hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ingatlan és ingatlanértékesítésből származó jövedelem szerzési időpontja

  • Greff Magdolna okleveles adószakértő

Ingatlanvagyon megszerzése és értékesítése során az adókötelezettségek tervezéséhez és teljesítéséhez elengedhetetlen az ingatlanszerzés és a jövedelemkeletkezés időpontjának pontos ismerete.

Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem és az ingatlan megszerzésének időpontja meghatározásának szabályait a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) tartalmazza.

Az ingatlan megszerzésének időpontja

Az ingatlan megszerzésének időpontja főszabály szerint az a nap, amikor az ingatlan új tulajdonosa az megvásárlásról szóló érvényes szerződést, okiratot vagy bírósági határozatot az ingatlanügyi hatósághoz – régi elnevezéssel a földhivatalhoz – benyújtja.

Vannak azonban olyan esetek, amikor ezt a szabály módosul: ilyen, amikor az ingatlant opciós szerződéssel szerzi meg a vevő, mert ilyenkor az ingatlan megszerzésének azt a napot kell tekinteni, amikor a vevő egyoldalú vételi jogot gyakorló nyilatkozatát benyújtja az ingatlanügyi hatósághoz.

Az Adózóna személyi jövedelemadózással kapcsolatos egyéb írásait itt olvashatja el.

Legújabb, "Magánszemély vállalkozásindítási lehetőségei" című podcastunkat itt találja.

Öröklés esetén a szerzés időpontja az a nap, amelyen az örökség megnyílik, azaz az örökhagyó halálának a napja.

A földrendezéssel vagy kisajátítással kapott csereingatlan szerzési időpontja az eredeti ingatlan szerzési időpontjával azonos.

Az ingatlan-nyilvántartásba nem kötelezően bejegyzendő vagyoni értékű jog szerzésének időpontja az erről szóló szerződés megkötésének a napja.

Ingatlanlízing esetén, ha a futamidő végén a vételi jog alapján a tulajdonjog magánszemélyre száll át, akkor a szerzés időpontja az ügyleti szerződés megkötésének időpontja.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a többi előírást is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink