hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ráncfelvarrás a számviteli törvényben és az adózás rendjében kormányrendelettel

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló
7

A veszélyhelyzetre hivatkozva két törvényen – a számvitelin és az adózás rendjén – is kozmetikázott a minap a kormány. Rendeletében a korábbiakhoz képest kiterjesztő és szűkítő előírások is vannak.

A 18/2024. kormányrendelet – a veszélyhelyzetre tekintettel – a beszámoló kiegészítő mellékletét érintő módosításról rendelkezik, amely 2024. február 9-étől hatályos és első ízben a 2023. évi beszámolóra kell alkalmazni.

A megváltoztatott előírás szerint [Szt. 94/B §] a vállalkozónak a beszámoló kiegészítő mellékletében be kell mutatni a más gazdálkodónak ellenérték (ellentételezés) nélkül nyújtott pénzbeli és nem pénzbeli támogatást, ha annak értéke meghaladja az 1 millió forintot, azzal, hogy ugyanazon gazdálkodónak ugyanazon üzleti évben nyújtott támogatásokat össze kell számítani. A nem pénzbeli támogatást könyv szerinti értéken kell figyelembe venni.

A 2024. évi változásokról itt, a számvitelről itt, az adózás rendjéről pedig itt olvashat!

Az információt gazdálkodónkénti bontásban kell bemutatni a név, a székhely és az adószám feltüntetésével.

Gazdálkodónak minősül a vállalkozó, az államháztartás szervezetei, az egyéb szervezet, a Magyar Nemzeti Bank, továbbá az általuk, illetve a természetes személy által alapított egészségügyi, szociális, kulturális és oktatási intézmény. Az egyéb szervezetek közé tartozik – többek között – az egyesület, az alapítvány, a köztestület, a közalapítvány, a lakásszövetkezet, a társasház, az ügyvédi iroda, a szabadalmi ügyvivő iroda, a végrehajtói iroda, a közjegyzői iroda, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete, a közös jogkezelő szervezet, az MRP szervezet, az egyházi jogi személy, a befektetési alap, az egyéb alapok, a magánnyugdíjpénztár, az önkéntes nyugdíj-, kölcsönös egészség- és önsegélyező pénztár, a közraktár, valamint a külön jogszabályban meghatározott, jogi személynek minősülő egyéb szervezet. Ez utóbbiak közé tartozik például a közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézmény.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük a lényes információ definíciójára és a bírságra vonatkozó változást!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (7) , melyek közül a legfrissebbek:
Feri___

Na már hatályon kívűl is helyezték a 18/2024. (II. 8.) kormányrendeletet...

Feri___

Tisztelt Adózóna, Tiszltelt Tiszelt Pölöskei Pálné!

Köszönöm a választ!

Ruszin Zsolt

Akkor esetleg a szerző számára jelezni szíveskedjenek, hogy a cikkben a "beszámoló" kifejezést talán tessék lecserélni "éves beszámoló" kifejezésre, nem?

A ráncfelvarrásos dumát viszont a szerkesztőségnek kellene lecserélnie, miután a környezetvédelemi, sport, egészségügyi, szociális, kulturális és oktatási területen közérdekű célból, közhasznú tevékenységet végző civil szervezetnek ellentételezés nélkül nyújtott pénzbelli és természetbeni juttatások HELYETT

most már az ÖSSZES, akár összeszámítással 1 mFt-nyi véglegesen átadott eszközt jelenteni kell, úgy, hogy egy sor vállalat már beadta, vagy legalábbis lezárta a beszámolóját, azon nem igazán lehet már módosítani.

Innen üzenem a PM Számviteli Főosztályának, hogy az ilyen visszamenőleges jogalkotásnak minimum keresztbe kellett volna feküdniük. Jogállam? Ugyan már!

adózóna.hu

Kedves Kérdező! Kérdésére szakértőnk a következő választ adta: "Igen, ahogyan az eredeti rendelkezés, úgy az új előírás is az éves beszámolót készítő gazdálkodóra (ideértve azt is, ha a kiegészítő beszámolóban a kiegészítő megjegyzést az egyes IFRS-ekben meghatározott rendelkezések alapján állítja össze a gazdálkodó) vonatkozik. Pölöskei Pálné

Ruszin Zsolt

Nemcsak az a zavaró, hogy a szerző rendre "beszámoló"-t említ "éves beszámoló" helyett, hanem az is, hogy a szerkesztők képesek voltak a visszamenőleges jogalkotást "ráncfelvarrásnak" elnevezni. Köszönjük.

Ruszin Zsolt

Ő nem szokott válaszolni...

Feri___

Tiszelt Pölöskei Pálné!

A 18/2024-es Korm. rendelet így szól:

"Az Sztv. 94/B. §-ától eltérően a vállalkozó az éves beszámoló kiegészítő mellékletében bemutatja..."

Mivel a rendelet éves beszámolót ír, így véleményem szerint a rendelet csak az éves beszámolót készítő gazdálkodó szervezeteket érinti. Tehát példáuk aki egyszerűsített éves beszámolót készít, azokra nem.

Önnnek mi a véleménye? Várom szíves visszajelzését a tekintetben, hogy egyetért-e a fentiekkel vagy sem?

Köszönöm!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Utazási iroda számlázás

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink