adozona.hu
Ügyvezetők munkaviszonyban
//adozona.hu/munkajog/Ugyvezeto_munkaviszonyban_J37D3G
Ügyvezetők munkaviszonyban
A társasággal munkaviszonyban álló ügyvezető sajátos helyet foglal el a munkáltató szervezetén belül. Egyszemélyes kft. ügyvezetője vajon állhat-e munkaviszonyban, azaz lehet-e egyszemélyben a munkáltatói jogok gyakorlója és a munkavállaló? Az ügyvezető munkaviszonyának megszüntetéséhez elegendő-e a taggyűlés általi visszahívás, vagy külön felmondást is kell közölni? Cikkünk ezekre a kérdésekre is keresi a választ.
Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban
A ma már hatálytalan Gt. idejében született Legfelsőbb Bírósági döntés kimondta, hogy senki sem lehet egyszerre munkáltató és munkavállaló is.
A döntés alapja a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 2011. 05. 23. napján hozott 7. M. 760/2001/4. számú ítéletének indokolása, mely szerint „egyetlen esetben nem létesíthet a társaság az ügyvezetővel munkaviszonyt, akkor, ha a természetes személy tag 100%-os tulajdonosa a kft.-nek (egyszemélyes társaság).
Egyszemélyes társaság esetén hiányzik a taggyűlés, a legalább két tag, akik közül az egyik a munkáltatói jogokat gyakorolhatná az ügyvezető felett. Ebben az esetben a Gt. rendelkezése folytán azáltal és azért kizárt az ügyvezetői munkaviszony létesítése, mert a Gt. 18. § (5) bekezdése értelmében a tag az őt érintő kérdésben nem szavazhat. Ha pedig egyetlen, az érintett személyen kívüli tag sincs, aki a munkaszerződés megkötéséről dönthetne, fogalmilag kizárt a munkaviszony létrehozása.
Ez esetben tehát pontosan beazonosítható az a törvényi rendelkezés, amely az egyszemélyes társaság esetében kizárja az ügyvezetői munkaviszony létesítését.
Bár a Gt. 171. § (4) bekezdése szerint az egyszemélyes kft. és annak a tagja (mint két önálló jogalany) köthetne szerződést, így elvileg munkaszerződést is, de annak előfeltétele – nevezetesen a munkaviszony létesítésére vonatkozó társasági döntés – hiányzik, ezért érvényesen a munkaszerződés nem köthető meg”.
A 3/2003. számú PJE határozat lényege az volt, hogy „betéti társaság nem létesíthet munkaviszonyt az üzletvezetésre egyedül jogosult egyedüli beltagjával”. Ebben a döntésében mondta ki a Legfelesőbb Bíróság azt is, hogy „a munkaviszony létesítésének nemcsak az az előfeltétele, hogy a munkáltató és a munkavállaló személye elkülönüljön, hanem az is, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója és a munkavállaló személye se essen egybe. Ha a munkáltatói jogkör gyakorlójának a személye nem különül el a munkavállaló személyétől, fogalmilag kizárt munkaviszony létesítése”.
Gt. azonban már nincs, a 2014. március 3. napján kelt 1/2004. PJE határozatot pedig a Kúria hatályon kívül helyezte. A hatályos Ptk. 3:112. § (1) bekezdése szerint ugyanis a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.
A korábban a gazdasági társaságokat szabályozó Gt. és a régi Ptk. hatálya alatt erre csak akkor volt mód, ha az alapító okirat tartalmazta ennek a lehetőségét.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, elegendő-e a taggyűlés általi visszahívás az egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyának megszüntetéséhez, illetve, hogy foglalkoztatható-e az ügyvezető részmunkaidőben!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)