hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így nyerhet vissza akár évi 150 ezer forintot a befizetett adójából

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Bankszámlán tőkét parkoltatni az adóval terhelt csekély hozamért még lekötve sem érdemes mostanság, legfeljebb csak annyi az előnye a párnacihával vagy a befőttes üveggel szemben, hogy a betörők hiába forgatják fel a lakást. Ám vannak kedvezőbb lehetőségek is: néhány hónapon belül akár 150 ezer forintot is nyerhet az, aki például az év végéig hozott döntéssel önkéntes kölcsönös biztosító pénztárba fizeti be a megtakarítását.

Az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba történt befizetések alapján a magánszemélyt az összevont adóalapja után megfizetett adójából az adóbevallása alapján visszatérítés illeti meg, amelyet az adóhatóság közvetlenül az önkéntes pénztári egyéni számlájára utal ki az adóbevallás benyújtását (esetleges adótartozás esetén annak megfizetését) követő 30 napon belül.

A visszatérítés a magánszemély saját tagi jogviszonya alapján teljesített tagdíj, illetve rendkívüli befizetés, valamint az egyéni számlán jóváírt adóköteles egyéb jövedelem (támogatói adomány) együttes összegének 20 százaléka, de legfeljebb évente 150 ezer forint. Könnyű kiszámítani, hogy akinek van legalább 150 ezer forint olyan befizetett adója, amellyel szemben más kedvezményt nem érvényesít, a január végéig beadott bevallása alapján jövő márciusban már megkaphatja a 150 ezer forint kiutalást, ha még ez év végéig (legkésőbb az utolsó banki munkanapon) befizet 750 ezer forintot önkéntes pénztárba.

Többféle önkéntes pénztárba (nyugdíj, egészség, önsegélyező) is lehet befizetni, de több pénztárba történt befizetés esetén is legfeljebb 150 ezer forint lehet az adókiutalás. Legjobb azonban az önkéntes egészségpénztárba, segélypénztárba befizetni, mert ekkor lényegében várakozási idő nélkül lehet adómentesen felhasználni az egyéni számlán lévő pénzt gyógyszerekre és más pénztári szolgáltatásokra, míg a nyugdíjpénztárból – a hozamok kivételével – akár húsz évig is várni kell a pénz adómentes felvételére.

Ráadásul önkéntes egészségpénztár, segélypénztár esetében kevesebb befizetés (akár 500 ezer forint) is elég lehet a 150 ezer forint elnyeréséhez, ha a magánszemély – szintén az év végéig – az egyéni számláján fennálló számlaköveteléséből a befizetett összeg egy részét vagy egészét legalább 24 hónapra leköti, illetve úgynevezett prevenciós szolgáltatásra használja fel. Ebben az esetben ugyanis az adóév utolsó napján lekötött számlakövetelésként kimutatott és/vagy prevenciós szolgáltatás ellenértékeként az adóévben kifizetett összeg 10 százalékát is megkaphatja az érintett magánszemély.

Mi minősül prevenciós szolgáltatásnak?
Prevenciós szolgáltatásnak az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 51/E. §-ában meghatározott, az egészségpénztárral szűrési, állapot-felmérési tevékenységre szerződött egészségügyi szolgáltató által végzett olyan egészségügyi állapotfelmérő vizsgálatok (például az OEP által nem finanszírozott szűrések) minősülnek, amelyek eredményeinek felhasználásával személyes egészségterv készül a pénztártag magánszemély, illetve közeli hozzátartozói számára. A személyes egészségterv alapján indokolt, az egészség megőrzését és a megbetegedések megelőzését elősegítő, az orvosi javaslat alapján igénybe vehető szolgáltatások (például gyógytorna, gyógy-masszázs, fizioterápiás kezelések) szintén prevenciós szolgáltatásnak minősülnek.

Jól meg kell gondolni, hogy leköti-e a magánszemély a befizetett összeget, idő előtti feltörés esetén – akkor is, ha csak részleges a feltörés – a lekötött követelés alapján átutalt teljes összeget a magánszemélynek önadózóként 20 százalékkal növelten kell bevallania az adott évre vonatkozó adóbevallásában, és azt a bevallás benyújtásáig előírt határidőig meg kell fizetnie. Ezért ezt csak annak érdemes vállalnia, aki a lekötéstől számított legalább 24 hónapig várni tud az összeg felhasználására.

Az adókiutaláshoz a magánszemélynek külön nyilatkozatban kell rendelkeznie az adóbevallása keretében, illetve munkáltatói adómegállapítás esetén ezt a munkáltatójának kell leadnia. A rendelkező nyilatkozatot a pénztár igazolása alapján lehet megtenni, amely tartalmazza a magánszemély befizetéseinek adóévi összegét, valamint az adóköteles (egyéb jövedelemnek minősülő), az egyéni számlán jóváírt összegeket, továbbá egészségpénztár esetében a lekötött, illetve a prevenciós szolgáltatásokra kifizetett összeget, az alkalmazható százalékos kulcsok feltüntetésével.

Az önkéntes pénztárnak adatot kell szolgáltatnia az adóhatóság részére a kiadott igazolásokról, valamint arról is, ha a pénztártag az egészségpénztárban lekötött számlakövetelését a lekötéstől számított 24 hónap letelte előtt feltöri.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink