Több cég dolgozói egy irodaházban: hogyan segíthetnek egymásnak?

  • adozona.hu

Egy irodaházban több cég alkalmazottai dolgoznak, az egyik cégnél könyvelési, a másiknál számfejtési, a harmadiknál tb-ügyintézői feladatokat látnak el. A dolgozók alkalmanként átveszik a távollévők számára érkező küldeményeket, szóbeli segítséget nyújtanak egymásnak, kért adatokat szolgáltatnak. Köthető-e velük megbízási szerződés határozatlan időre, folyamatos, havi rendszeres feladatok ellátására? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Olvasónk kérdése:

Partnerünk egy irodaházban több cég tulajdonosa, ügyvezetője, tagja. A cégek alkalmazottai jól ismerik egymást, minden cég néhány alkalmazottat foglalkoztat. X Kft. alkalmazottai a könyvelési, Y Kft. alkalmazottai a számfejtési, Z Kft. alkalmazottai a tb-ügyintézői feladatokat látják el. Az irodákban nem tartózkodik mindennap mindenki (főleg tb-ügyintéző, könyvvizsgáló), a távollévő dolgozók helyett a jelenlévő kollégák veszik át a hozott anyagot, továbbá, ha szükséges, és tudnak, szóbeli segítséget nyújtanak, kért adatokat szolgáltatnak. A vezetőség részéről felmerült, hogy nem lenne-e célszerű a cégekben munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállalókkal megbízási szerződést kötni a másik cégekben/cégben, hogy ne legyen probléma abból, ha egy kolléga a másik cég feladatait látja el. Köthető-e megbízási szerződés határozatlan időre, folyamatos, havi rendszeres feladatok ellátására? Ha igen, van-e előírás a díjazás mértékére? Illetve milyen feltételeknek kell teljesülniük ilyen megbízás esetén, hogy ne merüljön fel a bújtatott munkaviszony lehetősége? Két munkaviszonyt nem szeretne a vezetőség, ezen néhány feladat alkalmankénti ellátása miatt. Amennyiben nem köthető megbízási szerződés, lenne-e más lehetőség a feladatok ellátása érdekében a munkaviszony létesítésén kívül?

Szakértőnk válasza:

Valóban nem mindig egyszerű meghatározni, hogy a felek milyen típusú szerződést kössenek egymással. Ugyan a szerződéskötés során alapvetően érvényesül a típusválasztás szabadsága, mégis vannak szabályok, melyek alól egyező akarattal sem vonhatják ki magukat a felek. Az 1992. évi munka törvénykönyve összefoglalóan tartalmazta a munkavégzésre irányuló jogviszony típusának a meghatározására vonatkozó szabályokat. Ezek a hatályos Mt.-be nem kerültek át. Ugyanakkor a 27. paragrafus (2) bekezdése rögzíti, hogy a színlelt megállapodás semmis, ha pedig más megállapodást leplez, azt a leplezett megállapodás alapján kell megítélni. Nem egyedi eset, hogy a felek a számukra kedvezőbb következményekkel járó szerződéses formát választják, mint megbízás vagy vállalkozás, valós szándékuktól eltérően, ezzel szabadulva a foglalkoztató a munkajogi szabályok teljesítése alól (például felmondási védelem, munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó rendelkezések). Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy a munkavégzésre irányuló jogviszony keretében kifizetett juttatásokhoz eltérő adó- és társadalombiztosítási elvonások társulnak.

Alapvetően az adott jogviszony alapján ellátandó tevékenység jellege és feltételei határozzák meg, hogy a foglalkoztatás választott jogi formája színlelt ügylet-e vagy sem. Ha a munkavégzésre irányuló jogviszony minősítése vitatott, az egyes szerződéses elemeket összességükben kell vizsgálni. A bírói gyakorlat abból indul ki, hogy ha a tevékenység jellege megengedi, abban az esetben a felek szerződéses szabadságuk körében maguk választhatják meg a szerződés típusát. Így például van olyan eset, amikor jogszabály engedi meg a jogviszony megválasztásának szabadságát. Tipikusan ilyen a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének jogviszonya, amely a Ptk. 6:112. § (1) bekezdése értelmében munkaviszonyban és megbízási jogviszonyban is ellátható. Bírósági döntés a társasház képviseletére irányuló tevékenységet akként ítélte meg, hogy az jellege folytán mind munkaviszonyban, mind megbízási jogviszonyban ellátható [BH 2001.444.].

Az elhatárolás szempontjából jogvita esetén azt kell vizsgálni, hogy a foglalkoztatás során a munkát végző személy mennyiben volt önálló, mennyiben függött a szerződés teljesítése a saját elhatározásától.

A munkaviszony és a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok elhatárolása vonatkozásában számos bírósági döntés áll rendelkezésre:

A munkaviszony leglényegesebb tartalmi elemeinek, különösen az utasítási jog és a személyes munkavégzési kötelezettség hiánya kizárja munkaviszony fennállásának megállapítását [EBH 2005.1236.].

Ha a munkavállaló a munkáltató munkaeszközeivel, az általa meghatározott időben és helyen, az utasításai szerint végezte a munkát, a felek között nem megbízási, hanem munkaviszony állt fenn [EBH 2001.576.].

A házvezetőnői feladatok ellátására létrejött jogviszonyt munkaviszonynak kell tekinteni, ha a felek között alá-fölé rendeltségi viszony áll fenn és a munkáltató utasítási és ellenőrzési jogot gyakorolt. A munkavállaló havi rendszerességgel munkabérben részesült, munkáját a foglalkoztató lakásán, az ő munkaeszközeivel végezte [BH 2011.114.].

