adozona.hu
Dolgozók alkoholszondás ellenőrzése: bevezetheti a munkáltató vagy sem?
//adozona.hu/munkajog/Mt_alkoholszondas_ellenorzes_szabalyzat_iga_8AXXZI
Dolgozók alkoholszondás ellenőrzése: bevezetheti a munkáltató vagy sem?
Megteheti-e a munkáltató, hogy alkoholszondás ellenőrzést vezet be, amelynek használatához egy szabályzatot készít? Kaphat-e fizetetlen, igazolt távollétet az a munkavállaló, aki előre jelzi, hogy alkoholos befolyásoltság alatt áll? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: cégünknél szabályzat készül, és bevezetésre kerül az alkoholszondás ellenőrzés. A vezetőség azt szeretné, hogy ha a munkavállaló előre szólna, akár otthonról, akár a céges külső portán, hogy alkohol befolyása alatt áll és kérné, hogy aznap nem jönne be dolgozni, akkor a munkavállalónak arra a napra igazolt, nem fizetett távollétet adnának. Megteheti ezt a munkáltató? Vagy csak akkor adhat nem fizetettet, ha bebizonyosodik szondás ellenőrzésnél az ittasság?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Nézzük akkor a munkáltató gyakorlatát! A munkáltató zéró toleranciát bármikor, jogszerűen meghirdethet különösképpen fizikai munkakörökben, ahol az enyhe befolyásoltság is veszélyezteti a munkavállaló, illetve a munkavégzés hatókörében tartózkodó személyek egészségét, testi épségét.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a következőket fekteti le:
11/A § (1) A munkavállaló a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizhető. Ennek keretében a munkáltató technikai eszközt is alkalmazhat, erről a munkavállalót előzetesen írásban tájékoztatja.
51. § (4) A munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit.
52. § (1) A munkavállaló köteles
a) a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) a következőket írja elő:
2. § (3) Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját – a jogszabályok és a szabványok keretein belül – a munkáltató határozza meg.
Amennyiben a munkavállaló előre jelzi, hogy nincsen munkaképes állapotban és ezért igazolt, de nem fizetett távollétet kap, megfelel a hatályos előírásoknak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a vétkes kötelezettségszegésnek nem lehet más következménye is. Amennyiben erre több alkalommal is sor kerül a munkavállaló munkaviszonya akár meg is szüntethető.
Amennyiben a munkavállaló maga nyilatkozik az ittasságáról, nem szükséges szondáztatás. Nyilvánvalóan ennek a következményeivel tisztában van. Más kérdés, hogy mi történik, ha ezt nem jelzi előre. Ilyenkor sem azért kell majd szembenéznie a jogkövetkezményekkel, hogy nem jelezte, hanem, hogy ittas volt.
Amennyiben előző nap a munkavállaló elfogyasztott egy pohár bort, azt másnap a szonda kijelezheti, de jellemzően a munkáltatók sem az abszolút 0 szintet követelik meg. Ilyen esetben előfordulhat, hogy a munkavállaló nem jelzi, mert nem gondolja magát befolyásoltnak. Ha ilyenkor kiderül, hogy az anyagcseréje lassabb, és a véralkoholszintje emiatt magasabb legközelebb, ezt majd figyelembe fogja venni.
Hozzászólások (0)