adozona.hu
Hogyan tartsuk meg a munkavállalót? Ösztönzés prémiummal, jutalékkal, tanulmányi szerződéssel
//adozona.hu/munkajog/Munkajogi_lehetosegek_a_munkavallalo_megtar_1D8XEE
Hogyan tartsuk meg a munkavállalót? Ösztönzés prémiummal, jutalékkal, tanulmányi szerződéssel
Számos vállalkozás küszködik jelentősebb fluktuációval, érdemes így áttekinteni, hogy milyen lehetőségük is van a munkavállaló megtartására, röghöz kötésére. Mielőtt bármelyik verziót is kipróbálnánk, gondoljuk végig, hogy tartósnak csak az a megoldás bizonyul, mely mindkét félnek érdeke!
Bérösztönzés prémiummal, jutalékkal
Számos vállalkozástól hallom, hogy a munkavállalókat nem bérrel, hanem rugalmas feltételekkel szeretnék odakötni. Míg ez egy jómódú társadalomban sikeres megoldás lehet, egy olyan országban, amelyben a bérek az Európai Unió tagállamaihoz képest a legalacsonyabbak, ez nem vezethet sikerre. Emiatt mindig azzal érvelek, hogy ne kötbérrel, csábítási tilalommal és fenyegetésekkel, hanem anyagi megbecsüléssel tartsuk meg a dolgozóinkat.
Amiatt, hogy a többletmunkának ösztönző jellege lehessen, alkalmazhatunk prémiumot, mely lényegében a teljesítménybér egyik formája. Ilyen esetben a munkáltató meghatározott teljesítmény elérése esetére fizetési kötelezettséget vállal. Fontos azonban, hogy a feltételeket pontosan határozzuk meg. Amennyiben ugyanis a munkáltató a munkaszerződésben feltétel nélkül vállalt kötelezettséget meghatározott mértékű prémium megfizetésére, utóbb nem hivatkozhat arra, hogy a munkavállalót prémiumfeladat kitűzésének hiányában nem illeti meg a prémium (BH1997. 316., azonosan BH2003. 90.).
Arra is ügyeljünk, hogy a prémiumkitűzés annak közlését követően nem vonható vissza, feltéve, hogy a munkavállaló a teljesítést már megkezdte (BH1996. 342.). A munkavállalói teljesítés megkezdésének hiányában a kötelezettségvállalás visszavonható, feltéve azonban, hogy a munkáltató e jogát a közléskor fenntartotta vagy a közlést követően – még a teljesítés megkezdése előtt – a körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné vagy reá nézve aránytalanul sérelmessé tenné [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 16. § (2) bekezdés]. Ilyen körülmény lehet a gazdálkodási helyzetben bekövetkezett változás.
Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el. |
A teljesítménybérezésnek a másik formája a jutalék, amelynek jellemzője az, hogy a munkavállaló az általa közvetített vagy a munkáltató képviseletében megkötött ügyletek alapján keletkezett bevételből részesedik.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből tájékozódhat a tanulmányi szerződés, a felmondási tilalom vagy a növelt felmondási idő lehetőségéről!
Hozzászólások (0)