hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Próbaidő alatt felmond a munkavállaló: visszakérheti tőle a munkáltató az orvosi vizsgálat díját?

  • adozona.hu

Többször fordult elő cégünknél, hogy a leendő munkavállaló megjelent az előzetes orvosi vizsgálaton (vagy meg sem jelent), viszont az első munkanapján vagy nem jelent meg, vagy egy héten belül felmondott. Van-e arra mód, hogy az orvosi vizsgálat díját visszafizettessük ilyen esetben a munkavállalóval? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolta meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 51. § (2) bekezdése szerint a munkáltató köteles a munkavállaló részére a munkaviszony teljesítésével felmerült szükséges és indokolt költséget megtéríteni, valamint a munkavégzéshez szükséges feltételeket – eltérő megállapodás hiányában – biztosítani.

Olvassa el az Adózóna Minimálbér, garantált bérminimum emelése: milyen munkajogi tennivalókat hoz?”, „Itt az év vége, ügyeljen a szabadságok kiadására, bírságot, munkaügyi pert kockáztat!” és a „Visszatarthatja-e a munkáltató a járandóságokat felmondási idő után, ha a munkavállaló egy határidős munkát nem fejez be?” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

A (4) bekezdés értelmében a munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. Jogszabályban meghatározott esetben, illetve, ha a munkáltató elrendeli, a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként a munkáltató ingyenesen köteles biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát.

E szabályok kógensek, azoktól sem kollektív szerződés, sem a felek megállapodása nem térhet el [Mt. 57. § (1) bekezdés].

A fentieket támasztja alá a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló a 33/1998. NM rendelet is, mely szerint munkaköri alkalmassági vizsgálat annak megállapítása, hogy egy meghatározott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység által okozott megterhelés a vizsgált személy számára milyen igénybevételt jelent, és annak képes-e megfelelni. A rendelet 4. § (1) bekezdés a) pontja szerint előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni a munkáltató által foglalkoztatni kívánt személynél a munkavégzés megkezdését megelőzően.

A fentiekből következően megítélésem szerint a munkáltatói kötelezettségek teljesítése körében felmerült költség, mint például a munkaköri alkalmassági vizsgálat díja, nem hárítható át a munkavállalóra, sem a jövendőbeli munkavállalóra. Még akkor sem, ha a munkaviszony létesítésére nem került sor, vagy a munkavállaló élt próbaidő alatti azonnali hatályú felmondással.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink