adozona.hu
Ingatlan és ingatlanértékesítésből származó jövedelem szerzési időpontja
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ingatlan_es_ingatlanertekesitesbol_szarmazo_K0BPNX
Ingatlan és ingatlanértékesítésből származó jövedelem szerzési időpontja
Ingatlanvagyon megszerzése és értékesítése során az adókötelezettségek tervezéséhez és teljesítéséhez elengedhetetlen az ingatlanszerzés és a jövedelemkeletkezés időpontjának pontos ismerete.
Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem és az ingatlan megszerzésének időpontja meghatározásának szabályait a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) tartalmazza.
Az ingatlan megszerzésének időpontja
Az ingatlan megszerzésének időpontja főszabály szerint az a nap, amikor az ingatlan új tulajdonosa az megvásárlásról szóló érvényes szerződést, okiratot vagy bírósági határozatot az ingatlanügyi hatósághoz – régi elnevezéssel a földhivatalhoz – benyújtja.
Vannak azonban olyan esetek, amikor ezt a szabály módosul: ilyen, amikor az ingatlant opciós szerződéssel szerzi meg a vevő, mert ilyenkor az ingatlan megszerzésének azt a napot kell tekinteni, amikor a vevő egyoldalú vételi jogot gyakorló nyilatkozatát benyújtja az ingatlanügyi hatósághoz.
Az Adózóna személyi jövedelemadózással kapcsolatos egyéb írásait itt olvashatja el. Legújabb, "Magánszemély vállalkozásindítási lehetőségei" című podcastunkat itt találja. |
Öröklés esetén a szerzés időpontja az a nap, amelyen az örökség megnyílik, azaz az örökhagyó halálának a napja.
A földrendezéssel vagy kisajátítással kapott csereingatlan szerzési időpontja az eredeti ingatlan szerzési időpontjával azonos.
Az ingatlan-nyilvántartásba nem kötelezően bejegyzendő vagyoni értékű jog szerzésének időpontja az erről szóló szerződés megkötésének a napja.
Ingatlanlízing esetén, ha a futamidő végén a vételi jog alapján a tulajdonjog magánszemélyre száll át, akkor a szerzés időpontja az ügyleti szerződés megkötésének időpontja.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a többi előírást is!
Hozzászólások (0)