Hogyan tartsuk meg a munkavállalót? Ösztönzés prémiummal, jutalékkal, tanulmányi szerződéssel

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Számos vállalkozás küszködik jelentősebb fluktuációval, érdemes így áttekinteni, hogy milyen lehetőségük is van a munkavállaló megtartására, röghöz kötésére. Mielőtt bármelyik verziót is kipróbálnánk, gondoljuk végig, hogy tartósnak csak az a megoldás bizonyul, mely mindkét félnek érdeke!

Bérösztönzés prémiummal, jutalékkal

Számos vállalkozástól hallom, hogy a munkavállalókat nem bérrel, hanem rugalmas feltételekkel szeretnék odakötni. Míg ez egy jómódú társadalomban sikeres megoldás lehet, egy olyan országban, amelyben a bérek az Európai Unió tagállamaihoz képest a legalacsonyabbak, ez nem vezethet sikerre. Emiatt mindig azzal érvelek, hogy ne kötbérrel, csábítási tilalommal és fenyegetésekkel, hanem anyagi megbecsüléssel tartsuk meg a dolgozóinkat.

Amiatt, hogy a többletmunkának ösztönző jellege lehessen, alkalmazhatunk prémiumot, mely lényegében a teljesítménybér egyik formája. Ilyen esetben a munkáltató meghatározott teljesítmény elérése esetére fizetési kötelezettséget vállal. Fontos azonban, hogy a feltételeket pontosan határozzuk meg. Amennyiben ugyanis a munkáltató a munkaszerződésben feltétel nélkül vállalt kötelezettséget meghatározott mértékű prémium megfizetésére, utóbb nem hivatkozhat arra, hogy a munkavállalót prémiumfeladat kitűzésének hiányában nem illeti meg a prémium (BH1997. 316., azonosan BH2003. 90.).

Arra is ügyeljünk, hogy a prémiumkitűzés annak közlését követően nem vonható vissza, feltéve, hogy a munkavállaló a teljesítést már megkezdte (BH1996. 342.). A munkavállalói teljesítés megkezdésének hiányában a kötelezettségvállalás visszavonható, feltéve azonban, hogy a munkáltató e jogát a közléskor fenntartotta vagy a közlést követően – még a teljesítés megkezdése előtt – a körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné vagy reá nézve aránytalanul sérelmessé tenné [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 16. § (2) bekezdés]. Ilyen körülmény lehet a gazdálkodási helyzetben bekövetkezett változás.

Az Adózóna írásait munkajog témakörben itt olvashatja el.

A teljesítménybérezésnek a másik formája a jutalék, amelynek jellemzője az, hogy a munkavállaló az általa közvetített vagy a munkáltató képviseletében megkötött ügyletek alapján keletkezett bevételből részesedik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből tájékozódhat a tanulmányi szerződés, a felmondási tilalom vagy a növelt felmondási idő lehetőségéről!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Harmadik országból igénybe vett szolgáltatás

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink