri el. Olvassa el az Adózóna „Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe”, „Külföldre vándorol a család: ki, hol adózik a bérbe adott magyarországi ingatlan után, levonható-e a bérelt lakás díja?” és Országbérlet: kötelezettség vagy lehetőség? című írását!

Függetlenül attól, hogy a magánszemély év közben a 90 százalékos jövedelemszámítási módszert alkalmazva állapítja meg az adóelőlegét, az adóévet követően az adóbevallása elkészítésekor még lehetősége van arra, hogy a tételes költségelszámolást alkalmazza, ha az év közben felmerült költségeiről megfelelő bizonylattal rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a 10 százalékos költséghányad és a tételes költségelszámolás alapvető szabályait, a magánszemély adóelőleg-fizetési, a kifizető adóelőleg-levonási kötelezettségét, illetve a nyilvántartások vezetésére vonatkozó előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink