hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szemüveg juttatása: mikor adóköteles és mikor nem?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Sok cég és foglalkoztatott bizonytalan, hogy szemüveg juttatása esetén mikor keletkezik vagy nem keletkezik adókötelezettség. Összefoglaltuk a tudnivalókat.

Mikor adóköteles a szemüveg juttatása?

A szemüveg olyan személyes használati tárgy, amelynek ingyenes vagy kedvezményes juttatása esetén – ha törvény másként nem rendelkezik – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) főszabálya szerint a magánszemélynek nem pénzben keletkezik a juttatóval fennálló jogviszonyából származó vagy egyéb jogcímen adó- és járulékköteles bevétele [Szja tv. 4. § (2) bekezdés].

Az Szja tv. 70. §-ának a 2018. évben még hatályos rendelkezései szerint azonban a szemüveg ingyenes vagy kedvezményes juttatása munkaviszony esetén az (1a) bekezdés szerinti belső szabályzat alapján, egyéb esetben pedig a (2)-(3) bekezdések alapján (üzleti, illetve csekély értékű ajándékként) egyes meghatározott juttatás lehet. Azaz a juttató nevére szóló számla szerinti érték magánszemély által meg nem fizetett részének 1,18-szorosa után a juttatónak kell 15 százalék szja-t és 19,5 százalék eho-t fizetnie, míg a magánszemélynek nem keletkezik adókötelezettsége.

Fontos megjegyezni, hogy 2019. január 1-jétől már megszűnik a belső szabályzat alapján történő juttatás lehetősége, a munkáltató is (miként bármely kifizető) évente egy alkalommal adhat majd csekély értékű ajándékot a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó értékű termék (például szemüveg), szolgáltatás formájában egyes meghatározott juttatásként.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor nem adóköteles a szemüveg juttatása!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A 2019-es változásokról további cikkeinket itt olvashatja el!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink