hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Részmunkaidőben egyszerre több munkahelyen

  • adozona.hu

Milyen szabályok vonatkoznak a két cégnél is részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló szabadságolására? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt "Társaságunk az egyik dolgozójánál közös megegyezéssel a heti munkaidőt 40 óráról 24 órára, heti 3 napra csökkenti. Az adott munkavállalót egy másik munkáltató heti 2 napban szeretné foglalkoztatni. A két munkáltató teljesen független egymástól. Szabadságolásnál milyen problémák merülhetnek fel, mire kell társaságunknak figyelnie, hogy jogszerűen járjon el, amikor a részmunkaidős (heti 3 nap) foglalkoztatottunk szabadságra szeretne menni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A hazai munkajogi szabályozás és a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján nincsen annak akadálya, hogy egy munkavállaló több munkaviszonyt létesítsen. Minden egyes munkaviszonyban úgy kell eljárni, mintha az lenne a munkavállaló egyetlen munkaviszonya, és biztosítani kell a munka és pihenőidő szabályainak érvényesülését.

A fentieknek megfelelően a szabadság szabályait is önállóan kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló mindkét helyen szabadságon lehet, vagy az egyik helyen munkát végezhet és ugyanazon héten a másik helyen szabadságon lehet. Annak sincsen akadálya, hogy az egyik munkaviszonyban a munkavállaló keresőképtelen státuszban van, a másikban pedig munkaképes (ez más kérdést felvethet).

Állapítsanak meg a munkavállaló számára munkaidőkeretet (például minden hónap első napjától annak utolsó napjáig)! Egyenlőtlen munkaidőbeosztás esetében a szabadság nem csak a munkanapokra, hanem a szabadnapokra is kiadható. Ez könnyebbséget jelent, hiszen ha a munkavállaló önöknél hétfőtől szerdáig végez munkát, abban az esetben hétfőtől péntekig tudnak szabadságot kiadni, így tehát a csütörtökre és péntekre mint szabadnapokra is kiadható szabadság. A hétvége pedig – felteszem – mindegyik munkaviszonyban a pihenőnapok ideje.

Nem kell tehát emiatt aggódniuk. Arra kell figyelniük a feleknek, hogy az együttműködési kötelezettségükre tekintettel a munkaidő-beosztásnál a másik munkaviszonyra valamilyen figyelemmel legyenek. Ennek megsértése csak durva visszaélésszerű helyzetekben történhet meg. Ilyen lenne az, ha olyan napra osztanának be rendes vagy rendkívüli munkavégzést, amikor a munkavállalót a másik munkaviszonyban munkavégzési kötezlezettség terheli, feltéve, ha erről tudomással bírnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink