hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Zéró tolerancia az adóeltitkolással szemben

  • MTI

Átfogó világszintű megközelítésre és zéró toleranciára van szükség az adóeltitkolással szemben, amely a globalizáció "sötét oldala" – hangsúlyozza Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász. Giovanni Kessler, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatója szabványosított, összekapcsolt és könnyen használható" adatbázis létrehozását sürgeti, amely az uniós tagállamokban regisztrált bankszámlák adatait tartalmazná.

"Az adóeltitkolás aláássa a globális társadalom működését, ezért az abban részt vevő cégeket úgy kellene kezelni, mint egy járvány hordozóit, akiket el kell különíteni"– szögezte le a neves közgazdász az Európai Parlament pénzmosás, adóelkerülés és adókijátszás elleni eseti bizottságának (PANA) ülésén, Brüsszelben.

Stiglitz szerint szigorúbb szankciókat kellene elrendelni az adóelkerülést és pénzmosást lehetővé tévő jogi vállalatok, vagyonkezelők és tanácsadó cégek ellen. Kulcsfontosságúnak nevezte a nyilvános, a hatóságok és a sajtó számára egyaránt hozzáférhető adatbázisok létrehozását, amelyek az érintett vállalatok és tulajdonosaik adatait tartalmazzák.

A Világbank volt főközgazdásza, a Columbia Egyetem professzora emellett elmondta, komoly kételyei vannak azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kellő hatékonysággal fog fellépni az adóeltitkolás ellen, minthogy az ingatlanmilliárdosról korábban kiderült, az adótörvények kihasználásával 18 éven keresztül nem fizetett szövetségi jövedelemadót. Hozzátette azonban, hogy Európa egyedül is jelentős eredményeket tudna elérni az adóeltitkolás elleni küzdelemben.

Giovanni Kessler, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatója a PANA hétfői ülésén egy "szabványosított, összekapcsolt és könnyen használható" adatbázis létrehozását sürgette, amely az uniós tagállamokban regisztrált bankszámlák adatait tartalmazná, és elérhető lenne az illetékes európai hatóságok számára.

A vizsgálóbizottság felállításáról nyár elején döntött az Európai Parlament, nem sokkal azután, hogy több százezer offshore vállalat adatait szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bizalmi vagyonkezelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink