hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Brit miniszter: más EU-országokból ne lehessen csak a jóléti juttatásokért bevándorolni

  • MTI

A brit kormány megpróbálja szigorítani a szociális juttatások igénybe vételének feltételeit a más EU-tagállamokból érkezők számára, és távol akarja tartani azokat, akik csak e juttatások miatt telepednének le Nagy-Britanniában, ám emiatt "nagy harcra" kényszerül Brüsszellel - mondta vasárnap a brit munka- és nyugdíjügyi miniszter.

Iain Duncan Smith a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a jóléti ellátórendszer szabályozása soha nem tartozott az EU hatáskörébe, Brüsszel azonban most mégis "megpróbál belenyúlni ebbe is".

"Ki kell mondanunk, hogy ez a tagállamok kormányainak hatásköre" - tette hozzá.

Duncan Smith elmondta: a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció egyebek mellett annak a meghatározásnak a szigorításával próbálja szűkíteni más EU-tagállamok polgárainak hozzáférését a brit szociális ellátórendszerhez, hogy ki tekinthető életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodónak.

A miniszter szerint az Európai Bizottságnak meg kell értenie, hogy az EU-n belüli szabad mozgás nem jelentheti olyanok szabad letelepedését, akik csak a legjobb szociális ellátórendszerekhez igyekeznek hozzáférni.

Iain Duncan Smith ugyanakkor nemmel válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy a brit kormány az EU-n belüli szabad mozgás alapelvének teljes feladását kívánja-e. A miniszter szerint ugyanis ennek Nagy-Britannia ugyanúgy haszonélvezője, mint bármelyik másik uniós tagállam, tekintettel a külföldön dolgozó britek nagy számára.

Duncan Smith szerint arról van szó, hogy "az egyensúlyt kell jól eltalálni": aki dolgozni akar, az utazhasson, de ez ne vonatkozzon azokra, akik csak a jóléti juttatásokért érkeznek.

A munka- és nyugdíjügyi miniszter cáfolta, hogy a brit kormány ezt az álláspontot csak a román és a bolgár beutazókra kívánja érvényesíteni; szavai szerint London azt szeretné, ha az új szabályok mindenkire vonatkoznának.

Az év végén lejár a román és a bolgár munkavállalók letelepedését szabályozó átmeneti korlátozás hatálya, és Londonban egyre több előrejelzés jelenik meg arról, hogy hány bevándorló várható a két országból jövőre.

A MigrationWatch UK nevű konzervatív, a szabályozás nélküli bevándorlást az uniós társállamok esetében is erőteljesen ellenző kampánycsoport minapi prognózisában közölte: becslései szerint negyedmillió román és bolgár munkavállaló érkezhet Nagy-Britanniába a korlátozások felszámolását követő öt évben.

A kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai részéről az utóbbi hónapokban többször is elhangzottak olyan nyilatkozatok, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink