hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hitelből tulajdoni részesedés: jogi, számviteli és adózási feladatok

  • adozona.hu

Dolláralapú hitelt nyújtott egy magánszemély egy kft.-nek. A társaság a követelés fejében részesedést adna a magánszemélynek. Olvasói kérdésre Kis Gábor a Finacont Kft. számviteli és adótanácsadó szakértője válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy kft.-nek egy magánszemély USD alapú hitelt nyújtott három éve. Év végén a kamatok elhatárolták, az árfolyamveszteséget könyvelték. Még idén sor kerülne arra, hogy a követelése fejében a magánszemély tulajdoni részesedéshez jusson a kft.-ben. Milyen teendők merülnek fel ezzel az ügylettel kapcsolatban jogilag, adózásilag és számvitelileg?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Amennyiben a kölcsönt nyújtó hitelező a társaság tulajdonosa lesz, akkor a kölcsönből származó kötelezettség kivezetésre kerül, és új tulajdoni részesedés keletkezik. Ebben az esetben a taggyűlésnek először határozatot kell hozni a tőkeemelésről, és az új tagot is fel kell tüntetni az alapító okiratban. A módosított alapító okiratot – amely tartalmazza a megemelt jegyzett tőke összegét és az új tag adatait – be kell nyújtani a cégbíróságnak.

Rendelje meg 10 százalék kiadói kedvezménnyel az Adózóna „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványát!

Az új tag a kölcsönkövetelését – mivel azt a társaság elismerte – nem pénzbeli hozzájárulásként bocsátja a társaság rendelkezésére. A kölcsönkövetelést kölcsönszerződés támasztja alá. A kölcsönkövetelés átadásának dokumentuma a kölcsönt nyújtó magánszemélynél lévő kölcsönszerződés átadása/átvétele.

Az átvett kölcsönkövetelést a társasági szerződésben (az azt alátámasztó taggyűlési határozatban) meghatározott értéken (jellemzően a követelés összegében) a kft.-nél állományba kell venni.

Javasolt a kölcsönkövetelés összegének csak egy – vélhetően kisebbik – részével a jegyzett tőkét növelni, a nagyobbik részét pedig a tőketartalékban elhelyezni. Ebben az esetben könnyebben teljesíthetők a Ptk. által előírt sajáttőke-megfelelőségre vonatkozó követelmények. Ugyanakkor a tőketartalékban elhelyezett összeget javasolt a társasági szerződésben feltüntetni, ugyanis majd egy későbbi időpontban, a társaság megszűnésekor, vagy amikor a magánszemély eladja a részesedését, az „igazolt szerzési érték összege után” nem kell majd személyi jövedelemadót fizetnie.

A kölcsön összegét az azt tartalmazó apportlista alapján elő kell írni a magánszeméllyel szembeni egyéb követelésként, a jegyzett, de be nem fizetett tőke követeléssel szemben.
T 368 – K 358

A jegyzett tőke emelésére, valamint a tőketartalék emelésére vonatkozó cégbírósági határozat alapján, a cégbírósági határozat dátumával elő kell írni a jegyzett tőke és a tőketartalék növekedését a jegyzett, de még be nem fizetett tőke követelés összegével szemben.
T 358 – K411, 412

Majd végül a magánszeméllyel szemben fennálló követelést és a magánszeméllyel szembeni kölcsönkötelezettség összegét ki kell vezetni egymással szemben. Ennek bizonylata lehet egy jegyzőkönyv, amely a két tétel egymással szembeni összevezetését tartalmazza.
T 479 – K 368

Az olvasó további kérdést tett fel a fentiekkel kapcsolatban, mely így hangzik: jelenleg az USD-kötelezettség a 2021. december 31-i árfolyamon szerepel a könyvekben. Amennyiben a hitel „átváltása" tulajdoni részesedésre még az év vége előtt megtörténne, kell-e árfolyam-különbözetet elszámolni, könyvelni? Ha igen, akkor melyik napi árfolyammal? A taggyűlés napjának árfolyamával? Mindenképp meg kell ezt tenni? Nyilván ez jelentős veszteséget generálna a cégben. Vagy ha az új tagnak megfelel, akkor a jelenlegi könyv szerinti értéken is számszerűsíthető a részesedés?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kölcsön összege a tőkeemelés könyvelésekor először követelésként kerül előírásra. Majd a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) 35. § (4) pontja alapján a jegyzett tőke változását a cégbejegyzés időpontjával, a számviteli törvény 36. § (1) f) pontja alapján a tőketartalék növekedését az eszközmozgással egyidejűleg kell kimutatni. Továbbá a számviteli törvény 65. § (2) pontja alapján a mérlegben a külföldi pénzértékre szóló követelést az elfogadott, az elismert devizaösszegnek a szerződés szerinti teljesítéskori árfolyamán kell kimutatni.

A fentiek alapján a hitelezővel szembeni kölcsönkötelezettséget – amennyiben a kivezetés a mérlegfordulónap előtt megtörténik – a 2021. december 31-i árfolyamon kell kivezetni, ugyanakkor az egykori hitelezővel mint leendő tulajdonossal szembeni követelést a taggyűlés napja szerinti – mint a követelés létrejöttének napja szerinti – árfolyamon kell kimutatni, majd a cégbírósági bejegyzés napjára vonatkozóan kell a jegyzett tőkében – illetve a tőketartalékban könyvelni.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben a hitelező a kölcsön devizaösszegének megfelelő USD összeggel szerez részesedést a társaságban, akkor a devizaösszeg forintértékének meghatározásánál a taggyűlésnek napi árfolyamot kell figyelembe venni. A 2021. év végi árfolyamon nyilvántartott devizakölcsön-kötelezettség és a taggyűlés napi árfolyamon nyilvántartott devizakövetelés közötti árfolyam-különbözetet a könyvekben el kell számolni. Másképpen fogalmazva az átszámításból adódó árfolyam-különbözet a tulajdonossal szembeni kötelezettségnek a – jegyzett tőke növelésének cégbírósági bejegyzéséhez kapcsolódó – megszűnésekor fogja az eredményt módosítani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink