adozona.hu
SZÉP-kártya 2025 – juttatások és felhasználási lehetőségek
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/SZEPkartya_2025__QSUQCM
SZÉP-kártya 2025 – juttatások és felhasználási lehetőségek
A január 1-jén hatályba lépett jogszabály-változások nyomán jelentősen módosultak a Széchenyi Pihenő Kártyán (SZÉP-kártya) keresztül adható munkáltatói támogatásokra vonatkozó előírások. Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.
A SZÉP-kártya alkalmazásával a munkáltatók a munka díjazása mellett, az általános kötelezettségeknél kedvezőbben adhatnak támogatást (SZÉP-kártya-juttatást) munkavállalóiknak. Az előnyös lehetőséggel meghatározott körben és keretek között, számos feltétel betartása mellett lehet élni.
A munkáltató, a munkavállaló SZÉP-kártyához kapcsolódó fogalma
A SZÉP-kártyára vonatkozó szabályozás akkor alkalmazható, ha a támogatás juttatója a munkáltató, a támogatott személy pedig a munkavállaló. Ezzel összefüggésben nincs változás, továbbra is a következőket kell figyelembe venni:
Az szja-törvény 3. paragrafusának 14. pontja értelmében munkáltatónak minősül:
– az, akivel (amellyel) a magánszemély munkaviszonyban áll,
– munkaerő-kölcsönzés esetén a kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője a munkavállaló kölcsönbeadójával kötött megállapodás alapján,
– az iskolaszövetkezet által nyújtott szolgáltatás keretében a szolgáltatás juttatónak minősülő fogadója érdekében tevékenységet végző iskolaszövetkezeti tag részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a szolgáltatás fogadója, azzal, hogy munkaerő-kölcsönzés, illetve egy munkakörre több munkáltatóval kötött munkaszerződés esetén a juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő, illetve a több munkáltató juttatásának együttes összegére kell irányadónak tekinteni.
Továbbá az adózás rendjéről szóló törvény (Art) 7. paragrafusának 38. pontja alapján munkaviszonynak minősül
– a munka törvénykönyvéről szóló (Mt.) szerinti munkaviszony, továbbá minden olyan munkavégzésre létesített jogviszony, amelyre törvény szerint az Mt. rendelkezéseit is alkalmazni kell, illetve a munkavégzésre irányuló törvényben szabályozott egyéb jogviszonyok,
– a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses, valamint tényleges szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos állományának szolgálati jogviszonya, és a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonya,
– az egyházi személy foglalkoztatásának alapjául szolgáló jogviszony.
A magánszemély ezekben a jogviszonyokban minősül munkavállalónak, kiegészítve, hogy munkavállaló a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja is, továbbá az Mt. előírásai szerint a munkáltatónál másik munkáltató utasítása alapján a munkaszerződésében rögzített munkahelytől eltérő helyen munkát végző munkavállaló és [szja-törvény 71. (5) bekezdés b) pont]. Tehát a SZÉP-kártyára vonatkozó azabályokat ezekben a jogviszonyokban lehet/kell alkalmazni.
AJÁNLJUK FIGYELMÉBE az Adózóna új kiadványát: Útmutató többes jogviszonyokhoz – tb-kötelezettségek szabályai |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a a SZÉP-kártya-juttatások kereteit, kitérünk a lakásfelújításra történő felhasználási lehetőség szabályaira is!
Hozzászólások (0)