hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy cikk margójára – Mérleg után a (könyvelő)világ: vita a könyvvizsgálóval, „elfelejtett” könyvvizsgálat

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az elmulasztott könyvvizsgálat témájában írt, június 20-án megjelent cikkemhez érkezett olvasói hozzászólások – úgy vélem – megérdemelnek egy új, az ilyenkor szokásos válaszokat meghaladó terjedelmű írást.

Előre bocsátom, hogy – a hozzászóló óvó figyelmeztetésével ellentétben – szó sem volt arról, hogy bárkit bármivel fenyegetnék. Egyrészt azért, mert adószakértőként a „bárányok” oldalán állok a „farkasokkal” szemben (mielőtt a lelkes állatvédők is bekapcsolódnának a vitába, sietve hozzáteszem: előbbiek a vállalkozókat, azaz adóalanyokat, míg ez utóbbiak jelen esetben az adóhatóságot szimbolizálják). Másrészt, ugyancsak fenti okokból, azokra a következményekre igyekeztem figyelmeztetni a tisztelt olvasókat, amelyek a beszámoló kötelező – és a hangsúly a „kötelező” kitételen van – könyvvizsgálatát elmulasztókra várnak/várhatnak: tettem ezt a gyakorlatban lezajlott esetek bemutatásával. Ezeken csak annyit változtattam, amelyet a valós szereplők adatainak, személyiségi jogainak védelme megkívánt.

A szóban forgó esetek is azt példázzák, hogy a „könyvvizsgálat nevű izé” korántsem bagatell kérdés. A számviteli törvény rendelkezései szerint könyvvizsgálatra kötelezettek számviteli beszámolójának része a könyvvizsgálói jelentés (a könyvvizsgálati kötelezettség tényét a beszámolóban jelölni is kell), és ha az elmarad, akkor e kör beszámolója bizony „rendellenes”, amire viszont felfigyel az adóhatóság (is).

A beszámoló vitathatatlanul nem azonos dokumentum a könyvvizsgálói jelentéssel, de ha már ez utóbbi elkészül – vagy el kellett volna készülnie –, akkor joggal és (jogszabállyal) várható el tőle, hogy igazolja (vagy éppen cáfolja), hogy a beszámoló a valóságnak megfelelően mutatja be az adott vállalkozás vagyoni és pénzügyi helyzetét. Ha erre a kérdésre a könyvvizsgáló igent mond, pedig nemet kellett volna, az már az ő szakmai kompetenciájába tartozó ügy (akár címkézhetjük „szakértésként” is), amiért bizony felelősséggel tartozik: igaz, nem közvetlenül a beszámoló külső érdekeltjei felé, hanem az őt megbízó vállalkozónak. Ez utóbbit viszont a külső érdekeltek citálhatják akár bíróság elé is, ha a beszámoló téves adatai vezettek esetükben olyan döntésekhez, amelyek bizonyítottan anyagi kárt okoztak számukra.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megismerje szakértőnk válaszát a korábbi írásához érkezett hozzászólásokra!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mikrogazdálkodói beszámoló és kamatok

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

GDPR, iratanyagok átadása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink