Megváltozott munkaképességű dolgozó felülvizsgálata: meddig igazolt a státusz?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Gyakran merül fel kérdésként, hogy a rehabilitációs hozzájárulási kötelezettséget illetően mikortól és meddig lehet figyelembe venni az adott munkavállalót megváltozott munkaképességű személyként. A válasz attól is függ, hogy az érintett milyen jogcímen minősül megváltozott munkaképességűnek.

Emlékeztetőül: a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mm.) 22. szakasza értelmében a rehabilitációs hozzájárulásra vonatkozó szabályok vonatkozásában azt a munkavállalót kell megváltozott munkaképességűnek tekinteni,

a) akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű,

b) akinek az egészsége legalább 40 százalékban károsodott, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt,

c) akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt, vagy

d) aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül,

és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.

E felsorolás a jogszabály 22/A szakasza révén kiegészül további két személyi körrel, miszerint a megváltozott munkaképességű személyekkel esik egy tekintet alá az a személy is, aki

– köznevelési intézményben – a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerint megállapított – sajátos nevelési igényű gyermeknek vagy felsőoktatási intézményben – a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint megállapított – fogyatékossággal élő hallgatónak minősült (mindkét esetben legfeljebb a 23. életévének betöltése szerinti naptári évben), továbbá

– a munkaszerződése szerint – a jogszabályban meghatározottak alapján – rehabilitációs mentori tevékenységet lát el, és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.

A fogyatékossági támogatás vagy a vakok személyi járadéka folyósítására tekintettel figyelembe vett dolgozók esetében az időszak meghatározása nem jelenthet problémát, hiszen a jogosultságot megállapító határozat alapján egyértelműek a dátumok.

Ugyanez vonatkozik a 22/A szakaszában említett személyekre is, hiszen estükben csak a foglalkoztatáshoz kötött a kedvezmény tartama azzal, hogy a („SNI-s” vagy fogyatékossággal élő) volt diákokat a 23. életévük betöltésének a végig lehet számba venni megváltozott munkaképességűként.

A 22. § b) és c) pontjában említett dolgozóknál a szakvéleményben rögzített időszak alapján kell a jogosultság tartamát meghatározni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogyan kell értelmezni a komplex minősítés időbeli hatályára vonatkozó rendelkezéseket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kata választása szüneteltetés alatt

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink