hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közterhek önkéntesek foglalkoztatása esetén

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Munkajogi, adózási szempontból egyaránt külön kategória a közérdekű önkéntes tevékenység keretében végzett önkéntes munka, amelyre nézve a közteherfizetést is speciális rendelkezések határozzák meg.

Korábbi írásunkban ismertettük a társadalmi összefogás, ingyenes segítségnyújtás adózási szabályait, melyben arra is felhívtuk a figyelmet, hogy a 2005. évi LXXXVIII. törvényben (Köt.) szabályozott közérdekű önkéntes tevékenységre külön előírások vonatkoznak.

A Köt. szabályozza, hogy a magánszemélyek önkéntes cselekedetei milyen esetekben minősülnek közérdekű önkéntes tevékenységnek.

Fontos, tudni, hogy közérdekű önkéntes tevékenység önkéntes jogviszony keretében úgynevezett fogadó szervezetek, intézmények szervezésében folytatható. Ilyen fogadó szervezetek a törvény által meghatározott tevékenységi körben különösen a helyi önkormányzatok, ezek társulásai, a nemzetiségi önkormányzatok, költségvetési szervek, magyarországi székhelyű civil szervezetek, közhasznú szervezetek a közhasznú és a működéssel összefüggő tevékenységük körében, jogi személyiséggel rendelkező egyház vallási tevékenységet folytató egyesület, egyes, a törvényben meghatározott közszolgáltató intézmények vagy hálózatok lehetnek.

A fogadó szervezet köteles bejelenteni a társadalmi esélyegyenlőség előmozdításáért felelős miniszternek az önkéntesek foglalkoztatását, és közölni az esetlegesen bekövetkező változásokat. A szervezet bejelentési kötelezettségét a civil információs portál honlapjáról letölthető adatlapon, a törvényben meghatározott iratok csatolásával teljesítheti.

A bejelentést az Emberi Erőforrások Minisztériumába postán kell benyújtani (Emberi Erőforrások Minisztériuma, Ifjúságügyi Főosztály „SK”, 1055 Budapest, Szalay u. 10-14.).

Az Adózóna koronavírus-járvány kapcsán megjelent egyéb cikkeit itt olvashatja el.

A közérdekű önkéntes tevékenységre irányuló jogviszony a fogadó szervezet és az önkéntes között a törvényben előírt tartalommal megkötött szerződéssel jön létre, amelyet kötelező írásba foglalni, ha

› az önkéntes szerződést határozatlan időre vagy legalább tíz napra – tizennyolcadik életévét be nem töltött önkéntes, illetve a cselekvőképességében részlegesen korlátozott nagykorú önkéntes esetén legalább két napra – kötik,

› az önkéntes olyan juttatásban részesül, amely nem számít az önkéntes munka ellenértékének,

› az önkéntes munkája engedélyköteles építési munkában való részvétel vagy külföldön végzett önkéntes tevékenység,

› az önkéntes harmadik országbeli állampolgár (kivéve, ha menekült, menedékes, bevándorolt, illetve letelepedett személy),

› bármelyik fél azonnali hatályú felmondáshoz való jogát korlátozzák,

› az írásba foglalást az önkéntes kéri vagy jogszabály előírja.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb törvényi rendelkezéseket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink