Szülői szabadság szabályai – hogyan lehet jól kihasználni a lehetőséget?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

2023. január 1-jétől került be a munka törvénykönyvébe (Mt.) a szülői szabadság, mint újfajta távollét. Az eredeti szándék szerint ez a szabadságtípus lehetőséget biztosítana az apának is arra, hogy már az első időszakban több időt töltsön a gyermekével, bizonyos ideig ő (is) otthon legyen vele. Mivel azonban meglehetősen kevés jövedelem jár az említett időszakra, ez a lehetőség nem érte el a célját. Sokkal inkább egy szükség esetén elérhető lehetőségről van szó, mint valódi támogatásról. Cikkünkben bemutatjuk, mit jelent pontosan a szülői szabadság, és mire/mikor lehet használni.

A szülői szabadságnak alapvetően egyetlen feltétele van, hogy az adott munkaviszony legalább egy éve fennálljon [Mt. 118/A § (2) bekezdés].

A munkavállalót gyermeke hároméves koráig negyvennégy munkanap szülői szabadság illeti meg. Nem feltétel, hogy az egy éves munkaviszony a gyermek születése előtt kell, hogy meglegyen, fontos azonban, hogy ugyanazon munkáltatónál kell, hogy meglegyen a szükséges munkaviszony. Ha például munkahelyet váltott a munkavállaló a csed után a gyed alatt, elkezdett ott dolgozni, eltelt fél év, majd szeretné igénybe venni a szülői szabadságot, arra nem lesz lehetősége, csak az egy év letelte után. Figyelembe véve természetesen, hogy ezt a távollétet csak a gyermek hároméves koráig lehet igénybe venni.

Nem vonatkozik a szülői szabadságra, hogy az esedékesség évében kell kivenni, valamint munkaviszony megszűnéskor sem lehet megváltani. Ha munkahelyet vált valaki, akkor rákerül a kilépő lapjára, hogy mennyi szülői szabadsággal rendelkezik még.

Ez alapvetően egy lehetőség, nem kötelező kivenni, nem kötelező élni vele. Munkavállalóról beszél a jogszabály, tehát akár az anya, akár az apa is élhet ezzel a lehetőséggel. A 44 nap nem összesen értendő, hanem külön-külön vonatkozik az apára és az anyára. Ha tehát az anya esetleg élt ezzel a szabadsággal, akkor az apának még mindig fennáll a lehetősége, hogy ő is távol legyen a munkahelyén a gyermeke miatt.

Fontos kiemelni, hogy a szülői szabadság is olyan távollét, amelynek ideje alatt a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg, tehát felmondási tilalom vonatozik rá:

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül mutatjuk be, hogyan kell számolni a szülői szabadság idejére járó jövedelmet, és hogyan lehet ezt a lehetőséget jól kihasználni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Anyagköltség iparűzési adóban

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kismama gyedről való visszatérése munkába

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges személygépjármű – útnyilvántartás és áfa

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink