adozona.hu
Eredménytartalék egyszerűsített végelszámolásnál
//adozona.hu/szamvitel/egyszerusitett_vegelszamolas_eredmenytartal_E7UN4A
Eredménytartalék egyszerűsített végelszámolásnál
2024. január 1-jével indítottam egyszerűsített végelszámolást egy bt.-nek. Szeretném kérdezni, hogy a 2023. évet lezáró mérlegbe át kell-e helyezni az előző években szaporodott +eredményt/eredménytartalékot a kötelezettségek közé mint tagokkal szembeni kifizetési kötelezettséget/osztalékot/kivont vagyont? Vagy elég lesz a végelszámolást lezáró mérlegben kimutatni a felosztandó vagyont (eredménytartalékot)? Mikor kell kifizetni a tagok között és leadózni az szja-t, szochót? 2023-ban nem keletkezett jövedelem csak előző években – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A végelszámolás kezdő napját megelőző napra készített beszámolóban nem kötelező, de lehet osztalékról dönteni. Lehet osztalékról dönteni a végelszámolást lezáró beszámolóban is, de kiadható a tagoknak a vagyonfelosztási javaslat szerinti vagyon vállalkozásból kivont jövedelemként is.
Egyszerűsített végelszámolás témakörében további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. |
Az osztalék a jóváhagyást követően kifizethető ki. A vagyonfelosztásban szereplő vagyon kiadását a végelszámolás számviteli feladatairól szóló 72/2006 kormányrendelet 8. § (2) bekezdése szerint akkor lehet megkezdeni a Ctv. 112. §-ának (3) bekezdése szerint, ha a gazdálkodó törlésére vonatkozó végzést a Cégbíróság meghozta.
Az osztalék címen szerzett jövedelem a kifizetés, teljesítés adóévében lesz adóköteles, a vállalkozásból kivont jövedelem tekintetében a jövedelemszerzés időpontja az utolsó üzleti évről készített mérleg, zárómérleg mérlegfordulónapja az szja-törvény 68. § (8) bekezdés a) pontja szerint.
Az osztalék után a személyi jövedelemadót az szja-törvény 66. § (3) bekezdés b) pont alapján a kifizető a kifizetés időpontjában állapítja meg és az adózás rendjéről szóló törvényben (Art.) meghatározottak szerint vallja be és fizeti meg. Kifizető hiányában az adót a magánszemély (a jövedelemszerzés évéről beadott) bevallásában állapítja meg, és a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
A vállalkozásból kivont jövedelem után az adót a jövedelemszerzés időpontjára kell a kifizetőnek a kifizetéskor megállapítani levonni, bevallani és megfizetni. Ha a levonásra bármely okból nem kerülhet sor, az adót a kifizetőnek akkor is meg kell fizetni, de a magánszemély helyett megfizetett, bevallott adót beszámíthatja a magánszeméllyel szembeni kötelezettségébe.
Az osztalék és a vállalkozásból kivont jövedelem után a szociális hozzájárulási adó fizetésére kötelezett a Szocho tv. 1. § (5) bekezdés a) és c) pontja, valamint a 3. § (5) bekezdése szerint a természetes személy. Az adót a Szocho tv. 18. § (2) bekezdése szerint kifizető a természetes személytől levonja, és a juttatást követő hónap 12. napjáig fizeti meg és vallja be. Ha az adóelőleg levonása nem lehetséges, az adó megállapítására és megfizetésére a természetes személy kötelezett a Szocho tv. 18. § (3) bekezdése szerint. Ez esetben az adót a személyijövedelemadó-bevallásban vagy az állami adó- és vámhatóság által összeállított adóbevallási tervezet felhasználásával elkészített személyijövedelemadó-bevallásban a bevallásra előírt határidőig kell megállapítani, bevallani, és a bevallás benyújtásának határidejéig kell megfizetni a Szocho tv. 27. § (1) bekezdése szerint.
Hozzászólások (1)
Ilyen zavaros szabályok között jobb, ha nincs osztalék a végelszámolás végén, a gyakorlat is ezt sugallja.
A vállalkozásból kivont jövedelmet az utolsó 08-as bevallásban le kell adózni, akkor is, ha ekkor még nincs kifizetés.