Önmagában az a körülmény, hogy a munkát végző személy korábban munkaviszony keretében végezte a munkáját, nem zárja ki későbbi időszakra nézve polgári jogi megállapodáson alapuló jogviszony létesítését [BH 2008.167.]. Ha viszont a később létrehozott polgári jogi szerződés keretében a megbízott a korábbi munkaköri feladatait teljesítette, változatlan tartalommal és módon, az újabb megállapodás színleltnek minősül.

Érdemes utalni a ma már „visszavontnak” tekintendő, de a gyakorlat alapján a mai napig alkalmazásra kerülő 7001/2005. (MK 170.) FMM-PM együttes irányelvet, mely az elhatárolás szempontjait összefoglalóan tartalmazta a munkavégzés alapjául szolgáló szerződések minősítése során figyelembe veendő szempontokról. Az irányelv egyes, munkavégzésre irányuló jogviszonyok elhatárolása szempontjából elsődleges és másodlagos minősítő jegyeket különböztet meg. Elsődleges minősítő jegyek a tevékenység jellege, munkakör meghatározása, a személyes munkavégzési kötelezettség, foglalkoztatási kötelezettség a munkáltató részéről, rendelkezésre állási kötelezettség a munkavállaló részéről, alá-fölé rendeltségi viszony. Másodlagos minősítő jegyek az irányítási, utasításadási és ellenőrzési jog, a munkavégzési időtartamok, a munkaidő beosztásának munkáltató általi meghatározása, a munkavégzés helye, ennek meghatározása, az elvégzett munka díjazása, a munkáltató munkaeszközeinek, erőforrásainak és nyersanyagainak felhasználása, a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek biztosítása, az írásbeliség. Az irányelv szerint az elsődleges ismérvek fennállása általában a munkaviszony létesítésére utal, míg a másodlagos minősítő jegyek együttes mérlegelése alapján lehet a jogviszony típusát megállapítani.

A leírtak alapján a kérdésben vázolt esetben nem látható az a rugalmasság, amit egy megbízási jogviszony ad a munkaviszonnyal szemben. Hiszen a munkavállalónak (megbízottnak) előírt időben meghatározott helyen kell lennie, utasítási, irányítási jogkör gyakorlása mellett, a munkáltató (megbízó) eszközeit használja, személyesen kell ellátnia a teendőket, a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeit a munkáltató biztosítja. Egyébként a díjazás mértékére nincs előírás.

Érdemes elgondolkodni a több munkáltató által létesített munkaviszonyon. A korábban hatályos Mt. hatálya alatt, ha a munkavállaló több helyen vállalt munkát, a munkáltatókkal külön-külön kellett munkaszerződést kötnie. A hatályos törvény a helyzetet rugalmasan kezeli, és lehetőséget ad arra, hogy több munkáltató egy munkaszerződésben megállapodjon egy munkavállalóval abban, hogy a munkaköri feladatait a munkáltatók között megosztva látja el. Ez a modell a gyakorlatban leginkább azoknál a cégeknél fordulhat elő, ahol a munkáltatók tulajdonosa és a tevékenységi köre azonos. Például, amikor több cégnek van közös bérszámfejtője, informatikusa, vagy a cégek közösen alkalmaznak takarítót, portást. A tulajdonosi kapcsolat mellett ugyanakkor az üzleti kapcsolat, vagy egyszerűen az ugyanazon a telephelyen történő tevékenység folytatása is jó alapot szolgáltathat ezen munkaviszony létesítésére.

A munkaszerződésben kötelező megállapodni abban, hogy a munkabért melyik munkáltató fizeti meg (ugyanis tb-szempontból a kijelölt munkaadó minősül foglalkoztatónak). Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 8. §-a szerint több munkáltató által létesített munkaviszony esetén a munkáltatók a munkaviszony létesítésével egyidejűleg kötelesek az adókötelezettségek teljesítésére egy munkáltatót kijelölni – írásban –, továbbá a kijelölt munkáltató személyéről a munkavállalót tájékoztatni. Kijelölés hiányában a több munkáltató által létesített munkaviszonyból eredő adókötelezettségek teljesítésére a munkaviszonyban érintett bármely munkáltató kötelezhető. A kijelölt munkáltató a munkavállaló adókötelezettségeit a saját nevében teljesíti.

Érdemes rögzíteni a munkaszerződésben, hogy a munkavállaló az egyes munkaadók felé milyen módon teljesíti a kötelezettségeit (például hétfőn és kedden az egyik munkavállalónak, szerdán és csütörtökön a másiknak végez könyvelést, vagy egyidejűleg mindkettőnek stb.) továbbá, hogy hol lesz a munkavégzés helye. Abban az esetben, ha a munkavállalónak jogos igénye merül fel, például nem kapta meg a munkabérét vagy egyéb, a munkaviszonnyal összefüggő juttatását, bármelyik munkáltatójától követelheti az egész tartozás megfizetését. Lényeges, hogy ezt bármelyik munkáltató vagy a munkavállaló jognyilatkozata megszünteti.

Jogellenes munkáltatói felmondás esetén, amennyiben a munkavállaló pernyertes lesz, az ezzel kapcsolatos szankciókat szintén bármelyik munkáltatóval szemben érvényesítheti. Abban az esetben, ha a munkáltatók száma egyre csökken, a munkaviszony a törvény által megszűnik. Ilyenkor lehetőség van a megmaradt munkáltató és a munkavállaló közötti munkaviszony létesítésére, azaz a továbbfoglalkoztatásra.

A több munkáltató által létesített munkaviszony nehézséget jelenthet abban az esetben, ha a munkavállaló egymással ellentétes utasításokat kap a munkáltatóktól, illetve szükség van hozzá a munkaadók szoros együttműködésére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanszerzés ajándékozás útján

Pölöskei Pálné

adószakértő

30 év alatti anyák kedvezményének érvényessége

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink