SZÉP-kártya 2025 – juttatások és felhasználási lehetőségek

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A január 1-jén hatályba lépett jogszabály-változások nyomán jelentősen módosultak a Széchenyi Pihenő Kártyán (SZÉP-kártya) keresztül adható munkáltatói támogatásokra vonatkozó előírások. Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.

A SZÉP-kártyára vonatkozó adózási szabályokat az szja-törvény XIII. Fejezete, a működésére vonatkozó elírásokat a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 76/2018. kormányrendelet tartalmazza.

A SZÉP-kártya alkalmazásával a munkáltatók a munka díjazása mellett, az általános kötelezettségeknél kedvezőbben adhatnak támogatást (SZÉP-kártya-juttatást) munkavállalóiknak. Az előnyös lehetőséggel meghatározott körben és keretek között, számos feltétel betartása mellett lehet élni.

A munkáltató, a munkavállaló SZÉP-kártyához kapcsolódó fogalma

A SZÉP-kártyára vonatkozó szabályozás akkor alkalmazható, ha a támogatás juttatója a munkáltató, a támogatott személy pedig a munkavállaló. Ezzel összefüggésben nincs változás, továbbra is a következőket kell figyelembe venni:

Az szja-törvény 3. paragrafusának 14. pontja értelmében munkáltatónak minősül:

– az, akivel (amellyel) a magánszemély munkaviszonyban áll,

– munkaerő-kölcsönzés esetén a kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője a munkavállaló kölcsönbeadójával kötött megállapodás alapján,

– az iskolaszövetkezet által nyújtott szolgáltatás keretében a szolgáltatás juttatónak minősülő fogadója érdekében tevékenységet végző iskolaszövetkezeti tag részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a szolgáltatás fogadója, azzal, hogy munkaerő-kölcsönzés, illetve egy munkakörre több munkáltatóval kötött munkaszerződés esetén a juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő, illetve a több munkáltató juttatásának együttes összegére kell irányadónak tekinteni.

Továbbá az adózás rendjéről szóló törvény (Art) 7. paragrafusának 38. pontja alapján munkaviszonynak minősül

– a munka törvénykönyvéről szóló (Mt.) szerinti munkaviszony, továbbá minden olyan munkavégzésre létesített jogviszony, amelyre törvény szerint az Mt. rendelkezéseit is alkalmazni kell, illetve a munkavégzésre irányuló törvényben szabályozott egyéb jogviszonyok,

– a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses, valamint tényleges szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos állományának szolgálati jogviszonya, és a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonya,

– az egyházi személy foglalkoztatásának alapjául szolgáló jogviszony.

A magánszemély ezekben a jogviszonyokban minősül munkavállalónak, kiegészítve, hogy munkavállaló a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja is, továbbá az Mt. előírásai szerint a munkáltatónál másik munkáltató utasítása alapján a munkaszerződésében rögzített munkahelytől eltérő helyen munkát végző munkavállaló és [szja-törvény 71. (5) bekezdés b) pont]. Tehát a SZÉP-kártyára vonatkozó azabályokat ezekben a jogviszonyokban lehet/kell alkalmazni.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE az Adózóna új kiadványát:
Útmutató többes jogviszonyokhoz – tb-kötelezettségek szabályai

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a a SZÉP-kártya-juttatások kereteit, kitérünk a lakásfelújításra történő felhasználási lehetőség szabályaira is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed alatt munkaviszony megszűntetése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Végkielégítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Alapítványi iskola bevétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink