hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Offshore: biztonság vs kockázat. Mi várhat a cégekre?

  • Varga Zsófia (LeitnerLeitner)

A kormányzatok számára már több évtizede komoly dilemmát okoz, hogy hogyan kezeljék a nemzetközi vállalatcsoportok által alkalmazott adóoptimalizáló struktúrákat. Egyrészről a nemzetközi vállalatbirodalmak jövedelemallokációs struktúrái jelentős bevételkiesést okoznak az állami költségvetések számára, amit természetesen igyekeznek megakadályozni. Másrészről viszont a kedvező adózási lehetőségek biztosítása vonzóvá teszi az országokat a külföldi tőkebefektetők számára. Az országok ezért az adórendszerüket használják versenyeszközként a működő tőke megszerzéséért folytatott harcban.

Az 1980-as évek közepétől kezdődően a kormányzatok egyre kedvezőbb lehetőségeket biztosítottak a multinacionális vállalatok számára, akik így jelentős költségcsökkentést érhettek el (például az úgynevezett „check-the-box” rendszer az USA-ban, ami lehetővé teszi az amerikai vállalatok számára, hogy bizonyos jövedelemtípusok – mint például jogdíj és kamat – esetén nullára csökkentsék az egyébként 35 százalékos jövedelemadó kulcsot).

Egy másik kedvelt struktúra az úgynevezett „dupla ír szendvics” („double Irish sandwich”), amellyel komplex struktúrán keresztül lehetséges Írországon keresztül Bermudára allokálni a realizált nyereséget, így összvállalati szinten 3,2 százalékos adóteher érhető el. A Google az utóbbi három évben összesen kb. 9,8 milliárd dollár bevételt adóztatott Bermudán, amivel éves szinten nagyságrendileg 2 milliárd dollár adómegtakarítást ért el. A Google mellett az Amazon, a Starbucks és más nemzetközi nagyvállalatok is olyan adóoptimalizációs megoldásokat alkalmaznak, amelyek teljes mértékben a jogrendszerek által biztosított kedvező lehetőségeket aknázzák ki, így jogi szempontból nem támadhatóak. Emiatt a hátrányosan érintett országok – Franciaország, Anglia, Németország, Ausztrália – komoly támadást indítottak ellenük, jobb híján erkölcsi alapértékekre hivatkozva.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Innovációs járulék kétéves szabály

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivaalap

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink