adozona.hu
Kötelező visszaélés-bejelentési rendszer kkv-knak és nagyvállalatoknak
//adozona.hu/munkajog/Visszaelesbejelentesi_rendszer_a_maganszekt_SZOJ5E
Kötelező visszaélés-bejelentési rendszer kkv-knak és nagyvállalatoknak
A kkv-k és a nagyvállalatok legújabb kötelezettsége a visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása és működtetése. 2021. december 17-étől a legalább 250 főt, majd a legalább 50 főt foglalkoztató cégek kötelesek visszaélés-bejelentési rendszert kiépíteni.
A kötelezettség alapjául szolgáló, az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló 2019/1937/EU irányelv már elfogadásra került, ugyanakkor az annak átültetését biztosító hazai jogszabály még nem jelent meg.
A világ egyes pontjain, így különösen az angolszász országokban a visszaélés-bejelentési rendszereknek már jelentős hagyománya alakult ki, ugyanakkor Magyarországon ezek alkalmazása még gyerekcipőben jár.
Hazánkban az irányelvhez hasonló jogszabály, az úgynevezett "panasztörvény" jelenleg is hatályban van, ugyanakkor az főképp a közszférában tett bejelentésekkel foglalkozik, míg a magánszektor túlnyomó többsége önkéntesen dönthet ilyen rendszer fenntartásáról. Éppen ezért az eljárásrend bevezetése jelentős kihívás elé állítja az érintett cégeket.
Az alábbiakban röviden ismertetjük, hogy az uniós szabály mit ír elő pontosan, valamint azt, hogy a bejelentési rendszer bevezetésének milyen, kifejezetten a társaságok számára kiemelkedő előnyei lehetnek.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
A visszaélés-bejelentési rendszer és annak szabályozása
A rendszer üzemeltetésének célja, hogy meghatározott területen tapasztalt visszaélést lehessen rajta bejelenteni. Ezért a munkáltatók – függetlenül tevékenységük jellegétől – kötelesek lesznek biztosítani, hogy munkavállalóik és partnereik bejelentést tudjanak tenni, ha – többek között a következő területek valamelyikén – visszaélést tapasztalnak: közbeszerzés; pénzmosás megelőzése, termékbiztonság és termékmegfelelőség, környezetvédelem, fogyasztóvédelem, személyes adatok védelme és végül a sok kérdést felvető társasági adózás vagy azt elkerülő adózási megoldások.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!
Hozzászólások (0)