hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ekho szerinti adózás felhasználási szerződés alapján

  • adozona.hu

Az ekhóval kapcsolatosan az lenne a kérdésem, hogy a felhasználási szerződés esetén nem okozhat-e gondot, hogy az abból származó díjazásnak az a része, amely nem képez járulékalapot (jogdíj része) is ekhózik? – kérdezte olvasónk. Hozzátéve: Hiszen ekho alapján a magánszemély egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, baleseti járadékra és nyugdíjbiztosítási ellátásra lehet jogosult. És ha általános szabályok szerint adóztatjuk a jogdíjat, tudomásom szerint, ezekre nem szerez jogosultságot a magánszemély. Olvasónk kérdésére Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A felhasználási szerződés esetében az eredeti jogosult magánszemély a jog átengedésével is művészi, alkotó tevékenységének eredményét realizálja, és így a bevétel egésze a tevékenységből származónak tekintendő. Nem található az ekho-törvénynek olyan szabálya, amely kizárná a felhasználási jog átengedése ellenében szerzett bevételt az ekhózás lehetőségéből.

Ugyanakkor az ekho-törvény nem zárja ki azt sem, hogy a személyes közreműködést és jogátengedést is tartalmazó szerződés esetén a magánszemély ne választhassa az ekhót csak a személyes közreműködésből származó jövedelmére, vagy csak a jog átengedéséből származó jövedelmére.

Ha a magánszemély a jogátengedés ellenértékének adózására az ekhót választja, akkor ezen összeg után is az ekho-törvény rendelkezéseinek megfelelően kell megfizetnie a közterheket.

Ha az eredeti jogosult magánszemély a jogátengedésből származó jövedelmével összefüggésben nem választja az ekhót, akkor az ezen a jogcímen kifizetett összeg mint önálló tevékenységből származó jövedelem az általános szabályok szerint adózik.

Figyelemmel arra, hogy a közös jogkezelő szervezettől jogdíjban részesülő természetes személy nem a felhasználási szerződés alapján kifejtett tevékenysége ellenértékeként szerzi meg jogdíj bevételét, így az ekho alkalmazásának az ekho-törvény 1. §-a (1) bekezdésében meghatározott feltétele nem valósul meg, és ezért erre a bevételre az ekho nem alkalmazható. (A jogátengedés díja és a jogdíj nem azonos!)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink