hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaszerződés módosítása: aktuális praktikus tanácsok

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A közeljövőben számos ok miatt szükségessé válhat a munkaszerződés módosítása. Ilyen lehet a megugró infláció miatt a munkavállalók megtartása érdekében történő béremelés, a növekvő könyvelési költségeket ellentételezendő bérpótlékátalány. Az emelkedő energiaárakra tekintettel továbbá otthoni munkavégzés válhat szükségessé.

A bérrendezés egyoldalú döntéssel is megtehető, támogatás adható

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 42. §-a szerint a munkaviszony munkaszerződéssel jön létre, melyet az Mt. 44. §-a alapján írásba kell foglalni. A felek az Mt. 58. §-a alapján a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, így azt írásba kell foglalni. A munkaszerződés módosítása csak akkor állapítható meg, ha kétséget kizáróan bizonyított a feleknek az adott feltételre vonatkozó egyező akaratnyilvánítása (BH2005. 118.). Ha a felek akaratnyilvánítása hibában szenved, az Mt. érvénytelenségre vonatkozó általános szabályai (Mt. 27–30. §) megfelelően alkalmazandóak.

A munkaszerződés-módosítás írásba foglalása azonban egy olyan időszakban, amikor a felek személyesen nem találkoznak, nehezen oldható meg, különösképpen, ha a munkavállaló e-mail címmel sem rendelkezik (például: fizikai dolgozók). Ilyen esetben a béremelés a munkáltató egyoldalú aktusával is történhet. Ebben az esetben felvetődik, hogy a béremelés nélkülözheti-e a felek közös megállapodását. Az Mt. szabályaiból egyértelmű, hogy ebben az esetben is szükséges a felek közös megegyezése. Mivel azonban a munkaszerződés módosítására is a munkaszerződés megkötésének szabályai irányadók, így ebben az esetben is érvényesül az a szabály, hogy az írásba foglalás hiányára csak a munkavállaló hivatkozhat, ő is csupán a tudomásszerzéstől (bérfizetés) számított 30 napon belül. Erre nyilvánvalóan nem fog sor kerülni, így a béremelés jogszerűsége nem válhat kérdésessé.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben a továbbiakban szó lesz a bérpótlékátalány, illetve a munkavégzés helyének módosításáról!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink