Próbaidő alatt felmond a munkavállaló: visszakérheti tőle a munkáltató az orvosi vizsgálat díját?

  • adozona.hu

Többször fordult elő cégünknél, hogy a leendő munkavállaló megjelent az előzetes orvosi vizsgálaton (vagy meg sem jelent), viszont az első munkanapján vagy nem jelent meg, vagy egy héten belül felmondott. Van-e arra mód, hogy az orvosi vizsgálat díját visszafizettessük ilyen esetben a munkavállalóval? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolta meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 51. § (2) bekezdése szerint a munkáltató köteles a munkavállaló részére a munkaviszony teljesítésével felmerült szükséges és indokolt költséget megtéríteni, valamint a munkavégzéshez szükséges feltételeket – eltérő megállapodás hiányában – biztosítani.

Olvassa el az Adózóna Minimálbér, garantált bérminimum emelése: milyen munkajogi tennivalókat hoz?”, „Itt az év vége, ügyeljen a szabadságok kiadására, bírságot, munkaügyi pert kockáztat!” és a „Visszatarthatja-e a munkáltató a járandóságokat felmondási idő után, ha a munkavállaló egy határidős munkát nem fejez be?” című írását! Munkaügyi iratmintatárunk kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

A (4) bekezdés értelmében a munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. Jogszabályban meghatározott esetben, illetve, ha a munkáltató elrendeli, a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként a munkáltató ingyenesen köteles biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát.

E szabályok kógensek, azoktól sem kollektív szerződés, sem a felek megállapodása nem térhet el [Mt. 57. § (1) bekezdés].

A fentieket támasztja alá a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló a 33/1998. NM rendelet is, mely szerint munkaköri alkalmassági vizsgálat annak megállapítása, hogy egy meghatározott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység által okozott megterhelés a vizsgált személy számára milyen igénybevételt jelent, és annak képes-e megfelelni. A rendelet 4. § (1) bekezdés a) pontja szerint előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni a munkáltató által foglalkoztatni kívánt személynél a munkavégzés megkezdését megelőzően.

A fentiekből következően megítélésem szerint a munkáltatói kötelezettségek teljesítése körében felmerült költség, mint például a munkaköri alkalmassági vizsgálat díja, nem hárítható át a munkavállalóra, sem a jövendőbeli munkavállalóra. Még akkor sem, ha a munkaviszony létesítésére nem került sor, vagy a munkavállaló élt próbaidő alatti azonnali hatályú felmondással.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szabadságszámítás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Biztosíték könyvelése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Könyvelői felelősség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink