hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékjövedelemből lehet-e letiltani?

  • adozona.hu

Kétszemélyes kft. egyik tulajdonosának van munkabéréből kétfajta, összesen 50 százalékos letiltása. A tulajdonos szeretné tudni, hogy ha jóváhagyott osztalékot fizetnek ki a részére, azt is terheli-e a letiltás. A kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 65. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkaviszony alapján kapott munkabérből (a továbbiakban: munkavállalói munkabér) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.

(2) A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb az 50 százalékáig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) tartásdíj (14. §),

b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,

c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.

(4)Az (1)-(3) bekezdések alkalmazásában munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet személyi jövedelemadó-előleg fizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél.

A 66. paragrafus kiterjesztő szabálya az alábbiak szerint szól:

66. § A 65. § a következő járandóságok letiltása esetén is irányadó:

a)a kormányzati szolgálati, állami szolgálati, közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszony, továbbá a szolgálati viszony alapján járó illetmény,

b) a szövetkezeti tagot a munkaviszony jellegű jogviszony alapján megillető munkadíj,

c) az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme,

d) a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja,

e) bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyet valamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.

A fentiek alapján le lehetne vonni azt a következtetést, hogy az osztalék, mivel nem tekinthető sem társadalombiztosítási jogviszonyból, sem munkából eredő járandóságnak, díjazásnak, juttatásnak vagy követelésnek, nem képezheti a letiltás alapját.

Azonban a Vht. hivatkozott szakaszában a pénzkövetelés behajtásához alapul szolgáló jövedelemfajták nem kimerítő, taxatív jelleggel vannak felsorolva, hanem csak azokat a bér- és jövedelemtípusokat jelöli meg, amelyekből "elsősorban" letiltható a tartozás. Emellett a törvény 74. paragrafusa tartalmaz egy negatív felsorolást is, amelyben nevesíti a letiltás alól mentes jövedelmeket. Ezek között az osztalék nem szerepel. Szakértőnk megítélése szerint mindezekből következően a tulajdonosi osztalék követelésként letiltás alá esik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink