Szálláshely-szolgáltatás, fizetővendéglátás: mire figyeljen adózási szempontból?

  • Lepsényi Mária adószakértő

Bérbeadás és szálláshely-szolgáltatás: sokan szinonimaként használják a fogalmakat. Fontos azonban tisztázni, hogy van különbség a két tevékenység között. Míg bérbeadás esetén a lakás hosszabb távú használatba adása a cél, addig szálláshely-szolgáltatás esetén a magánszemély amellett, hogy az ingatlanját átmeneti időre biztosítja szálláshelyként, megjelenik a szolgáltató jelleg is, takarítás, esetleg reggeli biztosítása a vendég számára.

A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatására vonatkozó követelményeket a 239/2009. kormányrendelet (a továbbiakban kormányrendelet) tartalmazza. A kormányrendelet a szálláshely-szolgáltatás fogalmának meghatározásakor visszautal a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (Kertv.) értelmező rendelkezéseire, mely szerint szálláshely-szolgáltatás alatt üzletszerű gazdasági tevékenység keretében, rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtását kell érteni.

Olvassa el az Adózóna „A tárgyévi veszteség elhatárolása és a korábbi évek veszteségének elszámolása az szja-ban”, „Szja-bevallás: külföldi munkaviszonyból származó jövedelmek” és a „Egyéni vállalkozók figyelem! Ezek a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésének szabályai” című írását! Az Adózóna válaszol: a bérbeadás mint önálló tevékenység szabályai című vidót itt nézheti meg.

2024. június 26-ától módosult a magánszálláshely fogalma. A Kertv. 2. § 39. pontja szerint magánszálláshelynek tekintendő az a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó által hasznosított lakás, üdülő vagy emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület, illetve azok egy lehatárolt részének és hozzátartozó területének hasznosítása, ahol a szobák száma legfeljebb nyolc, és az ágyak száma legfeljebb tizenhat. A módosítás alapján (az említett időponttól kezdődően) a lakás és az üdülő mellett magánszálláshelynek minősül az emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület is.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) a szálláshely-szolgáltatók szűkebb körére speciális rendelkezést fogalmaz meg: fizetővendéglátó tevékenységet folytatónak tekinti azt a magánszemélyt, aki – nem egyéni vállalkozóként – a kereskedelemről szóló törvény szerinti magánszálláshely-szolgáltatási tevékenységként nyújt szálláshelyet az adóévben ugyanannak a személynek 90 napot meg nem haladó időtartamra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen adófizetési kötelezettségek merünek fel, ha a magánszemély önálló tevékenységre vonatkozó szabályok vagy tételes átalányadózás szerint végez szálláshely-szolgáltatást!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink