adozona.hu
Közterhek önkéntesek foglalkoztatása esetén
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kozterhek_onkentesek_foglalkoztatasa_eseten_TVR3EV
Közterhek önkéntesek foglalkoztatása esetén
Munkajogi, adózási szempontból egyaránt külön kategória a közérdekű önkéntes tevékenység keretében végzett önkéntes munka, amelyre nézve a közteherfizetést is speciális rendelkezések határozzák meg.
Korábbi írásunkban ismertettük a társadalmi összefogás, ingyenes segítségnyújtás adózási szabályait, melyben arra is felhívtuk a figyelmet, hogy a 2005. évi LXXXVIII. törvényben (Köt.) szabályozott közérdekű önkéntes tevékenységre külön előírások vonatkoznak.
A Köt. szabályozza, hogy a magánszemélyek önkéntes cselekedetei milyen esetekben minősülnek közérdekű önkéntes tevékenységnek.
Fontos, tudni, hogy közérdekű önkéntes tevékenység önkéntes jogviszony keretében úgynevezett fogadó szervezetek, intézmények szervezésében folytatható. Ilyen fogadó szervezetek a törvény által meghatározott tevékenységi körben különösen a helyi önkormányzatok, ezek társulásai, a nemzetiségi önkormányzatok, költségvetési szervek, magyarországi székhelyű civil szervezetek, közhasznú szervezetek a közhasznú és a működéssel összefüggő tevékenységük körében, jogi személyiséggel rendelkező egyház vallási tevékenységet folytató egyesület, egyes, a törvényben meghatározott közszolgáltató intézmények vagy hálózatok lehetnek.
A fogadó szervezet köteles bejelenteni a társadalmi esélyegyenlőség előmozdításáért felelős miniszternek az önkéntesek foglalkoztatását, és közölni az esetlegesen bekövetkező változásokat. A szervezet bejelentési kötelezettségét a civil információs portál honlapjáról letölthető adatlapon, a törvényben meghatározott iratok csatolásával teljesítheti.
A bejelentést az Emberi Erőforrások Minisztériumába postán kell benyújtani (Emberi Erőforrások Minisztériuma, Ifjúságügyi Főosztály „SK”, 1055 Budapest, Szalay u. 10-14.).
Az Adózóna koronavírus-járvány kapcsán megjelent egyéb cikkeit itt olvashatja el. |
A közérdekű önkéntes tevékenységre irányuló jogviszony a fogadó szervezet és az önkéntes között a törvényben előírt tartalommal megkötött szerződéssel jön létre, amelyet kötelező írásba foglalni, ha
› az önkéntes szerződést határozatlan időre vagy legalább tíz napra – tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes, illetve a cselekvőképességében részlegesen korlátozott nagykorú önkéntes esetén legalább két napra – kötik,
› az önkéntes olyan juttatásban részesül, amely nem számít az önkéntes munka ellenértékének,
› az önkéntes munkája engedélyköteles építési munkában való részvétel vagy külföldön végzett önkéntes tevékenység,
› az önkéntes harmadik országbeli állampolgár (kivéve, ha menekült, menedékes, bevándorolt, illetve letelepedett személy),
› bármelyik fél azonnali hatályú felmondáshoz való jogát korlátozzák,
› az írásba foglalást az önkéntes kéri vagy jogszabály előírja.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb törvényi rendelkezéseket!
Hozzászólások (0)