hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alternatíva szakképzési hozzájárulás fizetésére - szigorú feltételek

  • adozona.hu

Olyan esetben, ha a szakképzési hozzájárulásra kötelezett részt vesz a szakképzés esetén előírt szakmai gyakorlat megszervezésében, a szakképzést folytató intézményeknek nyújtott fejlesztési támogatással is teljesítheti a kötelezettségét.

A fejlesztési támogatás levonható a hozzájárulásra kötelezettet terhelő társadalombiztosítási járulék-alap 1,5 százalékában megállapított (bruttó) kötelezettségből, de csak a bruttó kötelezettség 60 százaléának, felsőoktatási intézmény számára nyújtott fejlesztési támogatás esetében legfeljebb 30 százalékának megfelelő mértékéig vehető figyelembe. A fejlesztési támogatást szakképzési hozzájárulásként a bérjárulékok között kell elszámolni.

Fejlesztési támogatásként a gyakorlati képzést közvetlenül szolgáló tárgyi eszköz is átadható. A támogatásként átadott tárgyi eszköz – legfeljebb az átadáskori könyv szerinti értéken – a bruttó kötelezettség 60, illetve 30 százalékáig jogszabályon alapuló eszközátadásnak minősül, vagyis nem adóalap-növelő tétel. Fejlesztési célú támogatás az Szt.-ben foglalt rendelkezések szerint nyújtható például a térségi integrált szakképző központ részét képező iskolai rendszerű szakképzést folytató intézménynek, a szakképzésben részt vevő intézmények fenntartóinak, illetve szakképzés-szervezési társulás részére, nonprofit gazdasági társaság részére. Közvetlenül is adható a fejlesztési támogatás speciális szakiskolában és készségfejlesztő speciális szakiskolában, valamint felsőoktatási intézményben folyó gyakorlati képzés tárgyi feltételeinek fejlesztésre..

Hol adható fejlesztési támogatás?
Fejlesztési támogatás a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény (Szt.) rendelkezései szerint adható a térségi integrált szakképző központban részt vevő szakképzést folytató intézményekben, felsőoktatási intézményekben a felsőfokú szakképzés és gyakorlatigényes alapképzési szak keretében, valamint speciális szakiskolákban és készségfejlesztő szakiskolában folyó gyakorlati oktatás tárgyi feltételeinek (tangazdaság, tanüzem, laboratórium stb.) fejlesztésére.

A támogatás mértéke nem haladhatja meg szakképző iskolai tanulónként, illetve a felsőoktatási intézmény által szervezett, államilag finanszírozott, legfeljebb a költségvetési törvényben meghatározott, a szakképzési évfolyamon történő szakmai gyakorlati képzésre megállapított közoktatási kiegészítő hozzájárulás fajlagos összegének a kétszeresét (2010-ben ez az összeg 98 ezer Ft/fő/év).

A fejlesztési támogatás nyújtásáról fejlesztési megállapodást kell kötni, amely tartalmazza a nyújtó és fogadó szervezetet egyértelműen azonosító adatokat, a támogatás fogadójánál a támogatás fogadásának törvényben meghatározott feltételeire vonatkozó, valamint a fejlesztési támogatás tervezett felhasználásával összefüggő adatokat, a nyújtó részére történő elszámolási kötelezettség határidejét.

A fejlesztési támogatás nyújtásának a tárgyév utolsó napjáig lehet eleget tenni. A kapott fejlesztési támogatást, illetve fejlesztési támogatásként átvett tárgyi eszközt a támogatásban részesített, illetve a támogatást felhasználó elkülönítetten köteles nyilvántartani. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a fejlesztési támogatással és a megvalósulásával kapcsolatos dokumentumokat (a fejlesztési megállapodást, támogatás átadására, a pénzügyi teljesítés, a támogatás felhasználásának helyére vonatkozó iratot, a tárgyi eszköz beszerzését igazoló számlát, a tárgyi eszköz átvételi jegyzőkönyvét, a tárgyieszköz-kartont, az elszámolt működtetési költségek, a tananyag- és taneszköz-fejlesztés, valamint az akkreditált továbbképzések felsorolását és költségeit). A fejlesztési támogatás felhasználásának szabályairól az Szt. 4. § (6) bekezdése, illetve a 13/2008. (VII. 22.) SZMM rendelet (Vhr.) 17. § (5)-(6) bekezdései rendelkeznek.

A pénzbeli fejlesztési támogatást a fejlesztési támogatásban részesített, illetve a támogatást felhasználó köteles az átvétel évét követő év december 31. napjáig felhasználni. Ha a támogatásban részesített a fejlesztési támogatást az említett határidőig nem használja fel, akkor a fel nem használt részt köteles 30 napon belül a Magyar Államkincstárnál vezetett Munkaerőpiaci Alap területi előirányzat-felhasználási keretszámlára befizetni. Ha a fejlesztési támogatásban részesített az Szt-ben meghatározott, a közoktatási kiegészítő hozzájárulás fajlagos összegének a kétszeresénél magasabb mértékű fejlesztési támogatást fogadott, akkor az előírt mértéken felül átvett részt kamattal növelten köteles 30 napon belül az említett számlára befizetni.

A kapott fejlesztési támogatást (a támogatás tényének, a támogató nevének, címének, a támogatás összegének, valamint a támogatás felhasználás helyének megjelölésével) nyilvánosságra kell hozni a tárgyévet követő év január 31. napjáig a fejlesztési támogatásban részesített honlapján, és a tárgyévet követő második év január 31-éig a honlapon kell tartani.

A fejlesztési támogatásból beszerzett, felújított tárgyi eszköznek, illetve a fejlesztési támogatás keretében átadott tárgyi eszköznek legalább 5 évig – ingatlan esetében 10 évig – a gyakorlati képzés céljait kell szolgálnia. Ha a fejlesztési támogatásban részesített a támogatást nem a rendelkezéseknek megfelelőn használja fel, továbbá nem vagy csak részben teljesíti a fejlesztési megállapodásban vállalt kötelezettségeit, a fejlesztési támogatás egészét vagy a nem megfelelően felhasznált részét, a támogatás átvételének napjától a visszafizetés napjáig számított kamattal növelt összegben kell az említett kincstári számlára befizetni.

Surányi Imréné

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink