hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magánszemélyként ingatlant ad bérbe? Ezekre figyeljen! – 1. rész

  • Lepsényi Mária adószakértő

Sok tévhit kering még azzal összefüggésben a közhiedelemben, hogy magánszemélyként miként lehet ingatlant bérbe adni. Kötelező-e adószámot kiváltani? Mik lehetnek költségek? Kétrészes cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mik az ingatlan bérbeadásával kapcsolatos alapvető szabályok, miként lehet költséget elszámolni, mi minősül bevételnek, milyen nyilvántartásokat kell vezetni, illetve a jövedelem után milyen bevallási, adófizetési kötelezettség keletkezik.

Ingatlan bérbeadásával kapcsolatos alapvető szabályok

A magánszemély ingatlan bérbeadásból származó bevételéből megállapított jövedelem az összevont adóalapba tartozó, önálló tevékenyégből származó jövedelemként válik adókötelessé. Ez alól kivételt képez, ha a magánszemély a fizetővendéglátó tevékenységére a tételes átalányadózást választja.

Kétrészes cikkünk második részét itt éri el. Olvassa el az Adózóna „Diákok albérletben: szerződés, adózás, közüzemi díjak, felújítás lakhatásért cserébe”, „Külföldre vándorol a család: ki, hol adózik a bérbe adott magyarországi ingatlan után, levonható-e a bérelt lakás díja?” és „Termőföldből napelempark – mutatjuk a földterület bérbeadásának adóvonzatát” című írását!

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) kizárólag az ingatlan-bérbeadást mentesíti az adókötelezettség alól, míg a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás adóköteles szolgáltatásnak minősül, így a magánszemélynek az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 16. § (1)–(2) bekezdése alapján bejelentkezési kötelezettsége van, azaz adószámot kell kiváltania.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, bérbeadás esetén mi minősül bevételnek, mikor válik a kaució adókötelessé, mik lehetnek a bérbeadás bevételét csökkentő tételek!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink