adozona.hu
Nyugdíjpénztári kifizetés 20 év után: ezt kell tudni az adózásról
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Nyugdijpenztari_kifizetes_20_ev_utan_igy_ke_AQNCQC
Nyugdíjpénztári kifizetés 20 év után: ezt kell tudni az adózásról
Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás felvétele után hogyan kell adózni? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazdász szakértőnk válaszolt.
Olvasónk kérdése a következőképpen szólt pontosan:
"1999-ben önkéntes nyugdíjpénztárba léptem be, és azóta rendszeresen, havonta fizettem a számlára. A közeljövőben elérem a 20 éves tagságot, azután már nem kívánok a pénztár tagja lenni, és még a nyugdíjkorhatárom elérése előtt a befizetett tőkémet és a hozamot fel kívánom venni. Az említett felvét adózásával kapcsolatosan látszólag egymásnak ellentmondó szabályozást véltem felfedezni az szja-törvény 28. paragrafusának (8) bekezdésében, ezzel kapcsolatosan kérném az önök véleményét és válaszát: 1. „Ha az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár tagja részére a nyugdíjpénztár a kötelező várakozási idő leteltét követően nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő kifizetést teljesít ….a kötelező várakozási időszak leteltét követő tizedik évet követően kifizetett bevételt a jövedelem megállapításánál nem kell figyelembe venni. 2. „A nyugdíjpénztár tagja egyéni számláján a 2007. december 31-ét követően jóváírt tétel nyugdíjszolgáltatásnak (kiegészítő nyugdíjnak) nem minősülő kifizetése esetén…: …..a bevétel teljes egészében egyéb jövedelem arra az összegre vonatkozóan, amelynél a jóváírás és a kifizetés időpontja között tíz év még nem telt el….” A 20 év után felvett befizetéseim (plusz hozamok) teljes egészében adómentesen felvehetők, vagy a vélhetőleg 2019. januári kifizetésem előtti – 10 éven belüli – befizetéseimet már le kellene adóznom?"
2020-ban várható kifizetésként (mivel 2019. januári már nem lehetséges!) nyugdíjkorhatárának elérése előtt kívánja felvenni az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári megtakarítását, ezért az nem minősül nyugdíjszolgáltatásnak (kiegészítő nyugdíjnak), így a kapott összegnek csak az a része lesz adómentes, amelynek jóváírása az egyéni számlán hozam és értékelési különbözet címén történt [szja-törvény 1. számú melléklet 6.1. a) pont].
Az adómentesnek nem minősülő kifizetés adókötelezettsége a szja-törvény 28. § (8) bekezdése alapján a következő:
– az egyéni számlán 1999-2007. években jóváírt tételeknek megfelelő összeget a jövedelem megállapításánál nem kell figyelembe venni (mert a kifizetése a kötelező várakozási időszak leteltét követő tizedik évet követően történik);
– a 2008-2010. években jóváírt tételeknek megfelelő összeget a jövedelem megállapításánál szintén nem kell figyelembe venni (mert a kifizetése a kötelező várakozási időszak leteltét követő tizedik évet követően történik, és a jóváírás, valamint a kifizetés időpontja között már eltelt tíz év);
– a 2011-2019. években jóváírt tételek teljes egészében adóköteles egyéb jövedelemnek minősülnek (mert a jóváírás és a kifizetés időpontja között még nem telt el tíz év).
Ez azt jelenti, hogy az előbbiek szerint adókötelesnek minősülő összeg 85 százaléka után [szja-törvény 47. § (5) bekezdés] a kifizetés negyedévét követő hónap 12-éig meg kell fizetni a 15 százalék szja-t és a 17,5 százalék szochót, valamint e kötelezettségeket a szja-bevallásban be kell vallani.
Hozzászólások (0)