adozona.hu
Visszaváltási díj könyvelése lépésről lépésre: a MOHU számlájától az utalvány beváltásáig
//adozona.hu/szamvitel/DRSdij_MOHU_konyveles_visszavaltasi_dij_uta_7O51JB
Visszaváltási díj könyvelése lépésről lépésre: a MOHU számlájától az utalvány beváltásáig
Az Adózóna oldalához intézett olvasói kérdés a DRS-díj számviteli elszámolásával kapcsolatos. A repontot üzemeltető társaság a MOHU-tól üzemeltetési díjat kap, ehhez csatoltan készül egy önszámviteli bizonylat, ahol feltünteti a MOHU a visszaváltott dobozokat darabszámra és összegben is. Ezt az összeget a társaságnak utalja a MOHU. A magánszemélyek fizetnek az utalvánnyal, ez rajta van a pénztárgép szalagon. Milyen módon kell ezeket könyvelni? A kérdésekre Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: kérdésem a DRS-díj számviteli elszámolásával kapcsolatos, jól gondolom-e annak könyvelését. A repontot üzemeltető társaság a MOHU-tól üzemeltetési díjat kap, amely ha jól gondolom jutalék, tehát bevételként számolom el. Ehhez a jutalékszámlához csatoltan szerepel egy önszámviteli bizonylat, ahol feltünteti a MOHU a visszaváltott dobozokat darabszámra és összegben is visszaváltásidíjutalvány-elszámolás címmel. Ezt az összeget a társaságnak utalja a MOHU. Ezt az összeget az elábé csökkentéseként kell könyvelnem (3841–814)? A másik oldalon pedig a magánszemélyek fizetnek az utalvánnyal, ez rajta van a pénztárgép szalagon. A pénztárgépbe minden tétel be van ütve, tehát ebben az esetben az utalvánnyal fizetett díjat ki kell vezetni a pénztárból mint a bankkártyás fizetésnél és a DRS-utalvánnyal fizetett összeg csökkenti az árbevételt? (911–3811 könyvelési tétel, itt persze közbeiktatható egy átvezetési számla is, 911–45, 45–3811.) Milyen módon kell a visszaváltási díjat könyvelni?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Üzemeltetési díj könyvelése (jutalék)
A MOHU által fizetett üzemeltetési díj valóban jutaléknak tekinthető, amelyet bevételként kell elszámolni. Könyvelési tétel:
• T 3841 – bankszámla / K 911 – árbevétel.
Önszámviteli bizonylat (visszaváltási díj elszámolása)
A visszaváltott dobozok darabszámra és összegre lebontva szerepelnek az önszámviteli bizonylaton. A MOHU által utalt összeget az elábé (eladott áruk beszerzési értéke) csökkentéseként kell elszámolni, mivel az visszatérítési kötelezettséghez kötődik. A könyvelési tétel:
• T 3841 – bankszámla / K 814 – elábé csökkentése.
Ez helyes logika, mivel az elszámolás tükrözi a MOHU-tól érkező visszatérítéseket.
Olvassa el az Adózóna „Mi legyen a céges rendezvény után a borosüvegek, sörösdobozok és üdítőitalos palackok sorsa?”, „A nap kérdése: megteheti-e a cég, hogy összegyűjti és visszaváltja a büfében kidobott palackokat?” és a „A nap kérdése: hogyan könyveljük a visszaváltási díjat a végső felhasználónál?” című írását! Az Adózóna írásait DRS témakörben itt olvashatja el. |
Magánszemélyek utalvánnyal történő fizetése (pénztárgépszalag)
Az utalvánnyal történő fizetések külön kezelendők, mert ezek nem tényleges pénzbeli bevételek, hanem egy másik elszámolási forma részei. Ilyenkor a pénztárgépbe beütött árbevételt kell korrigálni. Az utalvánnyal fizetett összeg csökkenti az árbevételt, és a DRS elszámolására vezetjük át. A következő könyvelési lépések ajánlottak:
1. Árbevétel csökkentése utalvánnyal fizetett összeggel
• T 911 – árbevétel / K 3811 – átvezetési számla
(alternatív közbeiktatással: T 911 / K 45, majd T 45 / K 3811).
2. Utalvánnyal kiegyenlített összeg továbbutalása vagy elszámolása
• T 3811 – átvezetési számla / K 814 – elábé csökkentése.
Ez az eljárás biztosítja, hogy az árbevétel helyesen kerüljön kimutatásra, és a DRS-hez kapcsolódó kötelezettségek vagy csökkentések a megfelelő helyre kerüljenek.
Visszaváltási díj könyvelése
A visszaváltási díj alapvetően a MOHU által utalt összeggel egyezik meg, amely az árbevételt nem érinti közvetlenül, de az elábét csökkenti. Ezért:
• T 3841 – bankszámla / K 814 – elábé csökkentése.
Hozzászólások (0)