hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sokat nyerhet, ha így fizeti meg a diákok munkáját

  • adozona.hu
1

Lehet-e tanulószerződéssel foglalkoztatott diákoknak étkezési jegy helyett pénzbeni természetbeni juttatást adni kedvezményes adóterhek mellett – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

„Tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulóknak étkezési jegy helyett havi 5 000 forintot fizetünk, mint béren kívüli juttatás (természetbeni étkezés). Megfizetjük utána a 16 százalék szja-t, illetve a 14 százalék ehót. Ezen kívül van nekünk vagy a tanulóknak valamilyen kötelezettsége, illetve kell-e járulékot fizetni?” – kérdezte olvasónk.

Az étkezési jegy helyett pénzben fizetett juttatás nem minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvény 71. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti béren kívüli juttatásnak – szögezte le válasza elején szakértőnk. A rendelkezés a következőképpen szól:

Béren kívüli juttatásnak (amelynek 1,19-szerese után a juttatónak kell 16 százalék szja-t és 14 százalék ehót fizetnie) minősül

b) a szakképző iskolai tanulónak, kötelező szakmai gyakorlatának ideje alatt a hallgatónak a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára választása szerint

ba) munkahelyi (üzemi) étkeztetésnek minősülő szolgáltatás keretében a munkáltató telephelyén működő étkezőhelyen megvalósuló ételfogyasztás formájában juttatott jövedelemből a havi 12 ezer 500 forintot meg nem haladó rész [ideértve a kizárólag az adott munkáltató telephelyén működő munkahelyi (üzemi) étkezőhelyen az említett értékben és célra felhasználható – a munkáltató vagy az étkezőhelyet üzemeltető személy által kibocsátott – utalványt, elektronikus adathordozót is], és/vagy

bb) Erzsébet-utalvány formájában juttatott jövedelemből (az adóéven belül utólagosan adva is) a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára a havi 8 ezer forintot meg nem haladó rész.

Ez azt jelenti, hogy az étkezési jegy helyett fizetett 5 000 forint juttatás után helytelenül fizetnek 16 százalék szja-t és 14 százalék ehót, mert az a tanulónak olyan jövedelme, amelynek adókötelezettségét – véleményem szerint – a következő előírások figyelembe vételével lehet megítélni.

A szja-törvény 1. számú mellékletének 4.11. alpontja értelmében adómentes a szakképző iskolai tanulónak, illetve felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatónak tanulószerződés, illetve hallgatói szerződés alapján, valamint szakképzésben tanulószerződés nélkül részt vevő tanulónak a szorgalmi idő befejezését követő összefüggő szakmai gyakorlat időtartamára külön jogszabály szerint kötelezően kifizetett díjazás, valamint a tanulószerződéses tanulót jogszabály alapján megillető kiegészítő pénzbeli juttatás, továbbá a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény alapján a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprésze terhére folyósított szakiskolai tanulmányi ösztöndíj.

A tanulószerződéses tanulónak fizetendő díjazás kötelező mértékét a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 63. §-a határozza meg a minimálbér arányában, valamint a 68. § (2) bekezdése értelmében a gyakorlati képzést szervező szervezet a tanulót a gyakorlati képzés során elért eredménye, teljesítménye alapján jutalomban, prémiumban, egyéb más juttatásban vagy szociális támogatásban részesítheti. Az előzőek szerint fizetett járandóságok tehát adómentesek.

Egyebekben a szakképzésről szóló törvény 68. § (1) bekezdése szerint „a tanulót a gyakorlati képzésével összefüggésben – az iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő tanulók juttatásairól szóló miniszteri rendelet rendelkezései szerinti – kedvezményes étkeztetés, útiköltség-térítés, munkaruha, egyéni védőfelszerelés (védőruha), tisztálkodási eszköz és kötelező juttatások illetik meg. A tanuló részére a gyakorlati képzést szervező szervezetnél a tanuló által választott szakképesítéssel betöltött munkakörben foglalkoztatottak részére biztosított juttatások is adhatók.”

Az iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő tanulók juttatásairól szóló 4/2002. (II. 26.) OM rendelet értelmében a tanuló étkezéséről természetben kell gondoskodni.

Mindezek alapján – véleményem szerint – a havi 5000 forint, mint kiegészítő pénzbeli juttatás adómentes lehetne, ha abban a tanuló a gyakorlati képzés során elért eredménye, teljesítménye alapján jutalomként, prémiumként, egyéb más juttatásként vagy szociális támogatásként részesülne. Egyéb esetben bérjövedelemként adóköteles. A tanulók étkezéséről pedig természetben étkezési utalvány (például Erzsébet-utalvány) formájában célszerű gondoskodni az szja-törvény 71. § (2) bekezdésének előzőekben idézett b) pontja szerint.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
rendszerviz

A fentiekkel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy van e arra vonatkozóan valami szabályozás, hogy egy munkáltató mennyi tanulót foglalkoztathat, ebben az adómentes konstrukcióban?
Köszönettel,
Bozsik István

A témához kapcsolódó korábbi kérdés-válasz:
http://adozona.hu/kerdesek/2014_3_10_Szakmai_gyakorlatos_tanulo_foglal_rbl

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink