hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elektromos személyautók otthoni töltése: variációk a költségelszámolásra

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.
1

Számos adózási kérdést vet fel az elektromos autók használatához kapcsolódó költségelszámolás. Cikkünkben elsődlegesen azt a kérdést boncolgatjuk, hogy a cég tulajdonában lévő elektromos autónak a munkavállaló otthonában történő töltése során felhasznált elektromos áram költségei milyen adózási szabályok szerint számolhatók el.

A bevezetőben említett esetben az elektromos autó töltéséhez kapcsolódó költség a munkavállaló otthonában merül fel. A gépjármű töltési költségének kimutatása, elszámolása során többféle lehetőség jöhet szóba.

Megoldást jelenthet a munkavállaló otthonában a társaság nevére felszerelt külön mérőóra, annak érdekében, hogy elkülöníthető legyen az áramfogyasztás. Ha igazolható, hogy a kérdéses almérőn keresztül az áramot kizárólag a céges gépkocsi töltésére használják, akkor a magánszemélynek nem keletkezik bevétele, jövedelme.

A másik lehetőség, hogy a cégautónak a munkavállaló otthonában történő töltési költségeit a cég megfizeti a magánszemélynek, aki a bevétellel szemben felmerült költségeit tételes költségelszámolással mutathatja ki. A költség megállapítása történhet egy, a töltőhöz csatlakoztatott belső mérőóra segítségével, amely alapján a céges autó töltésére használt áram díja a magánszemély rendelkezésére álló számlából kiszámítható.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 25. paragrafusának (1) bekezdése szerint nem önálló tevékenységből származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez. A nem önálló tevékenységből származó bevétel egésze jövedelem, kivéve a nem önálló tevékenységre tekintettel költségtérítés címén kapott bevételt, melyből levonható – legfeljebb a költségtérítés címén kapott bevétel mértékéig – a 3. számú melléklet rendelkezései szerint elismert költség.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a vonatkozó adózási szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
realterdik

SZJA "A saját tulajdonú, a magánszemély által zárt végű lízingbe vett jármű (ideértve a továbbiakban a közeli hozzátartozó tulajdonát képező vagy a közeli hozzátartozó által zárt végű lízingbe vett járművet is) üzemanyag- felhasználása....A költségelszámolás bármelyik módjának alkalmazásánál szükséges járművenként - az 5. számú melléklet II. 7. pontjában meghatározott - külön útnyilvántartás vezetése,..."
Tehát ebben az esetben lehetséges az útnyilvántartás vezetése, de azt csak a saját járműre lehet elszámolni. Mivel az elektromos autó a cég tulajdona, ezért a munkavállalónak cégautóadó fizetési kötelezettsége felmerülhet, abban az esetben, ha a saját tulajdonú autó nem környezetkímélő gépkocsi.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tárgyi eszköz áfakiigazítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Használtszemélygépjármű-kereskedelem

Nagy Norbert

adószakértő

Szövetkezeti közösségi alap

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink