adozona.hu
Osztalékfizetés: jövőre még nehézkesebb lesz
//adozona.hu/szamvitel/Osztalekfizetes_jovore_meg_nehezkesebb_lesz_DIU2Q1
Osztalékfizetés: jövőre még nehézkesebb lesz
Az osztalékfizetésre vonatkozó korlátok és nehézségek már eddig is számos bosszúságra adtak alapot. Körülményes az osztalékok kezelése a vállalatfelvásárlások során, a vevőnek és az eladónak speciális technikákat kell kidolgozniuk az osztalékok egymás közötti megosztására – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Nyereséges működés esetén gyakori üzleti igény, hogy a tulajdonos folyamatosan tudja kivonni a társaság megtermelt eredményét. Márpedig ez mindig is nehézségekbe ütközött: osztalék fizetéséről ugyanis évente csak egy alkalommal, a mérleg elfogadásával egyidejűleg lehet dönteni. A mérleg fordulónapját (jellemzően december 31-ét) követően megtermelődött eredmény kiosztására a jogszabályok adott esetben csak több mint egy évvel később (a következő év pénzügyi beszámolójának elfogadásakor) adnak lehetőséget, ami – az ügyvédi iroda tapasztalatai szerint – likviditási nehézségeket okozhat a tulajdonosnak, legyen az akár magánszemély, akár multinacionális vállalkozás.
Osztalékkivonás év közben
Évközi osztalékkivonásra az osztalékelőleg intézménye ugyan lehetőséget nyújt, ez azonban sok macerával jár. Osztalékelőleg kivonásának a feltétele ugyanis egy közbenső mérleg elfogadása, amelynek elkészítésére lényegében az éves beszámoló összeállításának szabályai vonatkoznak. Ráadásul nem könnyíti meg az életet, hogy – hasonlóan az éves mérleghez – a közbenső mérleget is könyvvizsgálónak kell jóváhagynia.
Bejó Ágnes, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda ügyvédje szerint nem az egyszerűsítés irányába ment a jogalkotás az elmúlt években ezen a területen. Bár a számviteli törvény már régóta alkalmazza azt a szabályt, mely szerint a közbenső mérleget osztalékelőleg megállapítása céljából még a fordulónaptól számított további 6 hónapig figyelembe lehetne venni (azaz július 1-jei nappal összeállított közbenső mérlegből akár az év végéig több alkalommal is lehetne osztalékelőleget fizetni), a 2014 márciusában hatályba lépett új Polgári törvénykönyv (Ptk.) ez elé korlátot emelt.
Az új szabály szerint ugyanis osztalékelőleg kifizetésekor a kifizetés feltételeinek egy aktuális közbenső mérleg alapján kell megállapíthatónak lenniük. Ezt a szabályt pedig mind a NAV, mind pedig a bíróságok úgy értelmezik, hogy egy-egy osztalékelőleg kifizetéséhez minden esetben új közbenső mérleg kell.
Nem jelent ideális megoldást az sem, ha a társaság átmenetileg kölcsönt nyújt a tulajdonosoknak. Az anyavállalat és leányvállalata közötti kölcsön ugyanis kapcsolt vállalkozások közötti ügyletnek minősül, amelyet a felek részletes transzferár-dokumentációval kötelesek alátámasztani. Ez sokszor hasonlóan bonyolult adminisztrációt igényel, mint egy közbenső mérleg előkészítése.
Osztalékmizériák kezelése vállalatfelvásárlások során
Gondot jelent az arányos nyereséggel való elszámolás olyan vállalatfelvásárlási üzletek során is, amelyben a felek egy évközi mérleg alapján osztoznak meg egymás között a tárgyévi nyereség tekintetében. Míg ugyanis, ha egy feltételezett szeptember 30-i záráskor az addig felhalmozódott nyereség közbenső mérleg mellett kifizethető is lehet az eladónak, a végleges osztalék megállapításakor (következő év tavaszán) az eladó már nem lesz tulajdonos. Márpedig osztalék csak annak jár, aki a döntés időpontjában a társaság tagjának minősül.
A helyzet kezelésére lehetőséget nyújt a Ptk. azon szabálya, mely szerint a felek eltérhetnek a fenti szabálytól, és meghatározhatják, hogy a végső osztalékra azon felek jogosultak, akik egy megadott időpontban (így pl. az előző év szeptemberében) a tagjegyzékbe be voltak jegyezve. Így biztosítható lehet, hogy az eladónak a mérleg elfogadásakor valóban megszavazható az osztalék.
Probléma azonban ilyenkor is adódhat. Ha ugyanis – az év hátralevő részére esetleges vesztesége gazdálkodás miatt – a mérlegzáráskor kiderül, hogy az év során nem termelődött annyi nyereség, amely fedezetet nyújthat az eladó részére kifizetett osztalékelőlegre, úgy ezen osztalékelőleg egy része az eladótól visszakövetelhető lesz. Márpedig ennek kockázatát az eladó várhatóan nem kívánja vállalni. Emiatt M&A tranzakciók során a felek komplikált jogi eszközöket kénytelenek használni annak érdekében, hogy az eladó mindenképpen hozzájuthasson a felek megállapodása alapján őt megillető osztalékrészhez.
További problémák
Egy nemzetközi vállalatcsoportban elvárás továbbá, hogy az osztalék a vállalatcsoport egyes lépcsőin minél gyorsabban végigfuthasson és azt a végső anyavállalat minél gyorsabban megkaphassa a szervezeti lánc legalján elhelyezkedő vállalattól. Erre a számviteli törvény lehetőséget biztosít. Ehhez viszont nagy figyelmet kell fordítani a mérlegek elfogadásának időzítésére.
Fontos, hogy az anyavállalat csak azt követően határozzon a beszámoló elfogadásáról és az osztalék fizetéséről, hogy ezt a leányvállalata már megtette. Ugyanis csak ebben az esetben biztosít a számvitel lehetőséget arra, hogy a leányvállalat által egy korábbi időszakra megállapított, de az adott üzleti évben kifizetett osztalékot az anyavállalat a saját maga által fizetendő osztalék meghatározása során figyelembe vegye.
Konklúzió
A mai magyar pénzügyi szabályozás közepette olykor nehezebb lesz az osztalékot kifizetni, mint azt a valóságban megtermelni. Márpedig ez komoly feltörést és likviditási problémát okozhat magyarországi vállalkozásoknak, és egyszersmind számottevően csökkenti Magyarország nemzetközi versenyképességét is.
Hozzászólások (1)
Szerintem alapvető számviteli hiányossága van a cikk írójának: egy adott pillanatban egy cég könyv szerinti értékét a saját tőke adja.Tehát ha az eladás pillanatban (amikor ugyis készítenek mérleget, hiszen az eladási ár kiinduló alapja ez )van osztalékalap, akkor ennek összegével növelt árat kellene fizetni érte, és akkor nem is létezne a probléma, amit felvet a cikk.