hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céges kölcsön a dolgozónak, tagnak, ügyvezetőnek – így adózik

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó
3

A cégeknek lehetőségük van arra, hogy a dolgozóiknak valamilyen célra kölcsönt/hitelt nyújtsanak. Ennek jogi akadálya nincsen, mivel a polgári törvénykönyv 6:383. paragrafusa azt nem mondja ki, hogy a kölcsönszerződés csak meghatározott felek között jöhet létre – a jogszabály alapján ehhez egy hitelező és egy adós kell. Tehát az, hogy kölcsönt egy magánszemély csak hitelintézettől vagy pénzintézettől tud felvenni, nem helytálló.

Azonban a kölcsönszerződés, ha cég (nem hitelintézet vagy pénzintézet) és magánszemély között jön létre, például az ügyvezető és a cége között, szigorú feltételek között mozoghat adózási szempontból. Figyelembe kell venni a személyi jövedelemadóról szóló törvényt (szja-törvény) és a társasági adóról szóló törvényt (tao-törvény) is.

Megjelent az „IFRS-változások – új standardok és módosítások” című webinárium videófelvétele

A gazdálkodó egység és a munkavállalója/ügyvezetője/tagja között létrejött kölcsönszerződés kétféle lehet.

» adómentes,

» nem adómentes.

Az adómentes kölcsön nem tárgya a jelen cikknek, de ide tartoznak a lakásvásárlásra, -építésre, -bővítésre, -felújításra, akadálymentesítésre igényelt kölcsönök (szja törvény 1. sz. melléklet 2. pont). Ezeknél van például olyan feltétel, hogy a lakáscélú hitel összege a folyósítás évét megelőző négy évben összesen ne haladja meg a 10 millió forintot.

Szerezzen ismereteket a NAV-ellenőrzések főbb szabályairól, az adóellenőrzés és hatósági eljárások során szerzett gyakorlati tapasztalatokról az Adózóna előadóival!

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos további írásait ITT, társasági adóval kapcsolatos cikkeinket ITT olvashatja el.

A nem adómentes kölcsön viszont szigorúbb feltételekhez kötött. Már a felvétel során számos pontot meg kell vizsgálni.

Az szja-törvény 72. § (1) bekezdés kimondja, hogy ha a kölcsön kifizetőtől származik, akkor a magánszeméllyel szemben felszámított kamatnak el kell érnie a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értékét, feltéve, hogy ha bizonyítja azt, hogy a szokásos piaci kamat ettől alacsonyabb.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Gyüre Ferenc

A cikkbeli példa valóban fordítva lett levezetve, melynek figyelemfelhívását köszönöm szépen! Igyekszem korrigáltatni!

realterdik

"Ha a szokásos piaci feltételekkel elérhető kölcsönök kamata 13%, akkor a különbözet 1,25%, amelyre vonatkozóan meg kell állapítani a kamatkedvezményt, és a kifizetőnek azt be kell vallania és meg kell fizetnie az arra eső adókat."

A példa beli esetben nem kell megállapítani semmit, mivel a kifizető megkapja a jegybanki alapkamat+5% kamatot. Akkor van relevanciája a piaci kamatnak, ha a felek a a jegybanki alapkamat+5% kamattól alacsonyabb "piaci" kamatban állapodnak meg - és ezt kell bizonyítani, hogy valóban ennyi a más magánszemélyek által a piacon egyenlő körülmények között hozzáférhető kölcsön piaci kamata: "- ha a kifizető bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb, akkor a szokásos piaci kamattal -"

Akkor ez a kamat felváltja a jegybanki alapkamat+5% - ot és ehhez kell viszonyítani a kifizető által nyújtott kölcsön kifizetőt megillető kamatát.

Taxpert

A cikk hibás. A jogszabály nem ezt írja, ha a kamat eléri a jegybanki alapkamat +5%-ot akkor nincs bizonyítási teher, nem kell vizsgálni a szokásos piaci kamatot. Ha a szokásos piaci kamat alacsonyabb mint az alapkamat +5% és ezt a kifizető alá tudja támasztani, akkor akár ezt is alkalmazhatják a felek anélkül, hogy kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezne.

72. § *  (1) Kamatkedvezményből származó jövedelem a kifizető magánszeméllyel szemben fennálló követelésére a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összegével - ha a kifizető bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat ennél alacsonyabb, akkor a szokásos piaci kamattal - kiszámított kamatnak az a része, amely meghaladja az e követelés révén a kifizetőt megillető kamatot (kamatkedvezmény).

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink