19 találat a(z) ingatlanhasznosítás cimkére

Magánszemélyként ingatlant ad bérbe? Ezekre figyeljen! – 2. rész Cikk

Kétrészes cikkünk első részében ismertettük az ingatlan bérbeadásával kapcsolatos alapvető szabályokat, a bérbeadás bevételét csökkentő tételeket, érintettük a kauciót, a bérleti díj „lelakását”, a rezsiköltségek megtérítését. A második rész bemutatja a költségelszámolási módszereket, a jövedelem utáni adózást, a magánszemély, illetve a kifizető adóelőleg-fizetési, -levonási kötelezettségét, ismerteti milyen nyilvántartásokat kell vezetnie a bérbeadónak.

Magánszemélyként ingatlant ad bérbe? Ezekre figyeljen! – 1. rész Cikk

Sok tévhit kering még azzal összefüggésben a közhiedelemben, hogy magánszemélyként miként lehet ingatlant bérbe adni. Kötelező-e adószámot kiváltani? Mik lehetnek költségek? Kétrészes cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mik az ingatlan bérbeadásával kapcsolatos alapvető szabályok, miként lehet költséget elszámolni, mi minősül bevételnek, milyen nyilvántartásokat kell vezetni, illetve a jövedelem után milyen bevallási, adófizetési kötelezettség keletkezik.

Ingatlanhasznosítás Horvátországban Kérdés

Lakásbérbeadás Kérdés

Ezektől függ az ingatlant hasznosító tulajdonostársak közösségének adózása Cikk

Közös tulajdonban lévő ingatlan hasznosítása esetén speciális előírásokra kell figyelni az adózásnál.

Saját építésű ingatlanok hasznosítása Kérdés

Kiválás, beolvadás, ingatlan Kérdés

Kft. által bérelt, hasznosított lakóingatlan áfája Kérdés

Köztestület – ingatlanhasznosítás – társasági adó Kérdés

Magánszemély ingatlanhasznosítása Kérdés

Ingatlanvásárlás Kérdés

Ideiglenes jellegű iparűzési tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját tulajdonú ingatlan adásvétellel foglalkozik. Különböző városokban vásárol ingatlant, amire beruházást valósit meg és eladja az ingatlant, vagy plusz beruházás nélkül továbbértékesíti az ingatlant. A kérdésem az, hogy iparűzési adó tekintetében minden városba be kell jelentkezni ahol ingatlanhasznosítás lesz? Vagy ideiglenes jelleggel kell bejelentkezni az ipa alá?

Mikrogazdálkodó bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízóm mikrogazdálkodói beszámolót készít. Ingatlanhasznosítással foglalkozik, a bérleti díjat havonta előre számlázza szerződés szerint. 2018. december hónapban bocsátotta ki a 2019. január havi bérleti díjról szóló számláját. A számla teljesítési időpontja és kelte is 2018. december hónap, a fizetési határidő pedig 2019. január hónap. A számviteli törvény és a 398/2012. (XII. 20.) Korm. rendelet előírásai szerint ezt a számlát a 2018. évben előlegként kell kezelnem és csak a 2019. évben válik az előleg árbevétellé, vagy 2018. évi bevételnek számít a számla összege? Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Ingatlan építése, hasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakult egy cég, melynek főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, eladása. Vásárolt több építési telket magánszemélytől adásvételi szerződés alapján (áfa nélkül). Tervei szerint családi házakat, illetve társasházakat szeretne építeni, majd eladni vagy bérbe adni. Kérdéseink: 1. Ha kell, milyen mértékű illetéket kell fizetnie a cégnek, van-e valami türelmi idő, ha igen, annak mi a módja? 2. Adózás szempontjából ön szerint melyik a jobb megoldás: felépíteni és értékesíteni, ilyenkor hogyan működik az áfa, mit lehet visszaigényelni és áfásan kell kiszámlázni? Telket külön és külön az ingatlant, vagy felépíti és kiadja bérbe, ilyenkor milyen az áfa, mindent vissza lehet igényelni és áfásan adja ki bérbe? 3. Mikor tartozik a fordított áfa alá egy építkezés? Sajnos még nem volt ilyen cég a könyvelésem során. Próbálok kiigazodni a szabályok között, de néha elveszettnek érzem magam. Segítségüket előre is köszönöm. Andrea

Magánszemély ingatlanhasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő kérdések megválaszolásában: – magánszemély ingatlanbérbeadása esetén, tételes költségelszámolásnál, ha a szerződésben kikötik, hogy a bérlő meghatározott összeg értékben felújítja a lakást, ez a költség egyéb bizonylat nélkül a szerződés alapján tételes költségelszámolás esetében levonható-e a bevételből a személyi jövedelemadó számítása során, vagy egyéb bizonylat hiányában nem vehető figyelembe? – ha a két házastárs közös tulajdonban lévő lakást értékesít, dönthetnek-e úgy, hogy az adózást az egyik fél vállalja, és a saját adóbevallásában mutatja ki a teljes összeget? – van-e bármilyen határ magánszemély lakóingatlan-értékesítése esetén, amelynél több ingatlan éven belüli értékesítése üzletszerű tevékenységnek számít és másfajta adózási szabályok vonatkoznak rá? Köszönöm szépen a segítségét előre is!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink